kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Zalety lamp w technologii LED

0
Zalety lamp w technologii LED

Zalety lamp w technologii LED

W tym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze zalety lamp LED. Prezentujemy 10 zalet, które niesie za sobą zastosowanie modułów LED w oprawach oświetleniowych. Technologia LED stale się rozwija, a produkowane systemy są coraz wydajniejsze, mają coraz dłuższą żywotność i są coraz tańsze, ze względu na dużą dostępność i wysoką konkurencję na rynku. Wszystko to sprawia, że decyzję o zakupie lamp LED podejmuje z każdym rokiem znacznie więcej osób.

Osoby, które zastanawiają się nad wyborem pomiędzy lampą z modułem, a wersją na żarówkę zapraszamy do wpisu Wybrać lampę z modułem led czy na wymienną żarówkę omawiamy w nim zalety i wady lamp LED oraz lamp na tradycyjne żarówki, tak by użytkownik na końcu wpisu sam potrafił zdecydować, które rozwiązanie będzie dla niego lepsze. Inne nasze artykuły na temat modułów LED to Czy moduł LED można ściemniać oraz Czego nie wiesz o lampach LED.

Wskazówka dla Ciebie: aby wyświetlić lampy tylko danego rodzaju wybierz z górnego menu zakładkę typ lampy, a następnie odpowiednią kategorię, np. lampy wiszące. Na stronie z listą produktów zaznacz potrzebne filtry aby ułatwić sobie znalezienie właściwego modelu, np. źródło światła - LED, aby wybrać tylko lampy z modułem LED.

Długa żywotność modułów LED

Żywotność tradycyjnych żarówek (lamp żarowych) określa się na około 1000 godzin świecenia. Świetlówki świecą średnio około 8000 godzin świecenia. Żarówki LED najczęściej określane są na około 25 000 godzin świecenia. Natomiast żywotność lamp z modułem LED sięga nawet 50 000 godzin. Standardowy czas świecenia w ciągu dnia wynosi około 4 godziny. Zatem 1000 godzin świecenia zużyjemy w ciągu 250 dni. Żarówka LED powinna więc świecić około 17 lat, natomiast moduł LED o żywotności 50 000 godzin świecić będzie ponad 34 lata, przy założeniu działania 4 godziny dziennie.

Należy mieć na uwadze, że wyliczenia te są czysto teoretyczne, określone dla świecenia w danym przedziale czasu, w sterylnych warunkach laboratoryjnych, bez żadnych skoków napięcia itp. zakłóceń. Oznacza to, że w praktyce czas może być znacznie krótszy niż podane 34 lata, niemniej nawet gdyby było to 2 razy krócej i tak czas świecenia porządnych modułów powinien wynieść blisko 15 lat. Wiele modeli lamp z modułem LED posiada obecnie wydłużoną gwarancję do trzech, a nawet pięciu lat.

Żywotność lamp LED

Brak ograniczeń dotyczących kształtu

Lampa z modułem LED wymaga zastosowania dwóch elementów - diod lub diody LED (w zależności od typu) oraz zasilacza. Poza tym, jej kształt i układ może być dowolny. Diody LED można rozmieścić na pierścieniach lub zawiniętych ramionach, po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie, skierowane w górę, w dół lub na boki. Diodę LED można zamknąć w szklanej lub akrylowej kropli, można umieścić na końcu długiej, smukłej tuby lub wypełnić nimi płaski okrąg o metrowej średnicy. Pozwala to na uzyskanie dowolnego kształtu i tworzenie niesamowitych projektów designerskich lamp.

Dowolny kształt lamp LED

Niewielki rozmiar

Jedyne ograniczenie odnośnie rozmiaru lamp LED odnosi się do potrzeby zastosowania zasilacza, który musi być zastosowany. Poza tym lampy mogą być niezwykle małe. Dlatego z wykorzystaniem tej technologii tworzy się lampy podszafkowe, schodowe lub wpuszczane w podłogę. Dużą popularnością cieszą się lampy podtynkowe LED, które wymagają pozostawienia zaledwie kilku centymetrów ponad sufitem podwieszanym.

Niewielki rozmiar lamp led

Niskie zużycie energii

W porównaniu do innych źródeł światła diody LED zapewniają najniższe z możliwych zużycie energii, które może różnić się w zależności od jakości modułu. Najbardziej wydajne moduły LED posiadają obecnie klasę energetyczną od A do C, moduły o niższej efektywności oscylują pomiędzy oznaczeniem D do G. Niskie zużycie energii przekłada się na obniżone rachunki za prąd. Nawet jeżeli cena zakupu lamp LED jest wyższa niż zwykłej lampy, to koszt jej użytkowania jest niższy i z każdym kolejnym rokiem inwestycja zwraca się, aż zaczyna przeważać na stronę modułu LED.

Niskie zużycie energii lamp LED

Równomierne rozproszenie światła

Dzięki temu, że diody LED mogą być ułożone w dowolny sposób na oprawie, emitowane z niej światło rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni lampy jak i po całym pomieszczeniu. Wtedy równo podświetlona jest cała powierzchnia klosza lub oprawy i nie ma jaśniejszych punktów jak to ma miejsce w przypadku żarówek.

Równomierne rozproszenie światła LED

Wysoki współczynnik oddawania barw

Współczynnik oddawania barw CRI(Ra) wyrażany jest w skali od 0 do 100 i definiuje jak dobrze emitowane światło oddaje rzeczywistą barwę przedmiotów. Im wyższy współczynnik CRI(Ra) tym przedmioty wyglądają naturalniej. Można przyjąć, że CRI(Ra) na poziomie 100 oznacza, że oglądane przedmioty mają kolory takie, jakby były oświetlone światłem słonecznym. Większość opraw oświetleniowych na żarówki lub moduł LED emituje światło z CRI(Ra) na poziomie 80 co jest wymaganą normą do przestrzeni mieszkalnej i użytkowej. Jednak niektóre, wydajne moduły LED pozwalają na osiągnięcie CRI(Ra) zbliżonego do 100 co sprawia, że widziane kolory wyglądają w pełni naturalnie. W naszej ofercie występuje wiele lamp LED z CRI na poziomie ponad 90, wśród nich między innymi nowości LED z oferty lamp Maytoni.

Wysoki współczynnik CRI lamp LED

Możliwość ściemniania

Moduły LED oraz zasilacze wyposażone w odpowiednią funkcjonalność umożliwiają sterowanie natężeniem światła, poprzez zastosowanie ściemniacza. Oznacza to, że niektóre moduły LED można ściemniać. W tym celu należy zakupić oprawę LED z możliwością ściemniania oraz posiadać ściemniacz do LED. Dzięki temu można regulować poziom jasności, a w przypadku dobrej jakości ściemniaczy regulacja może być bardzo czuła i płynna.

Ściemnianie lampy LED

Możliwość zdalnego sterowania

Wiele lamp wyposażonych w moduł LED doposażono również w inteligentny system, który umożliwia kontrolę poprzez aplikację. Oznacza to, że jest możliwe zdalne sterowanie lampą i jej funkcjami. Lampy zewnętrzne Steinel L830 z oferty naszego sklepu za pomocą aplikacji mogą mieć zmieniany poziom jasności, zakres wykrywania czujnika ruchu i czas świecenia, a to tylko niektóre z możliwości, jakie daje zastosowanie modułu LED połączonego z aplikacją na smartfona.

Zdalne sterowanie lampami LED

Możliwość zmiany barwy światła

Podobnie jak w przypadku ściemniania i zdalnego sterowania, wiele lamp z modułem LED wyposażono w możliwość zmiany barwy światła. Dzięki temu, za pomocą pilota lub aplikacji można zmienić barwę, w jakiej świeci w danym momencie lampa. Najczęściej regulacja odbywa się pomiędzy barwą ciepłą, neutralną i zimną, czyli obejmuje całe spektrum. Taką możliwość posiada m.in. lampa łazienkowa Paulmann HomeSpa 78947, co pozwala na wprowadzenie odpowiedniego nastroju w łazience za pomocą zmiany barwy światła. Często lampy LED posiadają również możliwość zmiany dzięki zastosowaniu diod RGB (Red Green Blue) co pozwala na uzyskanie dowolnego koloru za pomocą łączenia barwy czerwonej, zielonej i niebieskiej.

Zmiana barwy światła LED

Niska emisja ciepła

Dzięki temu, że moduły LED są niezwykle wydajne, większość pobieranych przez nie mocy zamieniana jest na światło, a nie ciepło, jak to miało miejsce w przypadku tradycyjnych żarówek (lamp żarowych). Oznacza to, że lampy LED nie nagrzewają się, a emitowane przez nie ciepło bardzo rzadko przekracza 50 stopni. W pomieszczeniu nie przybywa ciepła od lamp, a energia nie jest marnowana na wytwarzanie go, tylko przetwarza się w ciepło.

Niska emisja ciepła

Podsumowanie

Lampy LED z każdym kolejnym rokiem zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Rozwija się technologia, poprawiana jest jakość modułów, wydajność diod i zasilaczy. W wyniku konkurencji na rynku firmy oferują coraz dłuższe gwarancje, wydłuża się też żywotność samych diod. Ze względu na optymalizację procesów produkcyjnych i rywalizację między markami, ceny spadają, co również jest niezwykle korzystne dla konsumenta. Wszystko to sprawia, że zakup lamp LED to dobre i bezpieczne rozwiązanie oraz inwestycja w przyszłość i dbanie o ekologię.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Dlaczego szynoprzewody magnetyczne są na 48V

Szynoprzewody magnetyczne są obecnie popularnym rozwiązaniem w przestrzeniach prywatnych i komercyjnych. Jednakże, charakteryzują się one napięciem 48V, co wymusza konieczność stosowania zasilacza, co dla wielu osób może być uciążliwe. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego szynoprzewody używają napięcia 48V i dlaczego nie są projektowane bezpośrednio na napięcie 230V, co pozwoliłoby uniknąć potrzeby stosowania dodatkowego zasilacza.

Oświetlenie salonu z aneksem za pomocą białych szynoprzewodów 3-fazowych i 1-fazowych

W tej realizacji inwestor zmierzył się z wyzwaniem oświetlenia salonu z jadalnią i aneksem kuchennym, tak aby każda część wspólnego pomieszczenia była odpowiednio oświetlona. Jednocześnie chciano, aby lampy włączone w jednej części nie przeszkadzały osobom znajdującym się w innym obszarze. Dlatego zdecydowano się na połączenie szynoprzewodów 3-fazowych i 1-fazowych, w kolorze białym. Efekt? Funkcjonalne, estetyczne i zróżnicowane oświetlenie, które można zobaczyć w pełni w tym artykule.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium