kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Jakie oświetlenie do wysokich pomieszczeń wybrać?

1
Jakie oświetlenie do wysokich pomieszczeń wybrać?

Jakie oświetlenie do wysokich pomieszczeń wybrać?

Oświetlenie wysokich pomieszczeń bardzo często wiąże się z licznymi problemami, których nie bierzemy pod uwagę przed zakupem. Dopiero po tym jak przesyłka z lampami trafi do naszego nowego domu okazuje się, że wiele z nich nie daje wystarczająco dużo światła lub na tle wysokiego sufitu wygląda nieodpowiednio. Jak przygotować się do zakupu oświetlenia do wysokich pomieszczeń, jak uniknąć problemów po zakupie i na jakie cechy opraw oświetleniowych zwrócić uwagę, podpowiadamy w tym poradniku.

Wysokość sufitu w pomieszczeniach

Standardowa wysokość sufitu w mieszkaniu w bloku wynosi około 250 cm. Znaczna większość producentów oświetlenia wytwarza swoje lampy właśnie mając na uwadze to kryterium, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Z tego względu aranżując wnętrza gdzie sufity są znacznie wyższe np. domy, kamienice lub klatki schodowe można natknąć się na problemy dotyczące proporcji i prawidłowego oświetlenia przestrzeni.

Wskazówka dla Ciebie: aby wyświetlić lampy tylko danego rodzaju wybierz z górnego menu zakładkę typ lampy, a następnie odpowiednią kategorię, np. lampy wiszące. Na stronie z listą produktów zaznacz potrzebne filtry aby ułatwić sobie znalezienie właściwego modelu.

Lampy wiszące do wysokich pomieszczeń

Dobierając lampy wiszące lub żyrandole do wysokich pomieszczeń najlepiej od samego początku zwrócić uwagę na długość kabla, który znajduje się pomiędzy stelażem lampy, a podsufitką. W przypadku gdy wysokość całkowita lampy wiszącej (mierzona od samej góry podsufitki do samego dołu klosza) jest poniżej dwóch metrów, oznacza to że najprawdopodobniej nie są to lampy sufitowe do wysokich pomieszczeń. Optymalna długość całkowita w tym przypadku powinna wynosić przynajmniej dwa, a najlepiej trzy metry. W sytuacji gdy wybierzemy lampę o dłuższym kablu nie będzie problemu z jego skróceniem, np. poprzez wsunięcie do podsufitki lub ucięcie.

Z myślą o naszych użytkownikach, którzy zastanawiają się jakie lampy do wysokich pomieszczeń, przygotowaliśmy specjalną kolekcję lamp wiszących, gdzie zebraliśmy wszystkie lampy wiszące z długim zawiesiem do wysokich sufitów. Najciekawsze modele wśród nich to piękna lampa z pięcioma szklanymi kloszami Azzardo Aga AZ1070, której wysokość całkowita wynosi ponad 250 cm. Inny model, który cieszy się sporym zainteresowaniem to miedziana lampa wisząca Nordlux Artist 40 83093030 z serii Design For The People by Nordlux. Ten model posiada kabel o długości 300 cm i wybierają go nie tylko osoby, które aranżują pomieszczenia z wysokim sufitem, ale także posiadacze mieszkań ze standardową wysokością sufitu, gdyż długość kabla może być regulowana. Tego typu lampa doskonale sprawdzi się w aranżacji w jadalni nad stołem, gdzie może być opuszczona bardzo nisko, a także w głównej części pomieszczenia, np. w centrum salonu lub sypialni. 

Lampa wisząca z długim kablem do wysokiego pomieszczenia

Osoby, które szukają dużego żyrandola, do zastosowania w formie lampy wiszącej do bardzo wysokich pomieszczeń z pewnością zainteresuje lampa wisząca Copernico marki Ideal Lux, numer 197333. Ten wielki żyrandol może zwisać od sufitu na odległość ponad 2 metrów, zapewnia mnóstwo światła, a przy tym stanowi wspaniałą ozdobę wnętrza. Więcej długich lamp wiszących, na ponad 2 metry zebraliśmy w kolekcji Lampy wiszące z długim zawiesiem do wysokich sufitów.

Szynoprzewody do pomieszczeń z bardzo wysokim sufitem

Niezwykle popularnym rozwiązaniem, z uwagi na funkcjonalność, cenę i aspekty wizualne, są szynoprzewody. Aranżacja szynoprzewodu w pomieszczeniu o suficie na poziomie 3 metry lub więcej może nie być najlepszym rozwiązaniem, gdyż szyna wyda się mała i zniknie na tle pomieszczenia. Jednak nie oznacza to, że nie można tego robić, ponieważ oświetlenie szynowe też nadaje się do wysokich pomieszczeń. Warto wtedy wybrać szyny natynkowe zwieszane na linkach. W ten sposób dobierając odpowiedniej długości linki można znacznie opuścić szynę od sufitu, tak że doskonale oświetli pomieszczenie, a przy tym będzie bardzo dobrze widoczna. 

Szynoprzewód do pomieszczenia z wysokim sufitem

Jako oświetlenie wysokich pomieszczeń doskonale nadają się szynoprzewody zwykłe 1-fazowe i 3-fazowe, a także szyny magnetyczne. Osoby, które potrzebują więcej informacji na ten temat zapraszamy do naszych poradników: Jak zamontować szynoprzewód - poradnik montażu i doboru elementów oraz Jak dobrać szynoprzewody magnetyczne.

Lampy podtynkowe jako oświetlenie do wysokich pomieszczeń

W większości nowoczesnych aranżacji nie da się uniknąć zastosowania lamp podtynkowych, czyli wpuszczanych w sufit. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować je również w pomieszczeniach o bardzo wysokim suficie. Jednak przy zakupie opraw oświetleniowych do tego typu wnętrz należy zwrócić uwagę, aby dobrać ich odpowiednią liczbę oraz zadbać o odpowiednio mocne źródło światła. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku są lampy podtynkowe z modułem LED, które gwarantują mnóstwo światła wydobywające się z niewielkiej diody, a przy tym zachowują mały rozmiar, co pozwala na ich łatwy montaż.

Wartym uwagi rozwiązaniem oświetlenia wysokich pomieszczeń są lampy podtynkowe Cora Lighting Cygnus. Produkty te mają możliwość szerokiej personalizacji, a kupujący może dobrać kąt świecenia od 15 do 60 stopni, moc od 9W do nawet 37W, a także decydować o innych aspektach lamp takich jak kolor obudowy, barwa światła, czy współczynnik oddawania barw. Podobne możliwości daje lampa wpuszczana w sufit Cora Lighting Hektor, w której możliwości kształtowania poszczególnych cech są równie rozbudowane.

Kinkiety do pomieszczeń z wysokim sufitem

Dobór lamp ściennych do pomieszczeń z bardzo wysokim sufitem nie stanowi problematycznej kwestii, ponieważ kinkiety montowane są na dowolnej wysokości, najczęściej na poziomie wzroku. W ten sposób wysokość sufitu nie ma wpływu na to jaka lampa ścienna powinna być wybrana. W aranżacji warto jednak zwrócić uwagę na takie cechy jak kształt lampy, źródło światła i typ padania światła. Inny efekt uzyskamy z lampy, która świeci światłem odbity, a inny z padającym wprost. Są to niewątpliwie istotne aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Kinkiety do pomieszczeń z wysokim sufitem

Lampy podłogowe jako oświetlenie dodatkowe do wysokich pomieszczeń

Często same lampy wiszące do bardzo wysokich pomieszczeń nie wystarczą jako główne źródło światła lub planujemy uzupełnić aranżacje o dodatkowe oprawy oświetleniowe, w formie lamp stojących. Tego typu lampy stanowić będą nie tylko dodatkowe źródło światła, które można włączyć jednocześnie z lampami sufitowymi, ale także nastrojowe oświetlenie, do włączania wieczorem, z pominięciem innych lamp, a także wspaniały element dekoracji wnętrza. Osoby, które posiadają pomieszczenia z wysokim sufitem mają tę doskonałą korzyść, która pozwala na zakup dużych lamp podłogowych, których wysokość oscyluje w okolicy 2 m. W takich pomieszczeniach doskonale sprawdzą się lampy podłogowe łuki, które nie przytłoczą swoim rozmiarem, a będą stanowić efektowną ozdobę wnętrza. 

Lampa stojąca Azzardo Tosca AZ0022 to model, którego wysokość wynosi 210 cm i właśnie z tego powodu jest bardzo często wybierany do pomieszczeń z wysokim sufitem.

Lampy podłogowe do pomieszczeń z wysokim sufitem

Warto mieć na uwadze, że wysoki sufit nie definiuje potrzeby posiadania ogromnej lampy podłogowej. Nic nie stoi na przeszkodzie aby w takim pomieszczeniu zaaranżować lampę stojącą o regularnych rozmiarach, gdzie wysokość wynosi około 140-150 cm i uzyskać wspaniały i efektowny wystrój wnętrza. Nie same gabaryty i wymiary odgrywają istotną rolę, liczy się także odpowiednia harmonia i dopasowanie poszczególnych elementów.

Podsumowanie

Dobierając lampy wiszące do bardzo wysokich pomieszczeń należy zwrócić uwagę na długość kabla i wysokość całkowitą lampy. W niektórych modelach można wyjąć kabel i zamontować dłuższy, zakupiony we własnym zakresie, jednak wiąże się to z utratą gwarancji i może nie być łatwe do wykonania, zwłaszcza w przypadku modeli z modułem LED. Jeżeli zależy nam na takiej modyfikacji warto przed zakupem skonsultować to z elektrykiem lub obsługą sklepu.

Lampy podtynkowe i sufitowe powinny być wyposażone w mocne źródło światła, najlepiej w wydajny moduł LED.

Aranżacja oświetlenia ściennego lub podłogowego nie musi być utrudniona w przypadku pomieszczeń o wysokim suficie, wszystko zależy od ogólnej koncepcji wystroju wnętrza.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 1 razy. Podziel się swoją opinią.

16 lutego 2023

Zapraszamy do zadawania pytań w komentarzach, mailowo lub telefonicznie.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Funkcjonalne lampy do zamontowania obok łóżka w sypialni

W sypialni zazwyczaj wykorzystujemy dwa podstawowe źródła światła. Pierwsze to oświetlenie główne, umieszczone najczęściej nad łóżkiem. Może to być klasyczna lampa wisząca, choć coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne rozwiązania, takie jak szynoprzewody, które dają większą swobodę w rozmieszczeniu punktów świetlnych. Drugim typem oświetlenia są lampy boczne, montowane po obu stronach łóżka. Pełnią one nie tylko funkcję użytkową - zapewniają światło do czytania lub delikatne oświetlenie nocne - ale są także istotnym elementem dekoracyjnym. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom, np. abażurom, można je z łatwością dopasować do innych tekstyliów w sypialni, takich jak poduszki czy dywany. Coraz częściej stosuje się także dodatkowe taśm led, montowane w zagłówkach, szafkach nocnych lub pod łóżkiem. W tym artykule skupimy się na szczególnym rodzaju lamp nocnych - kinkietach - i przyjrzymy się ich funkcjom, estetyce oraz praktycznym zastosowaniom przy łóżku.

Wzory lamp zaczerpnięte z klasyki

Na świecie istnieje mnóstwo ikonicznych produktów - od mebli, przez dodatki, po oświetlenie. Wśród nich znajdziemy lampy, które mimo upływu dekad wciąż zachwycają swoją formą i funkcjonalnością. To nie są wymyślne czy przesadnie designerskie projekty - to klasyki. Proste, eleganckie i ponadczasowe.

W tym artykule zebraliśmy najbardziej znane modele lamp, które stały się wzorcem dla wielu późniejszych projektów. Dzięki temu możesz łatwiej znaleźć ich tańsze odpowiedniki lub - jeśli wolisz - zdecydować się na oryginał. Nie trzeba od razu urządzać całego domu wyłącznie w kultowych produktach (choć można!), ale nawet jedna taka lampa potrafi odmienić wnętrze. Może stać się jego najmocniejszym akcentem, szczególnie gdy znamy jej historię i wiemy, co sprawia, że jest tak wyjątkowa.

Białe natynkowe szynoprzewody magnetyczne w salonie i korytarzu

Dotarły do nas kolejne zdjęcia prezentujące aranżacje szynoprzewodów magnetycznych w domowej przestrzeni. Po raz kolejny pojawiają się białe wersje, które zyskują na popularności, choć wciąż najczęściej wybierane są czarne systemy. Mimo że jakość zdjęć nie jest idealna, sama realizacja robi bardzo dobre wrażenie i zdecydowanie zasługuje na uwagę. Tym razem mamy dwie instalacje: pierwsza znajduje się w salonie, gdzie szynoprzewody ułożono w kształt litery L nad narożnikiem; druga z kolei została wykonana w korytarzu przy schodach, również w formie litery L, prowadząc wzdłuż ciągu komunikacyjnego. W tym wpisie przyjrzymy się wybranemu systemowi, jego elementom oraz efektom, jakie udało się uzyskać.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium