kupuję   0,00 zł

Lampy LED z wbudowanym modułem czy lampy z wymienną żarówką?

2
Wybrać lampę z modułem led czy na wymienną żarówkę?

Wybrać lampę z modułem led czy na wymienną żarówkę?

Pytanie czy wybrać lampę z wbudowanym modułem LED, czy wersję na tradycyjną, wymienną żarówkę często zadawane jest przez klientów naszego sklepu internetowego i stacjonarnego. Wynika to z faktu, że lampy z wbudowanym led opinie mają różne. W tym wpisie podane zostaną najważniejsze zalety i wady każdego rozwiązania. Po jego lekturze każdy będzie wiedział na co się zdecydować i jaki wybrać typ źródła światła, czy będą to np. lampy sufitowe led czy też tradycyjne.

Co to znaczy, że lampa jest wyposażona w moduł LED?

Taki produkt nie posiada żarówki. Zamiast tego zastosowano w nim diody LED, z których wydobywa się światło. Diody są na stałe przymocowane do oprawy i najczęściej nie są widoczne, ponieważ przykrywa je klosz. W tym przypadku może nie być łatwa wymiana led w lampie sufitowej na własną rękę.

Lampa wyposażona w diody LED

Najpopularniejszy typ diod LED to SMD (surface-mount technology), widoczny na powyższym zdjęciu taśmy Kanlux, czyli montaż powierzchniowy. Występują też inne typy, takie jak COB (chip on board) czy DIP (dual in-line package). Każdy rodzaj charakteryzuje się inną wydajnością i zastosowaniem.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lampomat.pl (@lampomat.pl)

Główne zalety lamp wyposażonych w moduł LED

Wysoka energooszczędność - lampy ledowe wyposażone w diody LED dają dużo światła, a przy tym zużywają niewiele energii elektrycznej. Cena zakupu lampy LED może być wyższa w porównaniu do oprawy na tradycyjną żarówkę, ale zużycie prądu będzie niższe, co przełoży się na oszczędność rozłożoną w czasie.

Równomierne rozłożenie oświetlenia - jest to widoczne zwłaszcza przy lampach wyposażonych w szeroką powierzchnię, gdzie źródło światła przykrywa klosz ze szkła lub tworzywa np. lampy led sufitowe. W przypadku żarówek, po włączeniu światła, widoczne będą punkty ich zamontowania, natomiast przy zastosowaniu diod LED światło rozłoży się równomiernie po całej powierzchni klosza.

Lampa na moduł LED vs na tradycyjną żarówkę swiecenie

Nietypowy rozmiar lampy - zastosowanie modułu LED usuwa ograniczenia, które niesie za sobą konieczność użycia żarówki o określonym kształcie i gwincie. Lampy z modułem LED posiadają nietypowy, finezyjny wygląd, często występują w kształcie obręczy lub pierścieni z diodami rozłożonymi od ich wewnętrznej lub zewnętrznej strony.

Nietypowe rozmiary lamp LED

Niewielki rozmiar lampy - diody LED wymagają o wiele mniej miejsca niż żarówki, a mogą dawać znacznie więcej światła. Dzięki temu same lampy mogą być znacznie mniejsze. Jest to istotna zaleta gdy np. poszukujemy oświetlenia podszafkowego do kuchni, lamp podtynkowych do podwieszanego sufitu, w którym zostawiono niewiele miejsca, czy kinkietów, które mają nieznacznie odstawać od ściany.

Niewielki rozmiar lamp z modułem LED

Ta sama barwa światła - wybierając lampę z modułem LED mamy gwarancję, że cały obszar świecenia będzie dawał tę samą barwę. W przypadku żarówek często zdarzają się sytuacje, że niektóre źródła, zwłaszcza te dokupione później, świecą w innym odcieniu niż pozostałe.

Możliwość uzyskania nietypowego układu świecenia - układ diod LED i ich podłączenie nie jest niczym ograniczane. Daje to możliwość uzyskania nietypowego wyglądu, gdzie poszczególnymi klawiszami możemy włączać inne fragmenty lampy. Takie rozwiązanie zastosowano między innymi w lampach Nordlux Clyde.

Lampy Nordlux Clyde świecenie

Możliwość uzyskania nietypowego kąta świecenia - diody LED mogą dawać światło wydobywające się z bardzo wąskim kątem świecenia już od kilkunastu stopni. Dzięki temu można tworzyć nowoczesne efekty samym światłem.

Mozliwość wymiany niektórych modułów LED - coraz częściej rodzime marki umożliwiają odesłanie lampy na serwis, gdzie w przypadku awarii, nawet po okresie gwarancyjnym (wtedy może odpłatnie), moduł zostanie wymieniony. W naszej ofercie takie usługi świadczą między innymi producenci lamp Sigma i lamp Nowodvorski.

Główne wady lamp wyposażonych w moduł LED

Wyższa cena produktu - koszt zakupu lampy z modułem LED może być wyższy niż dla oprawy z miejscem na tradycyjną żarówkę. Cena najczęściej jest współmierna do jakości. Tanie lampy LED mogą być wyposażone w słaby moduł lub zasilacz, który po krótkim czasie może uledz awarii, dlatego odradzamy zakupy najtańszych modeli, jakie często oferują markety budowlane.

Konieczność wymiany całej oprawy w przypadku uszkodzenia - gdy moduł LED przestanie świecić trzeba będzie wymienić całą lampę. Dlatego nie warto wybierać najtańszych produktów, gdzie niska cena adekwatna jest do jakości materiałów. Warto również postawić na wybór firmy produkującej w Polsce, aby w przypadku awarii po okresie gwarancyjnym móc odeslać lampe na serwis.

Wymaganie zastosowania zasilacza - diody LED pracują na obniżonym napięciu. Najczęściej 12V lub 24V. Dlatego wymagają zastosowania zasilacza. Zasilacz najczęściej dołączany jest do lampy, ukryty w puszce montażowej. Dlatego puszka może być większa, zasilacz może uledz awarii, a kabla nie będzie można łatwo uciąć aby podłączyć oprawę do innej podsufitki lub do szyny.

Główne zalety lamp wyposażonych w żarówki

Możliwość wymiany żarówki w przypadku awarii - gdy żarówka przestanie świecić można ją zdemontować i włożyć nową.

Możliwość zastosowania ściemnialnej żarówki - gdy posiadamy ściemniacz możemy dokupić ściemnialną żarówkę, co pozwoli na regulację natężenia światła. W przypadku lamp z modułem LED, gdy diody nie umożliwiają ściemniania, nie będzie możliwości zmiany. 

Niższa cena - cena lampy może być niższa w porównaniu do oprawy wyposażonej w moduł LED i nie musi się to wiązać z gorszą jakością produktu.

Możliwość zastosowania żarówki LED - to, że lampa nie jest wyposażona w moduł LED, nie oznacza, że nie możemy użyć w niej żarówki wyposażonej w diody LED. Uzyskamy wtedy dużo światła i niskie zużycie energii, tak jak przy module LED, a przy tym zachowamy możliwość wymiany samego źródła w przypadku awarii.

Główne wady lamp wyposażonych w żarówki

Ograniczenia dotyczące kształtu i rozmiaru - lampy muszą mieć pozostawione miejsce na gwint i żarówkę, co sprawia, że ich rozmiar może być większy niż w przypadku opraw z modułem  LED, a kształt jest ograniczony przez konieczność wkręcenia żarówki i umożliwienia dostępu do niej.

Różne barwy światła - zastosowanie żarówek od różnych producentów może wiązać się z ich innymi parametrami, takimi jak barwa światła czy moc. W rezultacie, po wymianie żarówki, lampa może dawać inne światło z każdego źródła.

Nierównomierny rozkład oświetlenia - w przypadku szerszych powierzchni punkty, w których zamontowane są żarówki, po włączeniu światła będą bardziej widoczne niż pozostały obszar.

Krótsza żywotność - niektóre modele żarówek (zwłaszcza te dostępne w niskiej cenie w marketach budowlanych) moga charakteryzować się krótkim czasem świecenia. Oznacza to, że niedlugo po zakupie będzie trzeba je wymienić. Może to być czynnośc kłopotliwa w przypadku lamp trudno dostępnych lub takich gdzie dostęp do żarówki może być utrudniony, np. lampy podtynkowe lub oprawy z nietypowym kloszem, wymagające demontażu, a także lampy zamontowane wysoko.

Wskazówka dla Ciebie: aby na liście produktów wyświetlić tylko lampy z modułem LED, z menu na górze strony wybierz odpowiednią kategorię, np. lampy wiszące. Następnie wyszukaj filtr typ źródła światła i zaznacz moduł LED.

Kiedy warto wybrać lampe z modułem LED zamiast na żarówke?

Jezeli zależy nam na takich cechach jak nietypowy kształt, nowoczesny wzór oprawy lub niewielki design, warto postawić na źródla z wbudowanym modułem LED. Również gdy produkt będzie trudno dostępny (np. zawieszony wysoko) dobrym rozwiązaniem będzie oprawa z diodami o długiej żywotności. Wtedy wybierając lampy z modułem LED warto odrzucić pozycje o najniższej cenie, gdyż najczęściej oznacza ona kiepską jakość modułów lub zasilacza, co może skutkować awarią tuż po okresie gwarancyjnym. Dobrym wyborem są lampy LED z 5-letnią gwarancją, wtedy mamy pewność, że producent nie oferuje nam niskiej jakości wyrobu.

Na przykład, jeżeli szukamy lampy nad lustro do łazienki, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kinkietu wyposażonego w moduł LED. Diody LED w ciągu jednej sekundy po włączeniu rozświetlają się do 100% jasności i pozwalają na uzyskanie płaskiego, długiego kształtu kinkietu, który doskonale pasuje do łazienki. Aby uzyskać podobny podłużny kształt lampy przy zastosowaniu wymiennego źródła należałoby zastosować świetlówkę, jednak jej czas rozpalania do 100% jasności może wynieść od 30 do 60 sekund, co może być dłuższym okresem niż jedna wizyta w łazience.

Kiedy nie warto wybrać lamp z modułem LED tylko na żarówkę?

Mimo licznych zalet lamp z modułem LED często ich wybór nie musi być najlepszym rozwiązaniem, a wiązać się bedzie jedynie z wyższym kosztem. Jeżeli nie zależy nam na nietuzinkowym wyglądzie, dostęp do produktu i wymiana żarówki będą stosunkowo łatwe, a przy tym chcemy wydać mniej, warto postawić na lampę na żarówkę.

Podsumowanie - co wybrać, lampę LED czy na żarówkę?

Każdy typ źródła światła - stałe lub wymienne, jest dobrym rozwiązaniem. Przed zakupem, warto odpowiedzieć sobie na pytanie na jakich cechach nam zależy i w ten sposób dokonać wyboru.

Podczas zakupów w naszym sklepie, po wejściu na stronę danej kategorii, na górze spośród filtrów należy wybrać zakładkę typ źródła światła i następnie z rozwijanej listy zaznaczyć moduł LED lub żarówka. W ten sposób wyświetlone zostaną tylko produkty wyposażone w dane źródło.

Najpopularniejsze typy żarówek

Kliknij na żarówkę aby przejść do kategorii i zobaczyć produkty.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 2 razy. Podziel się swoją opinią.

15 grudnia 2022

Dziękuję za ten poradnik, rozjaśnił kilka kwestii.

15 grudnia 2022

@Sylwia, super, taki był nasz cel.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Jakie oświetlenie do salonu?

W salonie, miejscu pełnym życia i różnorodnych aktywności, tworzymy własną oazę komfortu i relaksu. To tu, w sercu domu, przenosimy się zatopieni w chwilach relaksu, spotkań z bliskimi czy rozrywki. Dobierając lampy do salonu, warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, zgodność ze stylem wnętrza, regulację intensywności światła oraz energooszczędność. Optymalny wybór sprawi, że oświetlenie stanie się nie tylko praktycznym elementem, ale również doskonałym dodatkiem do aranżacji przestrzeni. W niniejszym poradniku omówimy kluczowe kwestie dotyczące wyboru oświetlenia do salonu. Dzięki praktycznym wskazówkom dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas selekcji lamp, jak sprawnie łączyć różne style, kolory, oraz jak uwzględnić aspekty praktyczne, aby stworzyć idealne oświetlenie dla Twojej przestrzeni w salonie.

Jaka lampa do sypialni

Sypialnia, to intymne i osobiste miejsce w naszym domu, gdzie spędzamy znaczną część życia. Przeciętnie, dorosły człowiek potrzebuje około 7-9 godzin snu dziennie, co sprawia, że sypialnia staje się centralnym punktem naszego codziennego życia. Odpowiednio zaprojektowane i urządzone to pomieszczenie może znacząco wpłynąć nie tylko na jakość naszego snu, ale także na ogólny stan samopoczucia i komfortu psychicznego. Odpowiednio dobrane oświetlenie sypialni odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery sypialni. Lampy nocne do sypialni oraaz lampy wiszące do sypialni pełnią funkcję nie tylko praktyczną, oświetlając przestrzeń, ale również dekoracyjną, nadając charakter całemu wnętrzu.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium