kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Czego nie wiesz o lampach LED?

0
Czego nie wiesz o lampach LED?

Czego nie wiesz o lampach LED?

Oświetlenie ledowe staje się coraz popularniejsze. Znajduje zastosowanie już nie tylko w budynkach komercyjnych, ale także mieszkalnych. Wszystko za sprawą jego żywotności, braku konieczności dokupowania do niego żarówek oraz energooszczędności. Wciąż jednak dla wielu osób oświetlenie LED kryje przed sobą wiele tajemnic. Dlatego dziś prezentujemy 6 ciekawostek o lampach LED, o których z pewnością nie wiedziałeś wcześniej.

Lampa ledowa zużywa o wiele mniej energii elektrycznej niż klasyczna żarówka

Oświetlenie ledowe nie bez powodu określane jest energooszczędniejszym i przyjaźniejszym dla środowiska niż klasyczne źródła światła. Lampa ledowa, aby zapewniać oświetlenie na takim samym poziomie, jak żarówka o mocy 40 W wymaga zaledwie mocy równej od 4 W do 5 W. W przypadku porównania żarówki o mocy 60 W odpowiadającym jej modelem lampy LED będzie ten o mocy od 6 W do 8 W. Dzięki temu w ciągu jednej godziny użytkowania oświetlenie ledowe jest w stanie zużyć nawet o 4 razy mniej energii elektrycznej. 

Oznacza to więc, że jeśli w domu, którego wszystkie pomieszczenia są oświetlane za pomocą 20 żarówek o mocy 40 W, zostały one wymienione lampy LED, godzinowy pobór energii elektrycznej potrzebny do zasilania oświetlenia spadłby z poziomu 800 W do zaledwie 100 W. Co z kolei przełożyłoby się między innymi na o wiele niższe rachunku za prąd.

Lampa LED pierścienie

Niskie zapotrzebowanie lamp LED na energię elektryczną wynika z tego, że 100% pobranego prądu jest zamieniane przez nie na światło. Klasyczne żarówki zamieniają natomiast zaledwie 8% pobranej energii elektrycznej na światło, pozostałe 92% zamieniane jest z kolei na energię cieplną, która oddawana jest do otoczenia, zwiększając w nim temperaturę. 

Oświetlenie LED dostępne jest w dowolnym kolorze

Oświetlenie LED zazwyczaj dzieli się na modele o ciepłej, zimnej oraz neutralnej barwie światła. Może ono jednak tak naprawdę zostać wyprodukowane z zastosowaniem diod w dowolnym kolorze lub z możliwością jego zmiany jak w przypadku modelu lampy sufitowej LED RGB Sully 41367-24, która pozwala oświetla wnętrza zarówno klasyczną barwą światła, jak i wieloma innymi kolorami takimi jak zieleń, błękit róż czy też seledyn. 

Oświetlenie LED bazuje bowiem na trzech podstawowych kolorach diod — czerwonych, zielonych i niebieskich. Odcienie te mogą być jednak dowolnie mieszane ze sobą i tworzyć nowe kolory światła. 

Wskazówka dla Ciebie: aby na liście produktów wyświetlić tylko lampy z modułem LED, z menu na górze strony wybierz odpowiednią kategorię, np. lampy wiszące. Następnie wyszukaj filtr typ źródła światła i zaznacz moduł LED.

Wynalezienie niebieskiej diody LED zostało nagrodzone Noblem

Oświetlenie ledowe wbrew pozorom nie jest nową technologią. Pierwsza dioda LED powstała w 1962 roku. Przez lata brakowało jednak diody w kolorze niebieskim, która pozwoliłaby uzyskać wraz z innymi diodami mieszankę barw zapewniającą światło idealne do oświetlania budynków. Za wynalezienie sposobu jej produkcji w 1993 roku odpowiedzialni są natomiast japońscy naukowcy Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura, którzy po wielu latach, bo w 2014 roku zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za swoje odkrycie. 

Lampa LED pozwala ograniczyć ilość owadów w pomieszczeniu

Kolejna ciekawostka związana z oświetleniem LED z pewnością zainteresuje osoby, które w okresie letnim zmagają się z wlatującymi wieczorową porą do ich mieszkań i domów owadami. Wymiana tradycyjnego oświetlenia na lampy LED pozwala bowiem uporać się z tym problemem. Wszystko za sprawą tego, że w odróżnieniu od tradycyjnych żarówek i świetlówek diody LED nie emitują dużej ilości promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego, które jest odpowiedzialne za przyciąganie owadów do światła.

Oświetlenie LED ma 100 razy większą żywotność niż tradycyjne żarówki

Mniejsze zużycie energii to nie jedyne zalety wynikające z zastosowania lamp LED we wnętrzach. Oświetlenie LED cechuje się także o wiele większą żywotnością, która przekłada się na możliwość użytkowania go przez wiele lat. Aktualnie większość lamp LED wyróżnia się żywotnością na poziomie około 50 000 godzin, co oznacza, że mogą one świecić bez przerwy przez nawet 2083 dni, czyli ponad 5 lat. W przypadku standardowego czasu użytkowania na poziomie około 4 godzin dziennie czas świecenia wyniesie kilkanaście lat. Najnowocześniejsze lampy LED cechują się natomiast żywotnością nawet na poziomie 100 000 godzin. 

Nietypowa lampa LED

Dla porównania tradycyjne żarówki mają żywotność zaledwie około 1000 godzin, czyli 41 dni ciągłego świecenia. Dlatego też zakup lamp LED jest o wiele opłacalniejszą inwestycją, pomimo ich wyższej ceny. 

Dodatkowo lampy LED, a właściwie zastosowane w nich diody są odporne na wstrząsy i uderzenia, a ich żywotność nie jest zależna od częstotliwości włączania i wyłączania oświetlenia LED. 

Lampa ledowa nie może zostać podłączona bezpośrednio do zasilania 230 V

Lampa sufitowa LED, wisząca i każdy inny jej model nie może zostać podłączony bezpośrednio do przewodów elektrycznych, w których płynie prąd o napięciu 230 V. Diody LED pracują bowiem pod napięciem wynoszącym od 2 do 5 V. Dlatego też każda lampa LED wyposażona jest w specjalny zasilacz, który jest dobierany do niej na podstawie ilości źródeł światła. Odpowiada on za pobór prądu o właściwym napięciu i najczęściej jest już na stałe połączony z lampą LED, przez co jej montaż przebiega bez najmniejszego problemu. 

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Jakie mogą być problemy z lampami schodowymi

Lampy schodowe cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem, ze względu na niewielki rozmiar, niską cenę i praktyczne zastosowanie. Przeznaczone są one do oświetlenia schodów lub korytarzy, zapewniając bezpieczne poruszanie się po zmroku. Ich najważniejszą rolą jest dodatkowe, nawigacyjne oświetlenie, często włączane w nocy, które pomaga poruszać się po pomieszczeniach. Alternatywnym rozwiązaniem dla lamp schodowych są taśmy LED, które także można zamontować wzdłuż schodów, emitują one jednolite, dyskretne światło. W tym poradniku wyjaśnimy jakie mogą być problemy z lampami schodowymi, aby można było się do nich przygotować przed zakupem i ustalić, czy to w ogóle rozwiązanie dla nas.

Jak zamontować lampę schodową?

Lampy schodowe to niewielkie oprawy oświetleniowe montowane przy schodach lub na ścianach blisko podłogi. Służą one do oświetlenia schodów lub korytarzy, zapewniając bezpieczne poruszanie się po zmroku. Ich główną funkcją jest dodatkowe, nawigacyjne oświetlenie, często włączane w nocy. Alternatywą dla lamp schodowych są taśmy LED, które również można zamontować przy schodach, zapewniając jednolite, dyskretne światło. W tym poradniku wyjaśnimy krok po kroku, jak zamontować lampę schodową.

Jak dobrać zasilacz do lamp schodowych?

Lampy schodowe to niewielkie oprawy oświetleniowe, które zazwyczaj montuje się blisko podłogi. Oferują dodatkowe światło i pełnią rolę nawigacyjną. Jak sama nazwa sugeruje, mogą być umieszczone przy schodach, ale doskonale sprawdzą się także w korytarzach oraz przy wejściach do pomieszczeń, gdzie potrzebne jest podświetlenie ścieżek komunikacyjnych. Ze względu na to, że lampy te wyposażone są w moduły LED, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego zasilacza. W tym artykule omówimy, jak właściwie dobrać zasilacz do lamp schodowych.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium