kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Szynoprzewody - pytania i odpowiedzi - FAQ

0
Szynoprzewody - pytania i odpowiedzi

W tej sekcji zebrano pytania, które najczęściej pojawiają się w kontekście szynoprzewodów 1-fazowych, 3-fazowych i magnetycznych. W przypadku, gdy nie odnajdziesz tutaj rozwiązania dla konkretnej kwestii, zachęcamy do przesłania wiadomości e-mail z pytaniem.

Jak uzyskać krótszy odcinek szyny niż standardowe długości?

W tym celu należy wykonać cięcie szynoprzewodu, np. za pomocą szlifierki kątowej. Przed cięciem warto wysunąć prowadnice aby przyciąć je oddzielnie. Najlepiej jednak korzystać z ukośnicy, gdyż gwarantuje to najrówniejsze cięcie.

Jak uzyskać dłuższy odcinek szyny niż standardowe długości?

W tym celu należy zastosować łączniki do szynoprzewodów. Łączniki występują w wersji prostej, w wersji kątowej, łącznik w kształcie liter T lub łącznik X, a także w wersji giętkiej oraz w formie, która umożliwia przejście z sufitu na ścianę. Łączniki dostępne są w każdym typie szynoprzewodów i umożliwiają przekazywanie zasilania pomiędzy kolejnymi szynami.

W jaki sposób dobrać zasilacz do szynoprzewodów magnetycznych?

Zasilacz należy dopasować zwracając uwagę na odpowiednie napięcie, np. do szynoprzewodów 48V niezbędny jest zasilacz 48V, analogicznie do szyn z napięciem 24V potrzeba zasilacza 24V. Moc zasilacza powinna obejmować moc wszystkich reflektorów na obwodzie, do którego jest podłączony, z naddatkiem około 10%. Przykład. Na szynoprzewodach o łącznej długości 4m jest 5 reflektorów o mocy 24W każdy. Łączna moc reflektorów wynosi 120W. Z rezerwą +10% moc wynosi 132W. W tej sytuacji odpowiedni zasilacz będzie miał moc przynajmniej 132W, może być wyższa moc.

Jakie występują zasilacze do synoprzewodów magnetycznych?

Szynoprzewody magnetyczne mogą zostać wyposażone w zasilacze wewnętrzne, które są montowane w szynie oraz zasilacze zewnętrzne, montowane poza szyną. W przypadku zastosowania zasilacza zewnętrznego niezbędne jest użycie również końcówki zasilającej, która zapewnia połączenie pomiędzy szyną, a zasilaczem zewnętrznym.

Na jakim zasilaniu pracują szynoprzewody 1-fazowe?

Szynoprzewody 1-fazowe pracują na zasilaniu 230V i nie wymagają stosowania zasilacza. Podłączenie odbywa się za pomocą końcówki zasilającej lub łącznika, który umożliwia doprowadzenie przewodu.

Na jakim zasilaniu pracują szynoprzewody 3-fazowe?

Szynoprzewody 3-fazowe pracują na zasilaniu 230V i nie wymagają stosowania zasilacza. Podłączenie odbywa się za pomocą końcówki zasilającej lub łącznika, który umożliwia doprowadzenie przewodu.

Gdzie można podłączyć zasilanie w szynoprzewodach 1-fazowych?

Zasilanie w szynoprzewodach 1-fazowych można podłączyć do końcówki zasilającej lub łącznika środkowego z opcją podłączenia zasilania, który jest produkowany przez niektóre marki. Możliwe jest również podłączenie zasilania bezpośrednio do tradycyjnego łącznika (prostego, L, T lub X), jednak wymaga to demontażu obudowy i doprowadzenia zasilania we własnym zakresie.

Gdzie można podłączyć zasilanie w szynoprzewodach 3-fazowych?

Zasilanie w szynoprzewodach 3-fazowych można podłączyć do końcówki zasilającej lub dowolnego łącznika – prostego, L, T, X.

Czy szynoprzewody można ściemniać?

Każdy reflektor na szynoprzewodzie można ściemniać pod warunkiem, że zastosowano reflektory z modułem LED ściemnialnym lub zastosowano reflektory na żarówki, które wyposażono w żarówki ściemnialne. Reflektory na szynoprzewody można ściemniać również w oparciu o zdalne sterowanie za pomocą systemów Smart Home, np. Dali, Bluetooth lub Zigbee.

Czy szynoprzewody można zawiesić?

Szynoprzewody można zawiesić na linkach stalowych. Niezbędne jest również doprowadzenie zasilania, za pomocą zwieszonego kabla zasilającego. Do zawieszenia może służyć dowolny typ szynoprzewodów natynkowych. Można skorzystać z dedykowanych zawieszek do danego rodzaju, najczęściej są one wsuwane na tyle szyny i umożliwiają łatwą regulację. Alternatywą jest dokupienie dowolnych linek i przewiercenie szyny, jednak trzeba mieć na uwadzę, że w przypadku przewiercenia, gdy główka wkrętu będzie za mocno wystawać wewnątrz szyny może uniemożliwić umieszczenie w danym miejscu reflektora na szynoprzewód.

Czy szynoprzewody różnych marek pasują do siebie?

Najczęściej szynoprzewody 3-fazowe pochodzące od poszczególnych producentów oświetlenia pasują pomiędzy sobą. Szynoprzewody magnetyczne i komponenty takie jak reflektory oraz łączniki w większości przypadków pasują do produktów różnych marek. Szynoprzewody 1-fazowe czasami pasują, ale nie zawsze.

Jakie są kolory szynoprzewodów?

Szynoprzewody najczęściej występują w kolorze czarnym oraz białym. Niektóre marki oferują szynoprzewody w kolorze szarym lub chromu. Przykładowe inne kolory: Szare szynoprzewody Trio Duoline i Szare szynoprzewody Paulmann URail.

Czy w szynie prowadzony jest kabel zasilający?

W szynoprzewodzie znajduje się prowadnica z drutem zasilającym. Zarówno szyna, prowadnica jak i drut mogą być przycięte do dowolnej długości. Samą prowadnicę można wyciągnąć z szynoprzewodu.

Czy szynoprzewód można podłączyć do zwykłego przewodu wyprowadzonego z sufitu lub ściany?

W przypadku szynoprzewodów 1-fazowych i 3-fazowych do podłączenia wystarczą wyprowadzone przewody elektryczne, które doprowadza się do elementu zasilającego. W przypadku szynoprzewodów magnetycznych niezbędne jest użycie zasilacza np. 24V lub 48V.

Czy szynoprzewód może być poprowadzony po ścianie?

Tak, można poprowadzić na ścianie każdy typ szynoprzewodu korzystając z łącznika giętkiego lub łącznika sufit-ściana. W przypadku szynoprzewodów magnetycznych montaż na ścianie jest bezpieczniejszy ze względu na obniżone napięcie, które wynosi 48V i jest bezpieczne. W przypadku szynoprzewodów tradycyjnych napięcie wynosi 230V i montaż na ścianie nie jest bezpieczny, nawet w przypadku zastosowania maskownicy. Do montażu na ścianie warto zastosować maskownicę, która zaślepi wnętrze szynoprzewodu oraz prowadnice z drutami elektrycznymi.

Czy szynoprzewody nadają się do zastosowania w łazience?

Szynoprzewody oraz reflektory nie posiadają dodatkowego uszczelnienia przed wodą lub parą wodną. Dlatego ich montaż w łazience lub miejscu narażonym na wilgoć może wiązać się z utratą gwarancji. Metalowe elementy mogą zardzewieć, a moduły LED w lampach mogą przestać działać, może dojść również do uszkodzenia zasilacza.

Jednak część projektantów wnętrz i inwestorów mimo tego decyduje się na montaż szynoprzewodów w łazience z uwagi na ciekawy efekt wizualny. Nie można montować szynoprzewodów w kabinie prysznicowej.

Czy można podłączyć szynoprzewody 3-fazowe na 3 włączniki/klawisze?

Tak, jest taka możliwość, należy posiadać instalację 3-fazową.

Dlaczego końcówka zasilająca lub zasilacz wewnętrzny do szynoprzewodów magnetycznych mają cztery żyły?

Dwie żyły przeznaczone są do standardowego podłączenia na 230V, natomiast dwie pozostałe żyły służą do podłączenia systemu zdalnego sterowania Dali. W przypadku braku tego systemu żyły powinny pozostać niepodłączone. Oznaczenie kolorystyczne powinno znajdować się na każdej żyle, co ułatwia podłączenie.

W jaki sposób zamontować żarówkę GU10 do reflektora?

Istnieje kilka możliwości. Niektóre reflektory wyposażone są w przesuwalne tubki, które można zsunąć, aby odsłonić gwint żarówki GU10. Inne modele zawierają odkręcany pierścień, po którego zdjęciu łatwo umieścić żarówkę wewnątrz. Część lamp nie jest wyposażona w dodatkowe ułatwienia i żarówkę trzeba dopasować to tubki. W przypadku wąskich tubek, które najczęściej występują, może to być uciążliwe zadanie, dlatego najlepiej zastosować wtedy przyssawkę gumową.

Czy reflektory od szynoprzewodów 3-fazowych pasują do zestawu 1-fazowego?

Nie, te elementy nie będą do siebie pasować. Podobnie szynoprzewody i reflektory magnetyczne nie pasują do innych typów oświetlenia szynowego.

Czy reflektory na szynoprzewodzie mogą być zdalnie sterowane?

Tak, poszczególne marki oferują swoje reflektory w oparciu o technologię zdalnego sterowania radiowego np. Bluetooth lub Zigbee, albo kablowego np. Dali.

Szynoprzewody na Zigbee:

Szynoprzewody na Bluetooth:

Szynoprzewody na DALI:

Jak ukryć kable w płytkiej szynie magnetycznej?

Najczęściej w płytkim szynoprzewodzie magnetycznym nie ma szczeliny pomiędzy szyną, a sufitem, która jest w szynach głębokich, stąd często zachodzi konieczność poprowadzenia przewodów wewnątrz szyny, np. w celu doprowadzenia ich do zasilacza. Przewód należy po prostu ukryć pod maskownicą. Szynę montujemy na miejscu wyprowadzenia kabli, które przeciągamy na drugą stronę przez gotowe lub wywiercone samemu otwory.

Płytki szynoprzewód magnetyczny Max Light Magnetic posiada dodatkową szczelinę, która pozwala na ukrycie kabla pomiędzy szyną natynkową, a sufitem. Przez to sam szynoprzewód ma 2,8 cm, a nie 2,5 cm jak standardowa wersja bez tego korytka.

Dlaczego szynoprzewody magnetyczne są na 48V?

Szynoprzewody magnetyczne są zasilane napięciem 48V z kilku powodów:

  1. Bezpieczeństwo: Napięcie poniżej 50V jest uważane za bezpieczne, co jest istotne, ponieważ reflektory w szynoprzewodach magnetycznych można łatwo przemieszczać. Przy przypadkowym dotknięciu zasilania 48V, nie doznajemy porażenia prądem, a jedynie lekkiego odczucia.

  2. Efektywność energetyczna: Obniżone napięcie zużywa mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.

  3. Trwałość: Reflektory nagrzewają się mniej przy niższym napięciu, co zwiększa ich żywotność, ponieważ diody LED działają dłużej, gdy mniej się nagrzewają.

Dlatego wybór napięcia 48V jest optymalnym rozwiązaniem dla szynoprzewodów magnetycznych, łączącym bezpieczeństwo, oszczędność energii i trwałość lamp.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Dlaczego szynoprzewody magnetyczne są na 48V

Szynoprzewody magnetyczne są obecnie popularnym rozwiązaniem w przestrzeniach prywatnych i komercyjnych. Jednakże, charakteryzują się one napięciem 48V, co wymusza konieczność stosowania zasilacza, co dla wielu osób może być uciążliwe. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego szynoprzewody używają napięcia 48V i dlaczego nie są projektowane bezpośrednio na napięcie 230V, co pozwoliłoby uniknąć potrzeby stosowania dodatkowego zasilacza.

Oświetlenie salonu z aneksem za pomocą białych szynoprzewodów 3-fazowych i 1-fazowych

W tej realizacji inwestor zmierzył się z wyzwaniem oświetlenia salonu z jadalnią i aneksem kuchennym, tak aby każda część wspólnego pomieszczenia była odpowiednio oświetlona. Jednocześnie chciano, aby lampy włączone w jednej części nie przeszkadzały osobom znajdującym się w innym obszarze. Dlatego zdecydowano się na połączenie szynoprzewodów 3-fazowych i 1-fazowych, w kolorze białym. Efekt? Funkcjonalne, estetyczne i zróżnicowane oświetlenie, które można zobaczyć w pełni w tym artykule.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium