kupuję   0,00 zł
Światło ciepłe czy zimne? Jaką barwę wybrać? 2
Światło ciepłe czy zimne? Jaką barwę wybrać? Wielkie czyszczenie magazynu. Rabaty do -60%. Zobacz ofertę.

Światło ciepłe czy zimne? Jaką barwę wybrać?

Barwa światła to jeden z elementów, który ma największy wpływ na nasze samopoczucie podczas przebywania w danym pomieszczeniu. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie dobranie. Aby to zrobić, należy najpierw wiedzieć, czym tak właściwie jest barwa oświetlenia, jakie są jej rodzaje oraz jak one na nas wpływają. Wszystkie te kwestie omawiamy w poniższym artykule.

Czym jest barwa oświetlenia?

Barwa światła to nic innego jak widziany przez nas kolor emitowanego światła, przez jego źródło. Do jej określania wykorzystywane są Kelwiny, dlatego też niekiedy określana jest ona, jako temperatura barwowa oświetlenia. Im wyższa wartość barwy światła tym jej odcień jest jaśniejszy i chłodniejszy, z kolei im niższa analogicznie cieplejszy i wpadający w żółte tony. 

Wskazówka dla Ciebie: w kategorii żarówki na górze strony znajdują się filtry wyników wyszukiwania. Wybierz przycisk Barwa światła żarówki i zaznacz tylko preferowaną barwę, np. neutralną.

Jakie wyróżniamy barwy światła?

Barwa oświetlenia podzielona została umownie na trzy rodzaje, do których przypisana jest także określona wartość liczbowa Kelwinów. W związku z tym wyróżnia się:

  • Ciepłą barwę światła, której temperatura wynosi około od 2700 K do 3000 K i charakteryzuje się żółtym, a niekiedy nawet pomarańczowym odcieniem, 

  • Neutralną barwę światła, której temperatura wynosi około od 3500 K do 4000 K, jest ona najbardziej zbliżona do naturalnego światła dziennego, 

  • Zimną barwę światła, której temperatura wynosi powyżej 5000 K, cechuje się ona chłodnym, białym, a niekiedy odcieniem wpadającym nawet w niebieskie tony. 

Jaką barwę światła wybrać w zależności od przeznaczenia pomieszczenia?

Barwa światła zastosowanego do oświetlania pomieszczeń ma ogromny wpływ na nasz nastrój, motywację do pracy oraz jakość wypoczynku. Dlatego tak ważne jest to, aby dobierać ją z uwzględnieniem najczęściej wykonywanych czynności w danym wnętrzu. 

Jaką barwę światła wybrać?

Gdzie sprawdzi się ciepła barwa oświetlenia?

Ciepła barwa światła, ze względu na swoje kojące, żółte tony sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których zależy nam na uzyskaniu przytulnego nastroju, zapewniającego możliwość wyciszenia się i zrelaksowania. W związku z tym będzie ona doskonałym wyborem do sypialni, a także salonów, gdzie może zostać wprowadzona poprzez oświetlenie dodatkowe zamontowane na przykład nad strefą wypoczynkową. 

Gdzie zastosować zimną barwę światła?

Zimna barwa światła jest natomiast wizualnym przeciwieństwem ciepłej barwy. Pozytywnie wpływa więc na koncentrację, pobudza do działania i utrudnia rozluźnienie się. Dlatego też zapewniające tę barwę żarówki najlepiej zastosować w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy lub nauki. Świetnie sprawdzą się one także w łazienkach oraz warsztatach czy garażach. 

W jakich pomieszczeniach zdecydować się na neutralną barwę światła?

Neutralna barwa oświetlenia, która jest najbardziej naturalnym dla nas odcieniem to z kolei rozwiązanie idealnie sprawdzające się tam, gdzie nie można w prosty sposób rozdzielić strefy wypoczynkowej oraz przeznaczonej do pracy czy nauki. Dodatkowo będzie ona także idealnym wyborem do kuchni, gdyż łączy ona ceny zarówno zimnej, jak i ciepłej barwy oświetlenia. 

W jaki sposób określana jest barwa żarówki?

Bez względu na to, czy poszukujesz oświetlenia LED, czy żarówki emitującą określoną barwę światła zawsze oznaczone będą one za pomocą wartości liczbowej wyrażonej w Kelwinach. Dlatego warto znać wymieniony na początku artykułu podział, który pozwoli dokonać odpowiedniego wyboru. Dodatkowo warto także pamiętać, że na rynku można spotkać rozwiązania, które pozwalają na płynną zmianę barwy oświetlenia. Opcja ta jest idealnym wyborem do pomieszczeń, które spełniają warunki przemawiające za zastosowanie zarówno ciepłej barwy oświetlenia, jak i zimnej.

Podsumowując, aby określić to, jaka barwa oświetlenia będzie najlepszym wyborem do danego pomieszczenia, należy przede wszystkim określić jego przeznaczenie i najczęściej wykonywane w nim czynności. Na tej podstawie można następnie znając wpływ barwy światła na nasz organizm, dobrać ją w odpowiedni sposób, uzyskując tym samym najlepszy efekt pod każdym względem.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 2 razy. Podziel się swoją opinią.

13 października 2022

Przydatny poradnik zwłaszcza jeżeli ktoś nie wie jakie żarówki wybrać do pomieszczenia. Kiedyś najczęściej wybierano barwę ciepłą, ale teraz bardzo popularna stała się barwa neutralna, która chyba nawet przebiła ciepłą.

13 października 2022

@Paweł, dzięki za komentarz i bardzo trafne uwagi odnośnie popularności źródeł w neutralnej barwie. Potwierdzamy to!

Submit

WYSYŁAMY NEWSLETTERY, WARTO SIĘ NA NIE ZAPISAĆ

Opinie o naszym sklepie

Opinie Lampomat Ceneo Opinie Lampomat Opineo Opinie Lampomat Google

Prenumeruj nasz newsletter

dołącz do grona ponad 3000 twórczych odbiorców

 
    Odblokuj dostęp do:
  • cyklicznych kodów rabatowych i promocji;
  • wskazówek i trików od naszej projektantki dotyczących aranżacji;
  • porad odnośnie Twoich praw przy zakupach przez internet;
  • informacji o aktualnych wydarzeniach z branży wystroju wnętrz i home decor.
 

YouTube Lampomat

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium