kupuję   0,00 zł

Wskaźnik postrzegania barw CRI – dlaczego warto zwracać na niego uwagę

0
Wskaźnik postrzegania barw CRI – dlaczego warto zwracać na niego uwagę

Wskaźnik postrzegania barw CRI – dlaczego warto zwracać na niego uwagę?

Wskaźnik postrzegania barw CRI to skrót od Color Rendering Index i jest to miara tego, w jakiej jakości źródło światła oddaje kolory, w porównaniu do światła rzeczywistego. W uproszczeniu oznacza to jak wiarygodnie oddawane są kolory w porównaniu do rzeczywistości. Wskaźnik ten określa to na ile źródło światła (np. żarówka lub moduł LED) przedstawiają kolory, z dokładnością i jakością porównywalną z rzeczywistymi kolorami, które widzimy w naturalnym świetle słonecznym. Wskaźnik CRI wyraża się w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza, że kolor jest oddawany w sposób najbardziej dokładny, tak jak jest widoczny w świetle naturalnym. Im wartość wskaźnika jest niższa, tym kolor jest oddawany mniej dokładnie.

Wskazówka dla Ciebie: aby wyświetlić lampy tylko danego rodzaju wybierz z górnego menu zakładkę typ lampy, a następnie odpowiednią kategorię, np. lampy wiszące. Na stronie z listą produktów zaznacz potrzebne filtry aby ułatwić sobie znalezienie właściwego modelu.

Gdzie ważne jest sprawdzanie współczynnika CRI?

Wskaźnik CRI brany jest pod uwagę między innymi w fotografii, na wystawach sztuki, w medycynie i kosmetologii, a także w oświetleniu i projektowaniu wnętrz, zarówno w przestrzeni mieszkalnej jak i firmowej. Wysoka jakość oddawania barw jest wyznacznikiem komfortu przebywania w danym pomieszczeniu oraz estetyki wnętrza. W odniesieniu do oświetlenia zewnętrznego współczynnik CRI wpływa na bezpieczeństwo na drogach i w miejscach publicznych, a wybrane oprawy oświetleniowe, np. latarnie uliczne, muszą spełniać wymagane normy.

Jaki jest zalecany współczynnik oddawania barw do pomieszczeń?

Zalecana wartość współczynnika CRI zależy od typu pomieszczenia. W ogólnym ujęciu można przyjąć, że do pomieszczeń mieszkalnych i firmowych wymagane są źródła światła, które posiadają współczynnik oddawania barw na poziomie minimum 80. W naszym sklepie internetowym wszystkie lampy posiadają współczynnik oddawania barw CRI na poziomie przynajmniej 80. W przypadku gdy liczba jest wyższa, informujemy o tym w danych technicznych.

Współczynnik oddawania barw CRI we wnętrzu

Dla pomieszczeń, w których ważna jest estetyka i precyzyjne oddawanie kolorów, takich jak gabinety kosmetyczne czy salony fryzjerskie, zaleca się CRI na poziomie minimum 90, a nawet 95.

Dla porównania wskaźnik oddawania barw dla latarni ulicznych powinien wynosić przynajmniej 70, gdyż taki poziom umożliwia prawidłowe rozpoznanie obiektów w ciemności, a w przypadku latarni ulicznych, priorytetem jest funkcjonalność oświetlenia. Jest to jednak zbyt niski poziom do przestrzeni mieszkalnych lub do miejsca pracy.

Co jeszcze jest ważne poza współczynnikiem oddawania barw?

Współczynnik CRI nie jest jedynym wskaźnikiem, który wyraża jakość źródła światła. Poza tym warto zwrócić uwagę na takie zmienne jak:

Podsumowanie

Wiesz już na czym polega współczynnik oddawania barw, sprawdź jeszcze czego nie wiesz o lampach LED oraz czy wybrać lampę z modułem led czy na wymienną żarówkę, a następnie przejdź do jednej z poniższych kategorii i rozpocznij zakupy. Będzie Ci o wiele łatwiej wybrać odpowiedni model lampy. Jeżeli jednak potrzebujesz porad odnośnie łączenia kolorów lub innych kwestii dotyczących aranżacji, koniecznie zajrzyj na naszego bloga.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Co to jest strumień świetlny?

Każdy z nas korzysta z oświetlenia, znacznie mniej osób zastanawiało się do tej pory, co oznacza pojęcie "strumień świetlny"? To jeden z terminów, który może wydawać się tajemniczy dla osób spoza branży oświetleniowej, jednak w rzeczywistości jest to bardzo przystępne i jednocześnie istotne zagadnienie, które warto poznać.

Co oznacza źródło światła w lampie?

Ze względu na zastosowaną technologię lampa może emitować światło za pomocą żarówki lub modułu LED. Żarówka stanowi wymienne źródło światła i może również występować w wersji LED-wej. W przypadku diod wbudowanych w lampę źródłem światła jest LED. Oznacza to, że oprawę wyposażono w diody, które emitują światło. Jaki typ produktu wybrać, zależy od naszych potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium