kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Jak dobrać szynoprzewody magnetyczne

0
Jak dobrać szynoprzewody magnetyczne

Jak dobrać szynoprzewody magnetyczne

W tym poradniku prezentujemy wszystkie niezbędne informacje na temat magnetycznego szynoprzewodu. Omawiamy każdy element, jego funkcję i metodę podłączenia. Podpowiadamy w jaki sposób dobrać i podłączyć zasilacz. Do artykułu nagraliśmy filmy, w których m.in. podłączamy szynoprzewód magnetyczny, prezentujemy reflektory i tniemy szynę.

Osoby, które zainteresowane są poradnikiem dotyczącym montażu tradycyjnych szyn zapraszamy do tego artykułu: Jak zamontować szynoprzewód - poradnik montażu i doboru elementów.

W tym miejscu znajduje się nasz Ranking szynoprzewodów magnetycznych. Zapraszamy do zapoznania się z nim przed zakupem.

Film jak dobrać szynoprzewody magnetyczne

Dla osób, które nie mają czasu czytać całego artykułu lub preferują wersję video przygotowaliśmy nagranie.

Gotowe zestawy szynoprzewodów magnetycznych

Poniżej prezentujemy kolekcje z gotowymi elementami szyn magnetycznych.

Jakie są typy szynoprzewodów magnetycznych?

Szynoprzewody magnetyczne dzielą się na trzy typy:

 1. Szynoprzewód magnetyczny natynkowy
 2. Szynoprzewód magnetyczny podtynkowy (do płyt kartonowo gipsowych)
 3. Szynoprzewód magnetyczny zwieszany (natynkowe z dokupionym zawiesiem)

Dodatkowo szyny natynkowe mogą występować w wersji płytkiej (wersja A na poniższym filmie) lub głębokiej (wersja B na poniższym filmie). Natomiast szyny podtynkowe mogą różnić się między sobą ze względu na ułożenie płytek, które wpływa na metodę dopasowania płyty kartonowo gipsowej i jej wymagana grubość. Najczęściej wymagana grubość płyt kartonowo gipsowych to 12,5 mm lub 9,5 mm.

Szyny magnetyczne typy montażu

Ile faz mają szynoprzewody magnetyczne?

W większości przypadków szyny magnetyczne są na 1 fazę. Oznacza to, że wszystkie reflektory włączane są jednym przyciskiem. Jednak niektóre firmy produkują szynoprzewody magnetyczne z podziałem na dwa obwody, co umożliwia włączanie reflektorów niezależnie. To rozwiązanie jest zaprezentowane na poniższym nagraniu:

Jakie są długości szyn magnetycznych?

Szyny magnetyczne występują w długościach 1 m, 2 m lub 3 m. W celu uzyskania krótszej szyny należy ją dociąć. Aby uzyskać szynę dłuższą należy zastosować łącznik. Użycie łączników omówiono poniżej. Ciąż można zarówno szynoprzewody natynkowe jak i szynoprzewody podtynkowe. Przed zakupem szynoprzewodów o określonej długości warto rozważyć miejsce łączeń, gdyż w tym miejscu należy zastosować łącznik zasilający i nie ma tam możliwości umieszczenia reflektora. Np. gdy kupujemy szynę 3 m mamy linię ciągłą, a gdy kupujemy szyny 2 m i 1 m, mamy linię ciągłą z jednym łączeniem.

Jakie jest napięcie reflektorów do szynoprzewodów magnetycznych?

Reflektory do szyn magnetycznych wyposażone są w wbudowany moduł LED, który pracuje na obniżonym napięciu 48V. Oznacza to, że wymagają zastosowania zasilacza. Dzięki temu szyny są bezpieczne w użyciu, nawet przy montażu na ścianie, reflektory mają dłuższą żywotność i zużywają mniej energii. Marka Azzardo oferuje szynoprzewody magnetyczne o napięciu 230V, które nie wymagają zastosowania zasilacza.

Jak dobrać zasilacz do szyn magnetycznych?

Typ zasilacza zależny jest od łącznej mocy reflektorów. Należy dobrać zasilacz o mocy, która trochę przewyższa łączną moc reflektorów.

Przykład 1: Na szynie będzie 7 reflektorów o mocy 10W każdy. Łączna moc reflektorów wynosi 70W, więc potrzebny jest zasilacz przynajmniej 80W. Producent oferuje najniższy zasilacz o mocy 100W, więc taki zasilacz należy dobrać.

Przykład 2: Na szynie będzie 7 reflektorów o mocy 20W każdy. Łączna moc reflektorów wynosi 140W, więc potrzebny jest zasilacz przynajmniej 140W. Producent oferuje zasilacz o mocy 150W, więc taki zasilacz należy dobrać.

Zasilacz do szyn magnetycznych

Podczas doboru zasilacza należy również zwrócić uwagę na jego typ. Występują dwa typy zasilaczy do szyn magnetycznych. Zasilacz zewnętrzny (zaprezentowany na zdjęciu powyżej) oraz zasilacz wewnętrzny (zaprezentowany na zdjęciu poniżej), który jest montowany w szynie.

Zasilacz zewnętrzny ma zastosowanie gdy można go ukryć w obszarze poza szyną. Najczęściej jest to szafka obok szyn lub miejsce pod sufitem podwieszanym. Zasilacz zewnętrzny stosuje się więc najczęściej do szyn podtynkowych. Zasilacz zewnętrzny wymaga zastosowanie końcówki zasilającej, która łączy zasilacz z szyną. Zasilacz zewnętrzny może być dowolnej marki, ważne żeby odpowiadało napięcie i moc.

W przypadku szyn natynkowych stosuje się zwykle zasilacz wewnętrzny, który jest wkładany do szyny, podobnie jak zwykły reflektor. Zasilacz wewnętrzny nie wymaga zastosowania dodatkowej końcówki zasilającej, gdyż jest podłączany bezpośrednio do wyprowadzonych kabli.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do szyn podtynkowych zamontować zasilacz wewnętrzny, a do szyn natynkowych zasilacz zewnętrzny.

Zasilacz wewnętrzny do szyn magnetycznych

Zasilacz lub końcówka zasilająca mogą być wpięte w szynie w dowolnym miejscu. Nie muszą być wpięte na końcu. Kabel od zasilacza wewnętrznego lub końcówki zasilającej można wyprowadzić na końcu szyny lub w jej środku. Aby wyprowadzić kabel na środku należy wykonać w szynie otwór wiertłem do metalu i tam przeciągnąć kabel. Pod szynami natynkowymi zwykle jest około 2 cm szczelina, która pozwala na poprowadzenie w niej przewodu pod szyną. W przypadku wyprowadzenia kabla na końcu szyny należy zakupić zaślepkę z otworkiem lub zaślepkę bez otworku i wywiercić w niej dziurę.

W jaki sposób podłączyć zasilacz do szyn magnetycznych?

W tym celu należy skorzystać z dołączonej instrukcji lub z oznaczenia na kablu lub z pomocy elektryka. Przykład podłączenia zasilacza prezentujemy również na nagraniu video, które znajduje się na górze tego poradnika. 

Niektóre zasilacze posiadają 4 kable. Najczęściej podłączenia wymagają tylko dwa kable, gdyż dwa dodatkowe maja zastosowanie jedynie w przypadku gdy dysponujemy instalacją z systemem Dali

Czy można ciąć szynoprzewody magnetyczne?

Szynoprzewody magnetyczne można ciąć. W tym celu najlepiej wykorzystać szlifierkę kątową. Przed cięciem głównym warto dokonać cięcia testowego, na mniejszym skrawku szyny.

Jak podłączyć zasilacz do szyny magnetycznej?

Do zasilacza należy podłączyć końcówkę zasilającą lub moduł do zasilania zewnętrznego, który z drugiej strony będzie wpięty do szyny. W ten sposób z sieci, przez zasilacz zostanie doprowadzona do szyny energia elektryczna o obniżonym napięciu.

Zasilanie zewnętrzne do szyn magnetycznych

 • Zasilacz wewnętrzny należy wpiąć w szynę i podłączyć do niego kabel z wyprowadzonej instalacji elektrycznej.
 • Zasilacz zewnętrzny podłączany jest do szyny przy użyciu końcówki zasilającej, którą trzeba dokupić. Końcówka wpinana jest w szynę i podłączana do zasilacza, do którego dalej podłączana jest instalacja elektryczna.

Jak łączyć ze sobą szyny magnetyczne?

W celu połączenia ze sobą szyn magnetycznych należy zastosować łącznik prosty lub kątowy oraz łącznik zasilający giętki lub prosty.

Łączniki proste i zasilające do szyn magnetycznych

Jak zamontować reflektor do szyny magnetycznej?

Reflektory do szyn magnetycznych montowane są poprzez ich wetknięcie do szyny. Nie są wymagane dodatkowe łączniki, kable ani podłączenia. Reflektor wkłada się do szyny.

Czy można zaślepić szczelinę w szynie magnetycznej pomiędzy reflektorami?

Tak, w celu zaślepienia szyny należy skorzystać z maskownicy, którą wkłada się na szynę. Maskownica pozwala ukryć kable, które czasami mogą być poprowadzone wewnątrz szyny (np. obok zasilacza zewnętrznego), chroni użytkowników przed włożeniem ręki do środka i porażeniem prądem, a także zabezpiecza szynę przed dostawaniem się do wnętrza kurzu i pyłu. Jednak jej zastosowanie jest opcjonalne i czasami niektóre osoby decydują się zostawić odkrytą szynę, ze względów estetycznych. Maskownicę można w prosty sposób ciąć nożykiem.

Maskownica do szyn magnetycznych

Przykładowy zestaw elementów do szynoprzewodu magnetycznego 3 m z 5 reflektorami?

 1. Zasilacz 100W
 2. Końcówka zasilająca
 3. Szyna 2m
 4. Łącznik
 5. Łącznik zasilający
 6. Szyna 1m
 7. 5x reflektor 10W
 8. 2x Zaślepka

Przykładowy zestaw szyn magnetycznych

Czy szynoprzewody magnetyczne można ściemniać?

Nie, chyba że reflektory wyposażone są w funkcje ściemniania. Wtedy informacja o możliwości ściemniania będzie podana w opisie produktu. Istnieje też możliwość zamówienia reflektorów z funkcją zdalnego sterowania. Wtedy reflektory komunikują się np. przez sieć Zigbee, sieć Bluetooth lub przez system DALI.

W naszej ofercie następujące marki oferują swoje reflektory na szynoprzewód magnetyczny z funkcją Smart Home:

Przegląd reflektorów na szynoprzewody magnetyczne

Na poniższym filmie prezentujemy przegląd reflektorów na szynoprzewody Maytoni, wśród których znajduje się wiele modeli z kolekcji tradycyjnych szyn magnetycznych oraz Exility i Radity.

Pełen montaż szyn magnetycznych

Na poniższym filmie prezentujemy od początku do końca montaż szyn magnetycznych na suficie oraz na ścianie, z podłączaniem zasilacza i reflektorów, a także z cięciem szyny.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Dlaczego szynoprzewody magnetyczne są na 48V

Szynoprzewody magnetyczne są obecnie popularnym rozwiązaniem w przestrzeniach prywatnych i komercyjnych. Jednakże, charakteryzują się one napięciem 48V, co wymusza konieczność stosowania zasilacza, co dla wielu osób może być uciążliwe. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego szynoprzewody używają napięcia 48V i dlaczego nie są projektowane bezpośrednio na napięcie 230V, co pozwoliłoby uniknąć potrzeby stosowania dodatkowego zasilacza.

Oświetlenie salonu z aneksem za pomocą białych szynoprzewodów 3-fazowych i 1-fazowych

W tej realizacji inwestor zmierzył się z wyzwaniem oświetlenia salonu z jadalnią i aneksem kuchennym, tak aby każda część wspólnego pomieszczenia była odpowiednio oświetlona. Jednocześnie chciano, aby lampy włączone w jednej części nie przeszkadzały osobom znajdującym się w innym obszarze. Dlatego zdecydowano się na połączenie szynoprzewodów 3-fazowych i 1-fazowych, w kolorze białym. Efekt? Funkcjonalne, estetyczne i zróżnicowane oświetlenie, które można zobaczyć w pełni w tym artykule.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium