kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Szynoprzewód - instrukcja montażu szynoprzewodu do sufitu

15
Jak zamontować szynoprzewód 1-fazowy

Szynoprzewód - instrukcja montażu szynoprzewodu do sufitu

Dobór elementów szynoprzewodu to bardzo prosta czynność, która tylko pozornie sprawia wrażenie skomplikowanej. Po przeczytaniu niewielkiego samouczka każda osoba bez trudu zrozumie mechanizm działania szynoprzewodu i dobierze właściwe elementy, aby wykonać montaż szynoprzewodu do sufitu. Jest to pewne, ponieważ nasi klienci wielokrotnie zamawiali różne zestawy szynowe przez sklep internetowy, korzystając z krótkich poradników, które przygotowaliśmy. W najprostszym ujęciu zestaw powinien mieć zasilanie, szynę i reflektor.

Na skróty - film z wszystkimi informacjami odnośnie montażu szynoprzewodów

Dla osób, które nie mają czasu czytać całego poradnika lub preferują jego wysłuchanie, np. w samochodzie, przygotowaliśmy nagranie z instrukcją montażu szynoprzewodów. Na filmie zebraliśmy wszystkie kwestie poruszone w tym artykule i omawiamy je wraz z prezentacją produktów. Poniżej instrukcja montażu szynoprzewodów. Z filmu można się dowiedzieć również gdzie umieścić zasilanie szynoprzewodujak podłączyć szynoprzewód 1-fazowy.

Szynoprzewody magnetyczne

Osoby zainteresowane instrukcją doboru szynoprzewodów magnetycznych zapraszamy do tego poradnika: Jak dobrać szynoprzewody magnetyczne. Opisujemy tam jak wygląda montaż oświetlenia szynowego magnetycznego i odpowiadamy na pytanie jak zamontować oświetlenie szynowe.

Szynoprzewody 3-fazowe

Osoby zainteresowane doborem szynoprzewodu 3-fazowego w pełni skorzystają z tego poradnika, a dodatkowym uzupełnieniem będzie poniższy film, który dotyczy cech szyn 3-fazowych. Podajemy tam jak podłączyć szynoprzewód 3 fazowy. Należy pamiętać, że aby podłączyć szynoprzewody 3-fazowe można mieć instalację elektryczną 1-fazową lub 3-fazową. Przewody powinny być 4-żyłowe lub 5-żyłowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć szyny 3-fazowe tylko na dwa obwody, a nawet na jeden, gdzie lampy będą włączane za pomocą przycisku pojedynczego lub podwójnego. Pełen poradnik dotyczący doboru elementów wraz z ich objaśnieniem, uzupełniony o liczne filmy i zdjęcia znajduje się tutaj: Jak dobrać szynoprzewody 3-fazowe.

Kolory szynoprzewodów

Szynoprzewody najczęściej występują w kolorze czarnym i białym, rzadziej w szarym. W naszym sklepie jest tylko jeden zestaw szarych szynoprzewodów - Trio Duoline. Same reflektory mogą występować w innych barwach, prócz wyżej wymienionych często pojawiają się kolory złoty i chrom lub mieszanka wyżej wymienionych, np. czarny reflektor na chromowanej nóżce albo czarny reflektor ze złotymi elementami.

Kolory szynoprzewodów

Podział szynoprzewodów ze względu na sposób montażu

Szynoprzewody mogą występować w trzech wersjach:

Najpopularniejsze rozwiązanie stanowią szynoprzewody natynkowe. Można je zamontować na sufit tradycyjny lub podwieszany (na płytach kartonowo-gipsowych), a montaż odbywa się za pomocą zwykłych kołków rozporowych i wkrętów. Szynoprzewody podtynkowe wymagają sufitu podwieszanego, do którego wpuszczona zostanie szyna. Natomiast szynoprzewód zwieszany to nic innego jak szyny natynkowe zwieszone na dodatkowych linkach. Oznacza to, że wiszące szynoprzewody można uzyskać przez dokupienie samych linek do zestawu natynkowego (przykładowe linki do szynoprzewodu). Na poniższym obrazku zaprezentowano omawiane typy szyn w wersji magnetycznej, która jest głębsza. Standardowe szyny są płytsze. 

Typy szynoprzewodów ze względu na rodzaj montażu

Na poniższym nagraniu prezentujemy różnice pomiędzy poszczególnymi szynoprzewodami w wersji natynkowej.

Natomiast na kolejnym nagraniu prezentujemy różnice pomiędzy typami szynoprzewodów w wersji podtynkowej.

Wszystkie elementy szynoprzewodu wraz z omówieniem

W skład zestawu szynowego wchodzą poniższe elementy. Nie wszystkie z nich muszą zostać zastosowane. Na zdjęciach zaprezentowane zostały elementy z zestawu natynkowego. Części szyn podtynkowych mogą delikatnie różnić się wyglądem ze względu na inną metodę montażu.

Zaślepka - element montowany na końcu szyny, zapewnia estetyczny wygląd i zakrywa dostęp do wnętrza szynoprzewodu od boku.

Zaślepka do szynoprzewodu

Szyna - najczęściej występuje w długości 1 m, 2 m lub 3 m. Nie wszystkie marki oferują szyny 3 metrowe. Zaletą szynoprzewodów o długości 3 metrów jest brak łączeń, wadą wyższa cena niż np. w przypadku łącznego kosztu szyn 2 m i 1 m. Szyny są wykonane z aluminium i można je dowolnie ciąć.

Najłatwiej ciąć szyny:

  • szlifierką kątową,
  • trudniej ciąć wyrzynarką,
  • a najtrudniej ciąć piłką do metalu.

Szyny można ze sobą łączyć za pomocą poszczególnych łączników, a samo łączenie szynoprzewodów jest bardzo proste. Podłączenie szyny oświetleniowej odbywa się za pomocą elementu zasilającego. Gdy potrzebujemy szyny o długości 2,5 m należy zakupić szynę o długości 1 m i 2 m, a następnie z szyny o długości 1 m odciąć odpowiedni kawałek i przy pomocy łącznika przytwierdzić go do odcinka 2m. W szynach natynkowych wykonane są fabryczne otwory, które umożliwiają montaż do sufitu, w przypadku ucięcia otwór można nawiercić samemu w dowolnym miejscu. Do wykonania tej czynności wystarczy zwykłe wiertło do metalu.

Szyna

Łączniki - to elementy, które służą do łączenia ze sobą szyn. Dzięki ich zastosowaniu można otrzymać różne kształty układu szynowego, np. prostokąt, kwadrat, literę L lub T. Na poniższym obrazku kolejno zaprezentowano łącznik prosty, łącznik prosty zasilający, łącznik L, łącznik T, łącznik X, łącznik giętki. Łącznik giętki pozwala na uzyskanie kąta nachylenia pomiędzy szynami lub przejście z szyną z sufitu na ścianę. Do każdego z poniższych łączników można doprowadzić zasilanie, co umożliwia wyprowadzenie przewodu np. na środku układu. Jeżeli nie jest to konieczne, warto zastosować zasilanie końcowe, które jest omówione poniżej, gdyż najłatwiej doprowadzić do niego kabel.

Elementy szynoprzewodu

Końcówka zasilająca - ten element należy zamontować na końcu szyny i do niego podłączany jest kabel z prądem. Często zdarza się, że podłączenie na końcu szynoprzewodu nie zgadza się z projektem, gdyż instalacja wymaga podłączenia na środku lub na narożniku (np. w przypadku kwadratu) układu szynowego. Wtedy nie należy korzystać z końcówki zasilającej, tylko doprowadzić prąd do łącznika prostego zasilającego.

Elementy zestawu szynowego

Przykładowe układy i dobór elementów szynoprzewodu

Przykładowy układ z zastosowaniem powyższych elementów może wyglądać następująco. Zestawy nie zawierają reflektorów.

1. Układ w linii prostej.

Przykładowy układ szynoprzewodu

2. Układ w kształcie litery L, z podłączeniem zasilania na końcu.

Układ szynoprzewodu w kształcie litery L

3. Układ w kształcie kwadratu lub prostokąta, z podłączeniem zasilania na rogu. W tym przypadku zasilanie doprowadzone jest do zwykłego łącznika kątowego.

Szynoprzewód układ kwadratowy

Jak dobrać reflektory do szynoprzewodu?

Reflektory produkowane przez poszczególne marki mogą mieć różny typ montażu do szyny, dlatego reflektory nie zawsze będą pasować do szyn w przypadku różnych producentów. Oznacza to, że najlepiej dobierać reflektory i szynoprzewody od jednego wytwórcy. 

Najczęściej reflektory do szynoprzewodów montowane są przy użyciu pokrętła, które zwalnia i aktywuje blokadę. Na poniższym zdjęciu zaprezentowano ten sam reflektor z blokadą wysuniętą i wsuniętą. Montaż polega na przyłożeniu do szyny i wysunięciu blokady. Lampy można dowolnie ściągać i przesuwać po zamontowaniu szynoprzewodu.

Dla inwestorów to duże ułatwienie i pole do oszczędności oraz kreatywnych aranżacji. Można wybierać szyny pochodzące od marki, która oferuje je w niższych cenach w celu ograniczania wydatków, a reflektory kupować od producentów takich, które odpowiadają nam wizualnie. Podobnie w przypadku braku danego elementu w danej marce, np. adaptera do lamp wiszących na szynę 1-fazową nie ma w Nowodvorskim, ale można kupić go w Maytoni i będzie pasował.

Blokada reflektora na szynoprzewód

Większość reflektorów do szynoprzewodów jest regulowana, a ich konstrukcja umożliwia obrót do około 300 stopni oraz nachylenie do prawie 90 stopni. Pozwala to skierować światło w dowolnym kierunku. Reflektory można montować na szynie w dowolną stronę.

Źródłem światła w reflektorach może być wymienna żarówka LED lub wbudowany moduł. Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety oraz wady. Wśród największych zalet żarówek wskazuje się możliwość wymiany. Wada to wymagania dotyczące kształtu lampy i ograniczenia mocy. Natomiast zaletą modułu LED jest możliwość uzyskania smukłego/nietypowego kształtu reflektora (nie ogranicza go kształt żarówki) i możliwość uzyskania dużej mocy. Jako wadę najczęściej wskazuje się brak możliwości wymiany źródła światła. Z tego powodu odradzamy wybieranie najtańszych reflektorów z wbudowanym modułem LED, gdyż może to mieć przełożenie na ich gorszą jakość. Aby określić która technologia będzie najlepsza warto przed zakupem zadać sobie pytanie na jakich cechach nam zależy. Więcej na ten temat piszemy w artykule - lampy LED z wbudowanym modułem czy lampy z wymienną żarówką?

Adaptery do lamp wiszących na szynoprzewodzie

Wiele marek oferuje adaptery do zamontowania na szynoprzewodzie lamp wiszących. Tego typu produkt jest bardzo prosty w zastosowaniu. Adapter należy podłączyć do szynoprzewodu na takiej samej zasadzie co reflektor. Do adaptera należy zamocować przewód od lampy wiszącej. W praktyce można wziąć dowolną lampę wiszącą na żarówkę i uciąć jej kabel, a następnie podłączyć go do adaptera. Lampy wiszące z modułem LED mogą być trudne w zamontowaniu, gdyż będą wymagały zastosowania zasilacza, którego nie będzie można pominąć przy podłączeniu do adaptera. Dodatkową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest większe obciążenie szynoprzewodu w danym obszarze, co może wymagać dodatkowych kołków rozporowych.

W naszym sklepie szynoprzewody z adapterem do lamp wiszących oferuje między innymi Light Prestige: biały zestaw szynowy i czarny zestaw szynowy.

Adapter do lamp wiszących na szynoprzewód

Niektóre marki zamiast adapterów oferują gotowe lampy wiszące na szynoprzewód. W naszej ofercie można je znaleźć m.in. w czarnym zestawie szynoprzewodów Maytoni lub białym zestawie szynoprzewodów Nowodvorski.

Lampy wiszące na szynoprzewód

Jak doprowadzić zasilanie do szynoprzewodu?

Zasilanie należy doprowadzić do końcówki zasilającej, która stanowi jeden z elementów możliwych do kupienia. Może mieć miejsce sytuacja, gdzie podłączenie kabla na końcu szynoprzewodu mogłoby zaburzyć cały układ i będzie potrzebna instalacja np. na środku. Wtedy należy skorzystać z łącznika zasilającego, do którego zostanie doprowadzony prąd.

Na poniższych zdjęciach zaprezentowano kolejno:

  • końcówkę zasilającą ze zdjętą obudową;
  • końcówkę zasilającą z podłączonym kablem;
  • końcówkę zasilającą z podłączonym kablem i założoną obudową;
  • końcówkę zasilającą podłączoną do szyny.

Przy podłączeniu do instalacji w suficie kabel nie będzie widoczny, jak ma to miejsce na poniższym przykładzie, gdzie zastosowano luźny przewód dla celów demonstracyjnych.

Szynoprzewód podłączenie zasilania

Ile zastosować reflektorów na szynoprzewodzie?

To zależy od naszych preferencji i tego ile światła potrzebujemy. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zakupić mniejszą liczbę reflektorów i później dobrać kolejne lub zakupić większą liczbę i niepotrzebne zwrócić. Nasz sklep umożliwia zwrot produktu w terminie do 14 dni od zakupu, co gwarantuje dużo czasu na przetestowanie różnych rozwiązań. Najczęściej na 1 metrowym odcinku umieszcza się 2 reflektory.

Ile reflektorów na szynoprzewodzie

Jak najłatwiej zamawiać szynoprzewody w naszym sklepie?

Dla użytkowników naszego sklepu przygotowaliśmy trzy możliwości zamawiania szynoprzewodów przez stronę internetową.

  1. Gotowe kolekcje. Z menu górnego wybieramy zakładkę Typ lampy, a następnie Szynoprzewody. Pod opisem, na górze strony znajduje się przycisk "Pokaż gotowe zestawy szynowe". Po jego kliknięciu rozwinie się menu z propozycją dwudziestu gotowych zestawów szynoprzewodów. Podzieliliśmy je ze względu na typ montażu, kolor, liczbę faz i poziom cenowy. Każda kolekcja zawiera wszystkie pasujące elementy wraz z omówieniem.
  2. Wybór przez stronę kategorii. Z menu górnego wybieramy zakładkę Typ lampy, a następnie Szynoprzewody. Pod opisem, na górze strony znajdują się również filtry. Na początku zaznaczamy producenta, kolor, liczbę faz i metodę montażu. (np. Nowodvorski, czarny, 1-faza, natynkowy). Następnie z listy wybieramy poszczególne elementy. Aby wyświetlić reflektory należy odznaczyć filtr z metodą montażu, gdyż te same reflektory mogą być użyte do szyn natynkowych, podtynkowych i zwieszanych.
  3. Wysłanie maila do sklepu. Nasi użytkownicy mogą wysłać wiadomość e-mail do sklepu, a pracownik prześle listę gotowych elementów lub przygotuje wycenę i udzieli porady w przypadku pytań. Można wysłać do nas rysunek na kartce z kształtem i wymiarami układu, a także liczbą reflektorów.

Jak kupować szynoprzewody w sklepie internetowym

Uwaga, niektóre elementy strony mogą wyświetlać się inaczej na komórce i na komputerze. Ze względu na większy komfort zakupów polecamy korzystanie z przeglądarki na komputerze.

Najpopularniejsze zestawy szynoprzewodów w naszym sklepie

Poniżej prezentujemy gotowe zestawy szynoprzewodów, podzielone ze względu na typ.

Przykładowe zestawy szynoprzewodów 1-fazowych:

Przykładowe zestawy szynoprzewodów 3-fazowych:

Przykładowe zestawy szynoprzewodów magnetycznych:

Nasze filmy z przeglądem reflektorów różnych marek

Poniżej prezentujemy nagrania, na których odbywa się przegląd szynoprzewodów i reflektorów poszczególnych marek oświetleniowych dostępnych w naszej ofercie.

Gdzie nie sprawdzi się szynoprzewód?

Zestaw szynowy nie sprawdzi się lub będzie trudny w zastosowaniu na wszelkiego rodzaju poddaszach lub w pomieszczeniach o łukach na suficie, które czasami można spotkać w starych budynkach. W tym przypadku bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie jako alternatywy systemu linkowego. W naszym sklepie taki system dostarcza firma Paulmann, a w kolekcji systemy linkowe Paulmann prezentujemy filmy i mnóstwo zdjęć z aranżacji i zastosowania linek.

Systemy linkowe jako alternatywa dla szynoprzewodu

Jeżeli jednak zależy nam na tym aby pozostać przy szynoprzewodzie pomocne będzie zastosowanie linek i zawieszenie szyn pod sufitem. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę utrzymanie stabilności całego systemu przez zastosowanie odpowiedniej liczby linek na prawidłowej długości. Wymaga to jednak przetestowania w praktyce.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące szynoprzewodów

  1. Czy szynoprzewód można ściemniać?
    1. To zależy od reflektorów. Do ściemniania potrzebne będą reflektory z modułem LED z funkcją ściemniania, lub reflektory na wymienną żarówkę, wyposażone w żarówkę ściemnialną (zwykła żarówka LED nie będzie się ściemniać). Poza tym potrzebny będzie ściemniacz, który należy dokupić oddzielnie. Więcej na temat możliwości ściemniania piszemy w artykułach: Co to jest ściemnianie Triac?, Co to jest ściemnianie 0-10V?
  2. Czy do instalacji 1-fazowej można podłączyć szynoprzewód 3-fazowy?
    1. Tak. Wtedy wszystkie reflektory będą włączane jednocześnie, gdyż znajdą się na jednym obwodzie. Jednak będzie to rozwiązanie niepraktyczne, gdyż dodatkowo sporo zapłacimy za funkcje, z których nie będzie można korzystać (3-fazy).
  3. Czy reflektor jednej marki będzie pasował do szyn innej?
    1. To zależy od tego w jaki sposób producent zaprojektował montaż do szyny. Czasami reflektory będą pasować, czasami nie.
  4. Jak podłączyć zasilanie na środku szynoprzewodu?
    1. Jeżeli wśród elementów znajduje się łącznik zasilający należy z niego skorzystać. Jeżeli nie, należy doprowadzić zasilanie do zwykłego łącznika.
  5. Jak podłączyć lampę wiszącą do szynoprzewodu?
    1. W tym celu należy skorzystać z adaptera do lamp wiszących (do którego doprowadzamy kabel od lampy wiszącej) lub zakupić lampę wiszącą z przystosowaną do montażu na szynie.
  6. Ile czasu trzeba czekać na wysyłkę szynoprzewodów?
    1. W naszym sklepie czas oczekiwania na szynoprzewody wynosi najczęściej od 7 do 14 dni.
  7. Czy można przemieszczać reflektory po zamontowaniu szynoprzewodu?
    1. Tak. W tym celu należy odblokować reflektor i przesunąć go w inne miejsce na szynie.
  8. Czy reflektory od szynoprzewodu są ruchome?
    1. Najczęściej tak. Najpopularniejszy typ reflektora to aluminiowa tuba umieszczona na metalowym przegubie. Można wtedy regulować kąt nachylenia i obracać tubkę.
  9. Czy do szynoprzewodu można zastosować żarówki Smart Home?
    1. Tak.
  10. Czy szynoprzewód można ciąć?
    1. Tak, można to zrobić bez problemu za pomocą szlifierki kątowej.
  11. Czy szynoprzewodami można sterować zdalnie?
    1. Tak, szynoprzewody współpracują z różnymi systemami zdalnego sterowania, zwłaszcza szyny magnetyczne, które mogą być sterowane np. przez Dali lub Bluetooth (w przypadku Bluetooth lampy są jednocześnie nadajnikami poszerzającymi sieć - Mesh). Szynoprzewody Paulmann URail mogą być sterowane za pomocą Zigbee. W kategorii szynoprzewodów na naszej stronie można odnaleźć filtr zdalne sterowanie, gdzie występują wymienione wyżej warianty.
  12. Czy reflektory na szynoprzewody mogą mieć zmienne barwy światła?
    1. Tak reflektory mogą mieć zmienne barwy światła jeżeli są wyposażone w funkcję zdalnego sterowania, która jest wymieniona powyżej lub posiadają przełącznik CCT, który umożliwia zmianę barwy światła przed montażem.
  13. Jak zamontować żarówkę GU10 do reflektora?
    1. Montaż żarówek GU10 do tubularnych reflektorów bywa kłopotliwy. Z tego powodu niektóre marki (np. Nowodvorski) zaprojektowały reflektory z przesuwaną obudową, którą można zsunąć w celu zamontowania żarówki i następnie ponownie umieścić ją w pozycji wyjściowej.
    1. Gdy posiadamy tradycyjny reflektor dobrym rozwiązaniem jest zwykła gumowa przyssawka, którą należy przytwierdzić do szybki żarówki, a po montażu ściągnąć ją.

Gumowa przyssawka do żarówki GU10

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 15 razy. Podziel się swoją opinią.

19 listopada 2022

Bardzo obszerny poradnik, po jego przeczytaniu już nie ma właściwie żadnych wątpliwości. Dziękuję.

19 listopada 2022

@Paweł, bardzo się cieszymy i dziękujemy za ten komentarz.

19 listopada 2022

Jeżeli jakaś kwestia nie została poruszona w poradniku to zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach. Możemy przygotować tutaj dodatkowy dział QA, który pomoże naszym użytkownikom.

13 marca 2023

Ten poradnik pozamiatał, nie ma chyba w polskim internecie, o ile nie w ogóle wszędzie, bardziej dokładnego i przystępnie napisanego poradnika, w którym jest tyle zdjęć i filmów z objaśnieniem. Gratulacje.

23 czerwca 2023

Dzięki za poradnik. Kupiłem elementy w prostokąt ale nie bardzo widzę możliwość podłączenia zasilania w rogach. Te łączniki nie mają ani miejsca wlotu na kabel ani zacisków do podłączenia. Wlot rozumeim że trzeba przewiercic/wyciąć ale jak podłączyć kable jak tam nie ma żadnej kostki podłączeniowej?

23 czerwca 2023

@BG poszczególni producenci szynoprzewodów oferują łączniki (np. kątowe lub proste) z możliwością podłączenia zasilania lub nie. W przypadku gdy marka oferuje taki łącznik z opcją doprowadzenia kabla nie ma problemu. Natomiast gdy nie mają takiego elementu, to trzeba kupić zwykły łącznik, wykonać w nim otwory i doprowadzić kabel we własnym zakresie. Może to być trochę kłopotliwe, ale w ten sposób trzeba to zrobić jeżeli zależy nam na systemach danej marki. Jeżeli masz z tym trudności, wyślij do nas wiadomość na maila sklep@lampomat.pl i napisz jakie masz elementy, spróbujemy pomóc bardziej szczegółowo.

7 października 2023

Poradnik bardzo, bardzo przydatny. Jednak mam ogromną prośbę: PRZESTAŃCIE NAZYWAĆ elementy trójfazowymi! To nie są 3 osobne fazy, ale 3 kanały wysyłania napięcia. Można je podpiąć pod jedną fazę, ale 3 osobne łączniki.

9 października 2023

@AH dzięki za pozostawiony komentarz i przydatną opinię :)

13 grudnia 2023

Wreszcie kompleksowy poradnik, z którego można się dowiedzieć jak wygląda montaż szynoprzewodu do sufitu. Zastanawiałem się przed zakupem czy szynoprzewód można ciąć i szukałem czy jest gdzieś instrukcja montażu szynoprzewodów. Z tego wpisu dowiedziałem się jak podłączyć szynoprzewód 1-fazowy, gdzie jest zasilanie szynoprzewodu i jak podłączyć szynoprzewód 3 fazowy. Teraz już rozumiem szynoprzewody, a montaż oświetlenia szynowego nie jest dla mnie problemem. Wiem już bez problemu jak zamontować oświetlenie szynowe, jak wykonać podłączenie szyny oświetleniowej i na czym polega łączenie szynoprzewodów. Dzięki serdeczne za ten kompetentny artykuł.

17 stycznia 2024

Czy w praktyce mozliwe jest wstawienie szynoprzewodu bezposrednio w strop bez podwieszania plyt gipsowych? Jak sie do tego przygotowac? Wyciecie otworu kątówką? Mowimy o deweloperce - mam nadzieje ze kawalki tynku nie odpadną po takim zabiegu. Dzieki!

18 stycznia 2024

@Andrzej tak, trzeba przygotować odpowiednie korytko na głębokość szyny. Szyny magnetyczne Multiline wymagaja około 5cm głębokości, natomiast Microline wymagają już zaledwie 1,4 cm, więc jest łatwiej. Standardowe szyny 1-fazowe to około 2 cm, a 3-fazowe około 3-4 cm. Szczegółowe wymiary szyn podajemy w danych technicznych na stronie każdego produktu. Szyny wtedy warto przytwierdzić dodatkowo kołkami rozporowymi.

9 lutego 2024

Czy w szynoprzewodzie jednofazowym można ukryć dodatkowy kabel i doprowadzić go do drugiej szyby, a łącznik dać tylko w celach ozdobnych?

10 lutego 2024

@Tymon tak. Pomiędzy szyną a sufitem jest około 1 cm odstęp. Można by tam poprowadzić kabel jeżeli nie jest za gruby, najlepiej płaski YDY-P.

13 lutego 2024

Szynoprzewód jednofazowy. Czy istenieje możliwość podłaczenia dwóch szynoprzewodów jednofazowych do włącznika dwuklawiszowego (kable w suficie) tak aby zależnie od nacisniętego guzika świeciła się cała "szyna" 1 lub 2 lub obie razem? Wiem, że szyby trófazowe posiadają taką możlwość, ale to rozwiązanie jest dużo droższe :)

13 lutego 2024

@Dawid, tak - podłączaliśmy w ten sposób dwie szyny 1-fazowe w jednym pomieszczeniu w naszym sklepie. Tylko trzeba mieć dwie końcówki zasilające. W naszym przypadku były po prostu ustawione tyłem do siebie i jednym klawiszem włączaliśmy jedną część, a drugim drugą.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Podłączenie taśmy LED – krok po kroku

Taśmy LED to świetne rozwiązanie, które coraz częściej znajduje zastosowanie w naszych domach. Można je montować praktycznie wszędzie, tworząc różne kształty i efekty świetlne, co daje dużą swobodę aranżacji. Ich montaż można wykonać samodzielnie lub we współpracy z elektrykiem, w zależności od potrzeb i umiejętności. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie, aby pomóc Ci zrobić to poprawnie i bezpiecznie.

Jakiej długości przewód może być przy zasilaczu do szynoprzewodów magnetycznych

Często otrzymuję od Was pytania dotyczące szynoprzewodów magnetycznych. Staram się odpowiadać na nie nie tylko indywidualnie, ale również w formie poradników i wpisów na naszym blogu, w sekcji dedykowanej szynoprzewodom. Jednym z częściej pojawiających się pytań jest długość kabla, który powinien łączyć końcówkę zasilającą z zewnętrznym zasilaczem. Zaintrygowany tym tematem, postanowiłem sprawdzić to osobiście w sklepie, a w tym artykule przedstawię Wam wnioski, które wynikają z praktycznych doświadczeń.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium