kupuję   0,00 zł

Łączenie kolorów - jak dobrać odpowiedni kolor lampy do mieszkania

0
Łączenie kolorów - jak dobrać odpowiedni kolor lampy do mieszkania

Łączenie kolorów - jak dobrać odpowiedni kolor lampy do mieszkania

W poradniku zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat łączenia kolorów. Po zapoznaniu się z tym wpisem dobór lamp do mieszkania lub domu będzie łatwiejszy. Poradnik jest przydatny w zakresie dopasowania odpowiedniej barwy oprawy oświetleniowej do kolorów ścian, podłóg i dodatków. Polecamy zapoznać się z tym artykułem przed rozpoczęciem wyszukiwania odpowiedniego produktu. Pozwoli to na trafniejszy wybór i zmniejszy szansę na zwrot.

  1. Na początku wyjaśnimy co to jest koło kolorów i z czego wynika.
  2. Następnie pokażemy jak za pomocą koła kolorów tworzyć kompozycje.
  3. Na końcu pokażemy przykłady z zastosowaniem lamp.

Wskazówka dla Ciebie: aby wyświetlić lampy tylko danego rodzaju wybierz z górnego menu zakładkę typ lampy, a następnie odpowiednią kategorię, np. lampy wiszące. Na stronie z listą produktów zaznacz filtr koloru, aby znaleźć lampy, które pasują do barw występujących w pomieszczeniu, które aranżujesz.

Podstawowe kompozycje kolorystyczne

Łączenie kolorów za pomocą koła kolorów to jedna z najprostszych i najbardziej sprawdzonych metod. Dobierając elementy pod względem kolorystycznym przy użyciu prostego diagramu kołowego mamy pewność, że będą do siebie pasować. Zrozumienie kilku banalnych zasad i reguł jest zupełnie wystarczające do trafnej oceny.

Koło kolorów

Powyżej znajduje się koło kolorów. Jest to model, który pomaga zrozumieć relacje między barwami i ich dopasowywanie do siebie.

Wyróżniamy trzy podstawowe kolory:

  • żółty;
  • czerwony;
  • niebieski.

Nie można ich uzyskać przez mieszanie innych barw, dlatego nazywają się podstawowe.

Mieszając kolory podstawowe uzyskujemy barwy pochodne:

  • pomarańczowy (zmieszany czerwony i żółty;
  • fioletowy (zmieszany niebieski i czerwony);
  • zielony (zmieszany niebieski i żółty).

Łącząc kolory podstawowe z pochodnymi uzyskamy dodatkowe barwy:

  • bursztynowy (zmieszany żółty i pomarańczowy);
  • cynober (zmieszany czerwony i pomarańczowy);
  • indygo (zmieszany niebieski i fioletowy);
  • magenta (zmieszany czerwony i fioletowy);
  • turkus (zmieszany niebieski i zielony);
  • zieleń wiosenna (zmieszany żółty i zielony).

Łącznie mamy 12 kolorów głównych, które znajdują się na wyżej umieszczonym kole kolorów. Każda barwa stanowi połączenie dwóch kolorów, które z nią sąsiadują. Prezentujemy to na poniższej grafice.

Koło kolorów z barwami

Pozostałe kolory, możemy otrzymać poprzez dodanie określonej ilości beli lub czerni do wyżej wymienionych barw, w ten sposób powstają ich odcienie.

Istnieją następujące metody dotyczące łączenia kolorów

1. Metoda analogiczna

Kolor wyjściowy łączymy z dwoma sąsiadującymi na kole barw i do powstałej palety jeszcze dwa kolejne, sąsiadujące z dwoma poprzednimi kolorami. W ten sposób uzyskujemy paletę pięciu barw, które idealnie do siebie pasują. Ta metoda pozwala na tworzenie bardziej stonowanych aranżacji.

Kolor wyjściowy i sąsiadujące

2. Metoda uzupełniająca

W tej metodzie łączymy ze sobą dwa kolory uzupełniające się, a więc takie, które znajdują się na przeciwko siebie w kole kolorów. Ta metoda pozwala na tworzenie bardziej żywiołowych aranżacji. Bardzo dobrym sposobem na wykorzystanie tej techniki jest przyjęcie jednego koloru głównego, np. zielony, który będzie dominował w pomieszczeniu wraz ze swoimi odcieniami i kolorami pobocznymi i dobranie koloru przeciwnego np. czerwony, który będzie dodatkiem do pomieszczenia. Może to być jedna czerwona ściana, czerwona poduszka pośród kilku zielonych lub czerwony żyrandol.

Kolory dopełniające na kole kolorów

3. Metoda uzupełniająca z kolorami dodatkowymi

Metoda uzupełniająca posiada dodatkowy wariant, który doskonale sprawdza się w aranżacji wnętrz. Polega on na połączeniu trzech kolorów - jednego głównego i dwóch dodatkowych. Wybieramy barwy dodatkowe, które znajdują się po dwóch bokach koloru przeciwnego do głównego koloru. 

Kolor główny i dwa kolory poboczne

4. Metoda monochromatyczna

Do koloru głównego dobieramy kolejne barwy stanowiące jej jasny lub ciemny odcień. W ten sposób często tworzone są stonowane i harmonijne aranżacje przestrzeni.

Kolory monochromatyczne

5. Symetryczne łącznie trzech barw

Ta metoda polega na łączeniu ze sobą trzech barw, które znajdują się od siebie w tej samej odległości. Powstałe w ten sposób kompozycje są najbardziej żywe i energiczne. 

Triada kolorów

6. Symetryczne łączenie czterech barw

Ostatni wariant jest najbardziej żywy i zróżnicowany, gdyż dotyczy łączenia ze sobą czterech barw występujących w równych odstępach. Jest to podwójna wersja kolorów uzupełniających.

Tetrada kolorów

Jak producenci lamp wykorzystują koło kolorów

Zanim przejdziemy do przykładowych aranżacji z zastosowaniem koła kolorów sprawdźmy, jak producenci lamp korzystają z omówionych tutaj metod. Najłatwiej zaprezentować to na lampach dziecięcych, które charakteryzują się mnogością barw. Poniżej lampa samolot Hellux Clipper, w której zastosowano metodę analogiczną (nr 1) oraz lampa sufitowa TK Lighting Mona 3275, w której kolor trzech abażurów zestawiono za pomocą metody symetrycznego łączenia barw.

Łączenie barw na lampach

Nietrudno dostrzec, że powyższe lampy sprawiają wrażenie stonowanych i harmonijnych. To właśnie zasługa odpowiedniego zestawienia kolorów.

Łączenie kolorów w salonie

Na aranżacji po lewej stronie skorzystaliśmy z metody monochromatycznej. Natomiast w salonie po prawej stronie użyliśmy metody uzupełniającej i do zielonej ściany zastosowaliśmy lampę o przeciwstawnym kolorze - czerwonym. Użyte lampy to Steinhauer Bikkel 7586BL oraz Steinhauer Krisip 2677RO.

Łączenie kolorów lamp w salonie

Łączenie kolorów lamp w sypialni

Po lewej stronie znajduje się sypiania, do aranżacji której zastosowano metodę uzupełniającą kolorami dodatkowymi. Użyliśmy rozjaśnionej w programie graficznym lampy marki Lamkur. Na drugim zdjęciu znajduje się sypialnia w aranżacji kolorów metodą analogiczną. Można było tutaj zastosować lampę czerwoną lub pomarańczową. Model na zdjęciu to lampa wisząca Slamp Gemmy.

Łączenie kolorów lamp w sypialni

Łączenie kolorów lamp w ogrodzie

Na pierwszym zdjęciu wykorzystano metodę uzupełniającą z kolorami dodatkowymi. Wiodącą barwą jest brąz, do której dobrano kolory sąsiadujące z przeciwstawną zieloną barwą. Model latarni to SU-MA Retro Classic. Do drugiej aranżacji wykorzystano metodę monochromatyczną, dzięki której dobrano odpowiednie lampy stojące. Całe otoczenie razem z elewacją sprawia bardzo harmonijne wrażenie. Koło kolorów w tym przypadku powinno być bardziej rozjaśnione.

Aranżacja lamp w ogrodzie zgodnie z kolorami

Dobór kolorów do pomieszczeń w stylu boho i stylu klasycznym

Po lewej stronie, do salonu w stylu klasycznym ponownie skorzystaliśmy z metody uzupełniającej kolorami dodatkowymi, która jest bardzo przystępna. Po określeniu dwóch barw, które dominują w pomieszczeniu można było zauważyć ich relację i dobrać na tej podstawie kolor lampy będący uzupełniającym do barwy pomiędzy nimi. Trzeba było również rozjaśnić koło kolorów. Drugie pomieszczenie odnosi się do stylu boho, tutaj również koło kolorów wymagało modyfikacji odcienia i lampę udało się dobrać za pomocą metody analogicznej. Lampa nocna na drugim zdjeciu to Ideal Lux Chalet 128207.

Salon boho i klasyczny kolory lamp

Dobór kolorów do łazienki

Dobór kolorów do łazienki podlega takim samym zasadom jak do pozostałych pomieszczeń. Jednak w tym przypadku doskonale sprawdzą się metody łączenia kolorów na zasadzie analogicznej oraz monochromatycznej. W ten sposób można uzyskać bardziej harmonijny i jednolity charakter pomieszczenia. Metody te są tym łatwiejsze ponieważ barwy można łatwo dobrać do kolorów uchwytów i armatury, który najczęściej jest srebrny - chromowany w połysku lub niklowy w macie. 

Na zdjęciu po lewej stronie znajduje się stonowana łazienka, której kolorystykę zaprojektowano metodą monochromatyczną. Natomiast po prawej stronie widać łazienkę zaprojektowaną metodą analogiczną, gdzie od beżu udało się płynnie przejść do brązowego (olcha) koloru zabudowy.

Dobór kolorów do lamp łazienkowych

Aranżacja lamp w kolorze czarnym lub białym

Dopasowanie lamp w kolorze czarnym lub białym jest bardzo proste, ponieważ barwy te pasują praktycznie do wszystkiego. Aby dobrze to zrobić wystarczy poznać kilka podstawowych reguł:

  • czarny kolor świetnie kontrastuje z różowym, żółtym, białym, fuksją lub limonką;
  • czarna barwa doskonale wygląda w otoczeniu kolorów neutralnych, np. beżowy, biały, szary, czy ecru;
  • biały kolor idealnie pasuje do niebieskiego i błękitu;
  • biel stanowi doskonały równoważnik dla intensywnych barw, dlatego pasuje do czerwieni lub pomarańczy, ale jednocześnie świetnie zgrywa się z odcieniami pastelowymi.

Podsumowanie

Przedstawione powyżej informacje w zupełności wystarczą do odpowiedniego doboru kolorów. Nie trzeba ich zapamiętywać, wystarczy wiedzieć, że istnieje coś takiego jako koło kolorów, że są na nim barwy, które można łączyć wykorzystując gotowe techniki. Mając tę wiedzę aranżacja przestrzeni stanie się o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza, gdyż będzie jej dotyczyło zrozumienie i ciekawość rezultatów.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Jakie oświetlenie do salonu?

W salonie, miejscu pełnym życia i różnorodnych aktywności, tworzymy własną oazę komfortu i relaksu. To tu, w sercu domu, przenosimy się zatopieni w chwilach relaksu, spotkań z bliskimi czy rozrywki. Dobierając lampy do salonu, warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, zgodność ze stylem wnętrza, regulację intensywności światła oraz energooszczędność. Optymalny wybór sprawi, że oświetlenie stanie się nie tylko praktycznym elementem, ale również doskonałym dodatkiem do aranżacji przestrzeni. W niniejszym poradniku omówimy kluczowe kwestie dotyczące wyboru oświetlenia do salonu. Dzięki praktycznym wskazówkom dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas selekcji lamp, jak sprawnie łączyć różne style, kolory, oraz jak uwzględnić aspekty praktyczne, aby stworzyć idealne oświetlenie dla Twojej przestrzeni w salonie.

Jaka lampa do sypialni

Sypialnia, to intymne i osobiste miejsce w naszym domu, gdzie spędzamy znaczną część życia. Przeciętnie, dorosły człowiek potrzebuje około 7-9 godzin snu dziennie, co sprawia, że sypialnia staje się centralnym punktem naszego codziennego życia. Odpowiednio zaprojektowane i urządzone to pomieszczenie może znacząco wpłynąć nie tylko na jakość naszego snu, ale także na ogólny stan samopoczucia i komfortu psychicznego. Odpowiednio dobrane oświetlenie sypialni odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery sypialni. Lampy nocne do sypialni oraaz lampy wiszące do sypialni pełnią funkcję nie tylko praktyczną, oświetlając przestrzeń, ale również dekoracyjną, nadając charakter całemu wnętrzu.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium