kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Jakie elementy wchodzą w skład szynoprzewodów?

0
Jakie elementy wchodzą w skład szynoprzewodów?

Jakie elementy wchodzą w skład szynoprzewodów?

Zestaw szynoprzewodów prócz reflektorów i szyn składa się również z różnego rodzaju łączników, części zasilających i adapterów. W zależności od typu szyn (magnetyczne, 3-fazowe lub 1-fazowe) elementy będą różnić się od siebie. Komponenty szynoprzewodów pochodzące od różnych producentów i importerów oświetlenia mogą, ale nie muszą do siebie pasować. Poniżej znajduje się lista wszystkich elementów szynoprzewodów raz z informacjami, czy pasują do siebie części pochodzące od różnych marek.

W tym miejscu znajduje się nasz kompleksowy poradnik doboru elementów Szynoprzewód - instrukcja montażu szynoprzewodu do sufitu.

Szynoprzewody 1-fazowe – elementy

Najczęściej komponenty służące do utworzenia zestawu szynoprzewodów 1-fazowych pochodzące od różnych marek Polskich pasują do siebie i mogą zostać użyte jako zamienniki. Jest to często stosowana praktyka zwłaszcza w przypadku niedostępności danej części u jednego dostawcy. Części należące do firm zagranicznych producentów, takich jak Nordlux, Paulmann lub Trio Lighting nie będą pasowały. Co ciekawe części pochodzące z marketów budowlanych typu Castorama itp. w większości przypadków pasują do elementów szynoprzewodów Polskich marek i mogą stanowić ich zamienniki. Jednak często różnią się odcieniem kolorystycznym, np. biały łącznik z marketu budowlanego może wydawać się trochę zżółkły na tle białych szyn renomowanych polskich marek. Dlatego warto porównać je przed zakupem.

Elementy wchodzące w skład szynoprzewodów 1-fazowych:

Przykładowe zestawy szynoprzewodów 1-fazowych:

Poszczególne komponenty szynoprzewody mogą, lecz nie muszą występować w ofertach różnych marek. Nie wszyscy dostawcy oferują np. łączniki środkowe z zasilaniem lub adaptery do lamp wiszących, które można wpiąć w szynę. W segmencie szyn 1-fazowych najczęściej pasują do siebie elementy różnych polskich dostawców, jednak nie jest to reguła.

Szynoprzewody 3-fazowe – elementy

Z reguły komponenty szynoprzewodów 3-fazowych, które pochodzą od różnych marek pasują do siebie. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które pozwala na dobór elementów od różnych producentów i importerów oświetlenia. Pozwala to na optymalizację wydatków przez wybieranie tańszych zamienników o identycznej jakości. Wpływa to również na przyspieszenie realizacji inwestycji, w momencie gdy brakuje części z danej marki nic nie stoi na przeszkodzie aby dokupić ją w innej. Części należące do firm zagranicznych producentów, takich jak Nordlux, Paulmann lub Trio Lighting nie będą pasowały.

Elementy wchodzące w skład szynoprzewodów 3-fazowych:

Przykładowe zestawy szynoprzewodów 3-fazowych:

Do każdego łącznika z segmentu szynoprzewodów 3-fazowych można łatwo doprowadzić zasilanie. Dotyczy to łącznika prostego zasilającego (nie prostego wewnętrznego), łączników „L”, „T” oraz „X” gdzie pod plastikową obudową można swobodnie podłączyć przewód zasilający.

Szynoprzewody magnetyczne – elementy

Podobnie jak w przypadku szynoprzewodów 3-fazowych, szynoprzewody i reflektory magnetyczne różnych producentów i importerów oświetlenia najczęściej pasują do siebie. W odniesieniu do reflektorów nie ma znaczenia typ szyny. Jednak w przypadku szyn i komponentów istotne jest zwrócenie uwagi na ich typ – natynkowy lub podtynkowy, a także na głębokość szyn oraz wymaganą grubość płyty montażowej szynoprzewodów magnetycznych. Zasilacze pochodzące od różnych marek mogą być stosowane zamiennie, ważne jest aby dobrać odpowiednią moc i napięcie.

Elementy wchodzące w skład szynoprzewodów magnetycznych:

Przykładowe zestawy szynoprzewodów magnetycznych:

Szynoprzewody magnetyczne na dwa obwody

Szynoprzewód magnetyczny w wersji na dwa obwody posiada takie same elementy, jak standardowa wersja na jednym obwodzie. Jednak ten system wymaga zastosowania dwóch zasilaczy, które będą zmodyfikowane na dwa obwody oraz podobnie zmodyfikowanych reflektorów. Najczęściej modyfikacja wiąże się z koniecznością dopłaty.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Dlaczego szynoprzewody magnetyczne są na 48V

Szynoprzewody magnetyczne są obecnie popularnym rozwiązaniem w przestrzeniach prywatnych i komercyjnych. Jednakże, charakteryzują się one napięciem 48V, co wymusza konieczność stosowania zasilacza, co dla wielu osób może być uciążliwe. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego szynoprzewody używają napięcia 48V i dlaczego nie są projektowane bezpośrednio na napięcie 230V, co pozwoliłoby uniknąć potrzeby stosowania dodatkowego zasilacza.

Oświetlenie salonu z aneksem za pomocą białych szynoprzewodów 3-fazowych i 1-fazowych

W tej realizacji inwestor zmierzył się z wyzwaniem oświetlenia salonu z jadalnią i aneksem kuchennym, tak aby każda część wspólnego pomieszczenia była odpowiednio oświetlona. Jednocześnie chciano, aby lampy włączone w jednej części nie przeszkadzały osobom znajdującym się w innym obszarze. Dlatego zdecydowano się na połączenie szynoprzewodów 3-fazowych i 1-fazowych, w kolorze białym. Efekt? Funkcjonalne, estetyczne i zróżnicowane oświetlenie, które można zobaczyć w pełni w tym artykule.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium