kupuję   0,00 zł
Jak zamontować szynoprzewód - poradnik montażu i doboru elementów 3
Jak zamontować szynoprzewód 1-fazowy

Jak zamontować szynoprzewód - poradnik montażu i doboru elementów

Dobór elementów szynoprzewodu to bardzo prosta czynność, która tylko pozornie sprawia wrażenie skomplikowanej. Po przeczytaniu niewielkiego samouczka każda osoba bez trudu zrozumie mechanizm działania szynoprzewodu i dobierze właściwe elementy. Jest to pewne, ponieważ nasi klienci wielokrotnie zamawiali różne zestawy szynowe przez sklep internetowy, korzystając z krótkich poradników, które przygotowaliśmy. W najprostszym ujęciu zestaw powinien mieć zasilanie, szynę i reflektor.

Na dole tego wpisu zawarliśmy sekcje dla osób, które nie mają czasu czytać całego artykułu. Umieściliśmy tam nagranie, w którym w niespełna 60 sekund omawiamy jak dobrać poszczególne elementy, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące szynoprzewodu.

Kolory szynoprzewodów

Szynoprzewody najczęściej występują w kolorze czarnym i białym, rzadziej w szarym. W naszym sklepie jest tylko jeden zestaw szarych szynoprzewodów - Trio Duoline. Same reflektory mogą występować w innych barwach, prócz wyżej wymienionych często pojawiają się kolory złoty i chrom lub mieszanka wyżej wymienionych, np. czarny reflektor na chromowanej nóżce albo czarny reflektor ze złotymi elementami.

Kolory szynoprzewodów

Podział szynoprzewodów ze względu na sposób montażu

Szynoprzewody mogą występować w trzech wersjach:

 • natynkowe;
 • podtynkowe;
 • zwieszane.

Najpopularniejsze rozwiązanie stanowią szynoprzewody natynkowe. Można je zamontować na sufit tradycyjny lub podwieszany, a montaż odbywa się za pomocą zwykłych kołków rozporowych i wkrętów. Szynoprzewody podtynkowe wymagają sufitu podwieszanego, do którego wpuszczona zostanie szyna. Natomiast szynoprzewód zwieszany to nic innego jak szyny natynkowe zwieszone na dodatkowych linkach. Oznacza to, że wiszące szynoprzewody można uzyskać przez dokupienie samych linek do zestawu natynkowego (przykładowe linki do szynoprzewodu). Na poniższym obrazku zaprezentowano omawiane typy szyn.

Typy szynoprzewodów ze względu na rodzaj montażu

Wszystkie elementy szynoprzewodu wraz z omówieniem

W skład zestawu szynowego wchodzą poniższe elementy. Nie wszystkie z nich muszą zostać zastosowane. Na zdjęciach zaprezentowane zostały elementy z zestawu natynkowego. Części szyn podtynkowych mogą delikatnie różnić się wyglądem ze względu na inną metodę montażu.

Zaślepka - element montowany na końcu szyny, zapewnia estetyczny wygląd i zakrywa dostęp do wnętrza szynoprzewodu od boku.

Zaślepka do szynoprzewodu

Szyna - najczęściej występuje w długości 1 m, 2 m lub 3 m. W naszym sklepie nie sprzedajemy szyn o długości 3 m ze względu na wysoki koszt transportu. Szyny są wykonane z aluminium i można je dowolnie ciąć piłką do metalu. Szyny można ze sobą łączyć za pomocą poszczególnych łączników. Gdy potrzebujemy szyny o długości 2,5 m należy zakupić szynę o długości 1 m i 2 m, a następnie z szyny o długości 1 m odciąć odpowiedni kawałek i przy pomocy łącznika przytwierdzić go do odcinka 2m. W szynach natynkowych wykonane są fabryczne otwory, które umożliwiają montaż do sufitu, w przypadku ucięcia otwór można nawiercić samemu w dowolnym miejscu. Do wykonania tej czynności wystarczy zwykłe wiertło do metalu.

Szyna

Łączniki - to elementy, które służą do łączenia ze sobą szyn. Dzięki ich zastosowaniu można otrzymać różne kształty układu szynowego, np. prostokąt, kwadrat, literę L lub T. Na poniższym obrazku kolejno zaprezentowano łącznik prosty, łącznik L, łącznik T, łącznik X, łącznik giętki. Łącznik giętki pozwala na uzyskanie kąta nachylenia pomiędzy szynami lub przejście z szyną z sufitu na ścianę. Do każdego z poniższych łączników można doprowadzić zasilanie, co umożliwia wyprowadzenie przewodu np. na środku układu. Jeżeli nie jest to konieczne, warto zastosować zasilanie końcowe, które jest omówione poniżej, gdyż najłatwiej doprowadzić do niego kabel.

Elementy szynoprzewodu

Końcówka zasilająca - ten element należy zamontować na końcu szyny i do niego podłączany jest kabel z prądem. Często zdarza się, że podłączenie na końcu szynoprzewodu nie zgadza się z projektem, gdyż instalacja wymaga podłączenia na środku lub na narożniku (np. w przypadku kwadratu) układu szynowego. Wtedy nie należy korzystać z końcówki zasilającej, tylko doprowadzić prąd o jednego z łączników, które zaprezentowano powyżej.

Elementy zestawu szynowego

Przykładowe układy i dobór elementów szynoprzewodu

Przykładowy układ z zastosowaniem powyższych elementów może wyglądać następująco. Zestawy nie zawierają reflektorów.

1. Układ w linii prostej.

Przykładowy układ szynoprzewodu

2. Układ w kształcie litery L, z podłączeniem zasilania na końcu.

Układ szynoprzewodu w kształcie litery L

3. Układ w kształcie kwadratu lub prostokąta, z podłączeniem zasilania na rogu. W tym przypadku zasilanie doprowadzone jest do zwykłego łącznika kątowego.

Szynoprzewód układ kwadratowy

Jak dobrać reflektory do szynoprzewodu?

Reflektory produkowane przez poszczególne marki mogą mieć różny typ montażu do szyny, dlatego reflektory nie zawsze będą pasować do szyn w przypadku różnych producentów. Oznacza to, że najlepiej dobierać reflektory i szynoprzewody od jednego wytwórcy. 

Najczęściej reflektory do szynoprzewodów montowane są przy użyciu pokrętła, które zwalnia i aktywuje blokadę. Na poniższym zdjęciu zaprezentowano ten sam reflektor z blokadą wysuniętą i wsuniętą. Montaż polega na przyłożeniu do szyny i wysunięciu blokady. Lampy można dowolnie ściągać i przesuwać po zamontowaniu szynoprzewodu.

Blokada reflektora na szynoprzewód

Większość reflektorów do szynoprzewodów jest regulowana, a ich konstrukcja umożliwia obrót do około 300 stopni oraz nachylenie do prawie 90 stopni. Pozwala to skierować światło w dowolnym kierunku. Reflektory można montować na szynie w dowolną stronę.

Źródłem światła w reflektorach może być wymienna żarówka LED lub wbudowany moduł. Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety oraz wady. Wśród największych zalet żarówek wskazuje się możliwość wymiany. Wada to wymagania dotyczące kształtu lampy i ograniczenia mocy. Natomiast zaletą modułu LED jest możliwość uzyskania smukłego/nietypowego kształtu reflektora (nie ogranicza go kształt żarówki) i możliwość uzyskania dużej mocy. Jako wadę najczęściej wskazuje się brak możliwości wymiany źródła światła. Z tego powodu odradzamy wybieranie najtańszych reflektorów z wbudowanym modułem LED, gdyż może to mieć przełożenie na ich gorszą jakość. Aby określić która technologia będzie najlepsza warto przed zakupem zadać sobie pytanie na jakich cechach nam zależy.

Adaptery do lamp wiszących na szynoprzewodzie

Wiele marek oferuje adaptery do zamontowania na szynoprzewodzie lamp wiszących. Tego typu produkt jest bardzo prosty w zastosowaniu. Adapter należy podłączyć do szynoprzewodu na takiej samej zasadzie co reflektor. Do adaptera należy zamocować przewód od lampy wiszącej. W praktyce można wziąć dowolną lampę wiszącą na żarówkę i uciąć jej kabel, a następnie podłączyć go do adaptera. Lampy wiszące z modułem LED mogą być trudne w zamontowaniu, gdyż będą wymagały zastosowania zasilacza, którego nie będzie można pominąć przy podłączeniu do adaptera. Dodatkową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest większe obciążenie szynoprzewodu w danym obszarze, co może wymagać dodatkowych kołków rozporowych.

W naszym sklepie szynoprzewody z adapterem do lamp wiszących oferuje między innymi Light Prestige: biały zestaw szynowy i czarny zestaw szynowy.

Adapter do lamp wiszących na szynoprzewód

Niektóre marki zamiast adapterów oferują gotowe lampy wiszące na szynoprzewód. W naszej ofercie można je znaleźć m.in. w czarnym zestawie szynoprzewodów Maytoni lub białym zestawie szynoprzewodów Nowodvorski.

Lampy wiszące na szynoprzewód

Jak doprowadzić zasilanie do szynoprzewodu?

Zasilanie należy doprowadzić do końcówki zasilającej, która stanowi jeden z elementów możliwych do kupienia. Może mieć miejsce sytuacja, gdzie podłączenie kabla na końcu szynoprzewodu mogłoby zaburzyć cały układ i będzie potrzebna instalacja np. na środku. Wtedy należy skorzystać ze zwykłego łącznika, do którego elektryk doprowadzi prąd. Niektóre firmy oferują także łączniki środkowe z zasilaniem.

Na poniższych zdjęciach zaprezentowano kolejno:

 • końcówkę zasilającą ze zdjętą obudową;
 • końcówkę zasilającą z podłączonym kablem;
 • końcówkę zasilającą z podłączonym kablem i założoną obudową;
 • końcówkę zasilającą podłączoną do szyny.

Przy podłączeniu do instalacji w suficie kabel nie będzie widoczny, jak ma to miejsce na poniższym przykładzie, gdzie zastosowano luźny przewód dla celów demonstracyjnych.

Szynoprzewód podłączenie zasilania

Ile zastosować reflektorów na szynoprzewodzie?

To zależy od naszych preferencji i tego ile światła potrzebujemy. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zakupić mniejszą liczbę reflektorów i później dobrać kolejne lub zakupić większą liczbę i niepotrzebne zwrócić. Nasz sklep umożliwia zwrot produktu w terminie do 45 dni od zakupu, co gwarantuje dużo czasu na przetestowanie różnych rozwiązań. Najczęściej na 1 metrowym odcinku umieszcza się 2 reflektory.

Ile reflektorów na szynoprzewodzie

Jak najłatwiej zamawiać szynoprzewody w naszym sklepie?

Dla użytkowników naszego sklepu przygotowaliśmy trzy możliwości zamawiania szynoprzewodów przez stronę internetową.

 1. Gotowe kolekcje. Z menu górnego wybieramy zakładkę Typ lampy, a następnie Szynoprzewody. Pod opisem, na górze strony znajduje się przycisk "Pokaż gotowe zestawy szynowe". Po jego kliknięciu rozwinie się menu z propozycją dwudziestu gotowych zestawów szynoprzewodów. Podzieliliśmy je ze względu na typ montażu, kolor, liczbę faz i poziom cenowy. Każda kolekcja zawiera wszystkie pasujące elementy wraz z omówieniem.
 2. Wybór przez stronę kategorii. Z menu górnego wybieramy zakładkę Typ lampy, a następnie Szynoprzewody. Pod opisem, na górze strony znajdują się również filtry. Na początku zaznaczamy producenta, kolor, liczbę faz i metodę montażu. (np. Nowodvorski, czarny, 1-faza, natynkowy). Następnie z listy wybieramy poszczególne elementy. Aby wyświetlić reflektory należy odznaczyć filtr z metodą montażu, gdyż te same reflektory mogą być użyte do szyn natynkowych, podtynkowych i zwieszanych.
 3. Wysłanie maila do sklepu. Nasi użytkownicy mogą wysłać wiadomość e-mail do sklepu, a pracownik prześle listę gotowych elementów lub przygotuje wycenę i udzieli porady w przypadku pytań. Można wysłać do nas rysunek na kartce z kształtem i wymiarami układu, a także liczbą reflektorów.

Jak kupować szynoprzewody w sklepie internetowym

Uwaga, niektóre elementy strony mogą wyświetlać się inaczej na komórce i na komputerze. Ze względu na większy komfort zakupów polecamy korzystanie z przeglądarki na komputerze.

Film z instrukcją montażu szynoprzewodów

Poniżej prezentujemy film, który przygotowała firma Trio Lighting, producent szynoprzewodu Duo Line. Mimo, że jest to materiał dotyczący systemu 3-fazowego, to i tak pomoże on jeszcze lepiej zobrazować i zrozumieć dobór i montaż poszczególnych elementów.

Najpopularniejsze zestawy szynoprzewodów w naszym sklepie

Wśród kompletów szynoprzewodów jednofazowych, które najczęściej sprzedajemy wyróżniają się zestawy, które charakteryzuje dobra jakość wykonania, przystępna cena i ciekawe wzornictwo reflektorów. Poniżej prezentujemy top 5 szynoprzewodów, które oferujemy.

 1. Czarny zestaw szynowy Nowodvorski 1-faza
 2. Biały zestaw szynowy Nowodvorski 1-faza
 3. Czarny zestaw szynowy Maytoni 1-faza
 4. Biały zestaw szynowy Maytoni 1-faza
 5. Czarny zestaw szynowy Light Prestige 1-faza

Gdzie nie sprawdzi się szynoprzewód?

Zestaw szynowy nie sprawdzi się lub będzie trudny w zastosowaniu na wszelkiego rodzaju poddaszach lub w pomieszczeniach o łukach na suficie, które czasami można spotkać w starych budynkach. W tym przypadku bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie jako alternatywy systemu linkowego. W naszym sklepie taki system dostarcza firma Paulmann, a w kolekcji systemy linkowe Paulmann prezentujemy filmy i mnóstwo zdjęć z aranżacji i zastosowania linek.

Systemy linkowe jako alternatywa dla szynoprzewodu

Jeżeli jednak zależy nam na tym aby pozostać przy szynoprzewodzie pomocne będzie zastosowanie linek i zawieszenie szyn pod sufitem. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę utrzymanie stabilności całego systemu przez zastosowanie odpowiedniej liczby linek na prawidłowej długości. Wymaga to jednak przetestowania w praktyce.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące szynoprzewodów

 1. Czy szynoprzewód można ściemniać?
  1. To zależy od reflektorów. Do ściemniania potrzebne będą reflektory z modułem LED z funkcją ściemniania, lub reflektory na wymienną żarówkę, wyposażone w żarówkę ściemnialną (zwykła żarówka LED nie będzie się ściemniać). Poza tym potrzebny będzie ściemniacz, który należy dokupić oddzielnie.
 2. Czy do instalacji 1-fazowej można podłączyć szynoprzewód 3-fazowy?
  1. Tak. Wtedy wszystkie reflektory będą włączane jednocześnie, gdyż znajdą się na jednym obwodzie. Jednak będzie to rozwiązanie niepraktyczne, gdyż dodatkowo sporo zapłacimy za funkcje, z których nie będzie można korzystać (3-fazy).
 3. Czy reflektor jednej marki będzie pasował do szyn innej?
  1. To zależy od tego w jaki sposób producent zaprojektował montaż do szyny. Czasami reflektory będą pasować, czasami nie.
 4. Jak podłączyć zasilanie na środku szynoprzewodu?
  1. Jeżeli wśród elementów znajduje się łącznik zasilający należy z niego skorzystać. Jeżeli nie, należy doprowadzić zasilanie do zwykłego łącznika.
 5. Jak podłączyć lampę wiszącą do szynoprzewodu?
  1. W tym celu należy skorzystać z adaptera do lamp wiszących (do którego doprowadzamy kabel od lampy wiszącej) lub zakupić lampę wiszącą z przystosowaną do montażu na szynie.
 6. Ile czasu trzeba czekać na wysyłkę szynoprzewodów?
  1. W naszym sklepie czas oczekiwania na szynoprzewody wynosi najczęściej od 7 do 14 dni.
 7. Czy można przemieszczać reflektory po zamontowaniu szynoprzewodu?
  1. Tak. W tym celu należy odblokować reflektor i przesunąć go w inne miejsce na szynie.
 8. Czy reflektory od szynoprzewodu są ruchome?
  1. Najczęściej tak. Najpopularniejszy typ reflektora to aluminiowa tuba umieszczona na metalowym przegubie. Można wtedy regulować kąt nachylenia i obracać tubkę.
 9. Czy do szynoprzewodu można zastosować żarówki Smart Home?
  1. Tak.
 10. Jak zamontować żarówkę GU10 do reflektora?
  1. Montaż żarówek GU10 do tubularnych reflektorów bywa kłopotliwy. Z tego powodu niektóre marki (np. Nowodvorski) zaprojektowały reflektory z przesuwaną obudową, którą można zsunąć w celu zamontowania żarówki i następnie ponownie umieścić ją w pozycji wyjściowej. Gdy posiadamy tradycyjny reflektor dobrym rozwiązaniem jest zwykła gumowa przyssawka, którą należy przytwierdzić do szybki żarówki, a po montażu ściągnąć ją.

Gumowa przyssawka do żarówki GU10

Film jak dobrać szynoprzewody

Jeżeli po lekturze tego poradnika użytkownicy sklepu czują niedosyt lub w ogóle go nie czytali i szukają wersji w pigułce to zachęcamy do obejrzenia poniższego nagrania, na którym w niespełna 60 sekund omawiamy jak dobrać szynoprzewody w naszym sklepie internetowym. Układ filtrów został przeniesiony z lewej strony do górnej części, ale same porady pozostają wciąż aktualne.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij obserwować nasz niezrównany profil na Facebooku. Dzięki temu nie przegapisz nowych wpisów. Zyskasz również dostęp do unikalnych kodów rabatowych i gratisowych wskazówek od cenionych projektantów wnętrz.

Nasz artykuł skomentowano 3 razy. Podziel się swoją opinią.

19 listopada 2022

Bardzo obszerny poradnik, po jego przeczytaniu już nie ma właściwie żadnych wątpliwości. Dziękuję.

19 listopada 2022

@Paweł, bardzo się cieszymy i dziękujemy za ten komentarz.

19 listopada 2022

Jeżeli jakaś kwestia nie została poruszona w poradniku to zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach. Możemy przygotować tutaj dodatkowy dział QA, który pomoże naszym użytkownikom.

Submit

Video-Reportaż: Jak pakujemy lampy w Lampomat.pl

Jak pakujemy lampyJak przygotowujemy Twoje zamówienie?


Zobacz film i dowiedz się:

» jak zabezpieczamy lampy;

» czym wypełniamy przesyłki;

» czy dbamy o BHP;

» czy nasz magazynier jest przystojny.


Zobacz w YouTube » » »

Prenumeruj nasz newsletter

dołącz do grona ponad 2600 twórczych odbiorców

 
  Odblokuj dostęp do:
 • cyklicznych kodów rabatowych i promocji;
 • wskazówek i trików od naszej projektantki dotyczących aranżacji;
 • porad odnośnie Twoich praw przy zakupach przez internet;
 • informacji o aktualnych wydarzeniach z branży wystroju wnętrz i home decor.
 
Najciekawsze produkty z wysyłką 24h!


Najciekawsze produkty z wysyłką 24h!

Avia Plafon Luminex 3860
Avia Plafon Luminex 3860
456,70 zł 299,00 zł
szt. zobacz więcej
Yabu Sufitowa Shilo 7746
Yabu Sufitowa Shilo 7746
258,30 zł 206,64 zł
szt. zobacz więcej
Wygląda na to, że nadal czegoś szukasz

Sprawdź co najchętniej kupują inne Klientki

Żarówka LED GU10 6W 3000K INQ LR034WW
Żarówka LED GU10 6W 3000K INQ LR034WW
23,76 zł 18,76 zł
szt.
Marley Plafon Trio 612400532
Marley Plafon Trio 612400532
333,33 zł 300,00 zł
szt.
Flower Sufitowa Opviq 521SHN1132
Flower Sufitowa Opviq 521SHN1132
311,87 zł 199,00 zł
szt.
Żarówka LED E27 15W 3000K INQ LA054WW
Żarówka LED E27 15W 3000K INQ LA054WW
27,01 zł 22,01 zł
szt.
Eye Tuba Spot Nowodvorski 6836 9,5/6cm
Eye Tuba Spot Nowodvorski 6836 9,5/6cm
45,00 zł 38,25 zł
szt.
Żarówka LED E14 5W 3000K Rabalux 1610
Żarówka LED E14 5W 3000K Rabalux 1610
19,90 zł 14,90 zł
szt.
Żarówka LED GU10 9W 3000K INQ LR040WW
Żarówka LED GU10 9W 3000K INQ LR040WW
32,40 zł 27,40 zł
szt.
Downlight Tuba Luminex 7239 15/13cm czarny
Downlight Tuba Luminex 7239 15/13cm czarny
49,74 zł 37,30 zł
szt.
Barsum Sufitowa Alfa 27585
Barsum Sufitowa Alfa 27585
441,32 zł
szt.
Żarówka LED E14 9W 3000K INQ LP044WW
Żarówka LED E14 9W 3000K INQ LP044WW
25,39 zł 20,39 zł
szt.
Żarówka LED G9 4,6W 2700K INQ LTG040WW
Żarówka LED G9 4,6W 2700K INQ LTG040WW
29,52 zł 24,52 zł
szt.
Żarówka LED E14 4W 3000K INQ LBX014WW
Żarówka LED E14 4W 3000K INQ LBX014WW
24,72 zł 19,72 zł
szt.
Igon Wisząca Jupiter 1726 16cm czarny
Igon Wisząca Jupiter 1726 16cm czarny
184,00 zł 152,72 zł
szt.
Marley Plafon Trio 612400501
Marley Plafon Trio 612400501
333,33 zł 300,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium