
Szynoprzewód magnetyczny w wersji na dwa obwody
Szynoprzewody magnetyczne występują w wersji na jeden obwód, co oznacza, że wszystkie reflektory są włączane jednocześnie. Istnieje jednak możliwość podziału ich na dwa obwody. W tym artykule przedstawimy, co jest do tego potrzebne i jak to zrobić.
Tradycyjnie podłączenie na dwa obwody możliwe jest w szynoprzewodach 3-fazowych. Na temat tego czym różnią się te szyny od szyn magnetycznych piszemy w poradniku szynoprzewody magnetyczne 3-fazowe. Rozdzielając połączenie wewnątrz szyny lub stosując łącznik zasilający można również podłączyć na dwa obwody szynoprzewody 1-fazowe, jednak wtedy reflektory nie będą mogły być ustawione naprzemiennie. Więcej na temat różnych typów szyn piszemy w artykule czym się różnią szynoprzewody.
Szynoprzewody magnetyczne zarówno w wersji natynkowej jak i podtynkowej (na płyty kartonowo gipsowe) podzielone na dwa obwody umożliwiają niezależne włączanie reflektorów na jednym układzie szynowym. Reflektory można podzielić na dwie grupy i ustawić je naprzemiennie, np. reflektor z grupy 1, reflektor z grupy 2, i znowu reflektor z grupy 1. Dzięki temu można bardziej elastycznie zarządzać oświetleniem w pomieszczeniu.
Szynoprzewody magnetyczne są zasilane napięciem 48V (szczegółowe wyjaśnienie znajdziesz w artykule Dlaczego szynoprzewody magnetyczne są na 48V), co oznacza, że wymagają zastosowania zasilacza. Aby wprowadzić drugi obwód do układu szynowego, konieczne jest dołożenie dodatkowego zasilacza, co daje nam dwa zasilacze. Dodatkowy zasilacz musi mieć przystosowane przyłącze do obsługi drugiego obwodu. Możemy zakupić gotowy zasilacz na drugi obwód lub zlecić firmie jego przebudowę, co zwykle kosztuje około 123,00 zł. Na drugi obwód może być przystosowany zarówno zasilacz wewnętrzny jak i zewnętrzny.
Jednak zasilacz to nie wszystko. Konieczne jest również zakupienie reflektorów z odpowiednio zmodyfikowanym przyłączem, aby mogły pracować na drugim obwodzie. Koszt modyfikacji takiego reflektora wynosi również około 123,00 zł. Posiadając zasilacz oraz reflektory magnetyczne przerobione na drugi obwód, możemy sterować oświetleniem niezależnie za pomocą dwóch klawiszy na jednym przycisku ściennym.
Reflektory i zasilacz, które pozostają na pierwszym obwodzie, nie wymagają modyfikacji. Oznacza to, że koszty związane z modernizacją dotyczą jedynie lamp i zasilacza na drugim obwodzie. W przypadku nieparzystej liczby lamp, np. gdy mamy 5 lamp i chcemy podzielić je na 3 lampy na pierwszym obwodzie i 2 lampy na drugim, bardziej opłacalne jest zmodyfikowanie tylko 2 lamp, pozostawiając 3 na pierwszym obwodzie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych wydatków.
Modyfikacja przyłącza do obsługi drugiego obwodu najczęściej odbywa się przez przeniesienie styków w lampach i zasilaczach, tak by wykorzystywały wolne ścieżki w szynie, którymi zwykle są żyły przeznaczone do komunikacji przez zdalne sterowanie Dali.
Gdzie mają zastosowanie szyny magnetyczne na dwa obwody?
Szynoprzewód magnetyczny podzielony na dwa obwody jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy regulować natężenie światła i posiadamy instalację elektryczną 4-żyłową (L1, L2, N i uziemienie). Przykładem zastosowania takiego układu jest salon z aneksem kuchennym, gdzie szyna magnetyczna wyposażona jest w lampy wiszące nad stołem lub blatem oraz podłużne listwy do oświetlenia ogólnego. Dzięki podzieleniu obwodów, lampy wiszące można włączać niezależnie od listew. Inną możliwością jest podłużna szyna, na której naprzemiennie zamontowano listwy LED i wystające reflektory tubki. W takim przypadku listwy można włączać na jednym obwodzie, a tubki na drugim, co pozwala na bardziej elastyczne zarządzanie oświetleniem.
Jak zamówić szynoprzewód magnetyczny na dwa obwody?
W naszej ofercie szynoprzewody magnetyczne na dwa obwody dostarcza firma Oxyled, z kolekcją Multiline:
- Szynoprzewód magnetyczny Oxyled Multiline - czarny, natynkowy i podtynkowy - zobacz elementy
- Szynoprzewód magnetyczny Oxyled Multiline - biały, natynkowy i podtynkowy - zobacz elementy
Na stronie zaprezentowane są lampy i zasilacze w wersji na jeden obwód. W celu zamówienia lamp w wersji na dwa obwody prosimy o kontakt e-mail lub telefoniczny. Pomożemy dobrać odpowiednie elementy, takie jak np. łączniki i szyny oraz przygotujemy indywidualną wycenę całego zestawu elementów.
Jakie są alternatywy dla podziału na dwa obwody?
Inną opcją zamiast podziału na dwa obwody jest zakup reflektorów z funkcją smart home, opartych na sterowaniu DALI, Bluetooth lub Zigbee. Systemy te umożliwiają dowolne grupowanie reflektorów, a także oferują dodatkowe funkcje, takie jak ściemnianie i zmiana barwy światła. Można także podzielić lampy na dwa obwody bez dopłaty za modyfikację. W tym przypadku potrzebujemy dwóch zasilaczy, ale dzielimy układ szynowy na dwie części, rozdzielając przepływ energii między nimi. Jeden zasilacz zasili lewą stronę, a drugi prawą. W tym układzie reflektory nie mogą być naprzemiennie ułożone, co jednak wciąż umożliwia elastyczne zarządzanie oświetleniem.
Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.