kupuję   0,00 zł

Jak prawidłowo utylizować żarówki?

0
Jak prawidłowo utylizować żarówki?

Jak prawidłowo utylizować żarówki?

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad tym, jak nasze działania wpływają na środowisko naturalne. Starając się żyć w zgodzie z planetą, chętnie wybieramy nowoczesne, energooszczędne rozwiązania oświetleniowe. Wiele osób wciąż zastanawia się jednak, co zrobić ze zużytymi żarówkami? Które źródła światła nadają się do recyklingu? Jak prawidłowo składować świetlówki? Czy żarówka to elektrośmieć? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedstawiamy w dzisiejszym artykule.

Osoby, które potrzebują więcej porad na temat aranżacji lamp zapraszamy na naszego bloga oświetleniowego lub bezpośrednio do kategorii z artykułami na temat żarówek. Umieściliśmy tam mnóstwo ciekawych wpisów, które pomagają odpowiednio dobrać żarówki, np. co to jest i dlaczego warto brać pod uwagę wskaźnik CRI lub co to jest moc maksymalna żarówki w lampie.

Wskazówka dla Ciebie: aby wyświetlić lampy tylko danego rodzaju wybierz z górnego menu zakładkę typ lampy, a następnie odpowiednią kategorię, np. lampy wiszące. Na stronie z listą produktów zaznacz potrzebne filtry aby ułatwić sobie znalezienie właściwego modelu.

Które żarówki nadają się do recyklingu?

Tradycyjne żarówki żarnikowe powinny być utylizowane razem z odpadami zmieszanymi. Do ich produkcji nie wykorzystuje się niebezpiecznych chemikaliów i nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, jednakże nie mogą zostać poddane recyklingowi. Oznacza to, że poszczególne części żarówek tradycyjnych nie mogą zostać ponownie wykorzystane. Nie należy także wyrzucać ich do zielonego pojemnika na odpady szklane.

Utylizacja żarówek

Jeśli zależy nam na korzystaniu z ekologicznych źródeł światła, które po wielu latach użytkowania mogą być przeznaczone do recyklingu, wybierzmy żarówki ledowe. Odpowiednie przetworzenie żarówek chroni środowisko i wspomaga ochronę klimatu, a ponadto zmniejsza koszty środowiskowe i technologiczne.

Ciekawostka: czy wiesz, że nawet 90% zużytej żarówki LED lub świetlówki może zostać wykorzystane do produkcji nowego źródła światła?

Żarówki led – ekologiczne źródło światła

Żarówki LED uznawane są obecnie za najbardziej efektywny i ekologiczny rodzaj oświetlenia. Cechuje je wysoka wydajność oraz energooszczędność, dzięki czemu przy niewielkim zapotrzebowaniu energetycznym oferują jasne i równomiernie rozproszone światło. Nie nagrzewają się podczas świecenia i nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, dzięki czemu są bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla środowiska.

Wskazówka dla Ciebie: szukasz wydajnej, energooszczędnej żarówki LED? Skorzystaj z filtrów wyszukiwania, umieszczonych w górnym menu. Zaznacz interesujące Cię parametry i wygodnie przeglądaj zawężone wyniki.

Oświetlenie LED wyróżnia także bardzo długa żywotność. Żarówki wykorzystujące diody elektroluminescencyjne mogą świecić nieprzerwanie od 15 000 do nawet 50 000 godzin, dzięki czemu zapewniają jasne i komfortowe światło na wiele lat. Użyteczność każdego sprzętu elektronicznego jest jednak ograniczona. Kiedy żarówka ledowa przestanie działać, powinna zostać odpowiednio zutylizowana, aby mogła zostać poddana recyklingowi.

Co robić z żarówkami?

Czy żarówka to elektrośmieć?

Świetlówki oraz żarówki ledowe zaliczają się do elektroodpadów, co oznacza, że nie mogą być wyrzucane do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Co możemy zrobić, by pozbyć się ich w bezpieczny sposób? Najprostszym sposobem jest oddanie ich do specjalnych punktów. Adresy punktów zbierających elektrośmieci znajdziesz na stronie Urzędu gminy lub innych instytucji samorządowych. Ponadto, na terenie większości osiedli mieszkaniowych znajdują się pojemniki przeznaczone do segregowania elektroodpadów o niewielkich gabarytach.

Warto także pamiętać, że za nieprawidłowe składowanie żarówek ledowych oraz świetlówek grozi kara grzywny. Za wyrzucenie tego typu urządzenia do pojemnika na zwykłe śmieci, możemy zostać ukarani mandatem o wysokości nawet 5000 złotych.

Najpopularniejsze typy żarówek

Kliknij na żarówkę aby przejść do kategorii i zobaczyć produkty.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Lampy w stylu orientalnym

Styl orientalny, zwany także stylem wschodnim, to rodzaj aranżacji wnętrz i wzornictwa, który czerpie inspirację z kultur i tradycji Dalekiego Wschodu, takich jak Chiny, Japonia, Indie, Korea czy Persja. Charakteryzuje się bogatą ornamentyką, harmonią oraz wyrafinowaną prostotą. Pomimo tego, że w tym stylu można znaleźć rozbudowane wzory i ozdoby, dominuje tu dążenie do minimalizmu i prostoty, które stanowią fundament każdej aranżacji.

Lampy w stylu cottage

Styl cottage to przytulna i urokliwa estetyka wnętrz, inspirowana wiejskim życiem i naturą. Charakteryzuje się jasnymi kolorami, naturalnymi materiałami oraz rustykalnymi detalami. Meble często są drewniane, a tkaniny - kwieciste i delikatne. Ten styl emanuje ciepłem i spokojem, tworząc atmosferę bliskości i relaksu. W niniejszym przewodniku odkryjesz istotę stylu cottage, sposoby komponowania detali, takich jak dodatki, barwy oraz oświetlenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium