kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

5 problemów z szynoprzewodami 3-fazowymi i ich rozwiązania

0
5 problemów z szynoprzewodami 3-fazowymi i ich rozwiązania

5 problemów z szynoprzewodami 3-fazowymi i ich rozwiązania

Szynoprzewody 3-fazowe to popularne rozwiązanie, które pierwotnie było przeznaczone do użytku w przestrzeniach komercyjnych, takich jak sklepy, muzea czy salony fryzjerskie. Nadal można je często spotkać w centrach handlowych i dużych sklepach. Jednak ten system oświetleniowy przeniknął również do przestrzeni prywatnych, stając się częstym wyborem w domach i mieszkaniach. Popularność wynika z możliwości swobodnej konfiguracji, dobrych parametrów świetlnych oraz nowoczesnego wyglądu. Mimo to, zakup szynoprzewodów 3-fazowych może być kłopotliwy, a po instalacji mogą pojawić się różne problemy. W tym artykule omówimy najczęstsze problemy związane z szynoprzewodami 3-fazowymi i przedstawimy ich rozwiązania. Chcemy, aby nasi klienci mieli pełną wiedzę przed zakupem i mogli świadomie zdecydować, czy to rozwiązanie jest dla nich odpowiednie, czy może lepiej wybrać coś innego.

1. Brak odpowiedniej instalacji

Główną zaletą szynoprzewodów 3-fazowych jest możliwość niezależnego włączania reflektorów. Można to osiągnąć za pomocą podwójnego lub potrójnego włącznika, a przestawiając pokrętło na lampie, ustawić ją na pierwszą, drugą lub trzecią fazę. Jednak aby korzystać z tej funkcji, trzeba mieć instalację 3-fazową. W przypadku instalacji 1-fazowej, można podłączyć szyny, ale wszystkie reflektory będą włączać się jednocześnie. Przed zakupem warto sprawdzić, jaką posiadamy instalację – czy przewody 4 lub 5 żyłowe (faza 1, faza 2, faza 3, neutralny i uziemienie).

2. Źle dobrane elementy

Niektóre marki oferują łączniki do szynoprzewodów o określonej biegunowości. Oznacza to, że można np. zamówić łącznik kątowy lewy i łącznik kątowy prawy. To oznaczenie definiuje biegunowość, czyli sposób w jaki są ułożone wewnętrzne przewody fazowe, neutralny i uziemiający w danym łączniku. Gdybyśmy nie zwrócili uwagi na biegunowość i użyli niewłaściwego łącznika, przewody fazowe (L1, L2, L3), neutralne (N) i uziemiające (PE) mogłyby się zamienić miejscami, co mogłoby prowadzić do zwarcia. Dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy elementy są dobrze dobrane, np. lewa końcówka zasilająca powinna być zamówiona razem z lewym łącznikiem kątowym. Biegunowość nie ma znaczenia przy liniach prostych. Natomiast kiedy zostaną zakupione złe elementy, można zdjąć obudowę z łączników i przepiąć kable.

3. Brak szyn 3 metrowych

Ponieważ wysyłka 3-metrowych szyn wiąże się z koniecznością nadania drogiej paczki gabarytowej, większość producentów zrezygnowała z oferowania szyn o tej długości. Dostępne są jedynie szyny o długościach 2 metrów i 1 metra. Aby stworzyć dłuższe układy, trzeba używać więcej łączników, co może nie wyglądać estetycznie i uniemożliwia montaż reflektora w miejscu łączenia. Dlatego przed zakupem warto mniej więcej rozplanować układ reflektorów aby wiedzieć, czy nie wypadają w miejscu łączenia.

4. Brak możliwości ukrycia reflektorów w szynie

Szynoprzewody magnetyczne pozwalają na estetyczne ukrycie całego reflektora w korytku szyny, co tworzy interesujący efekt wizualny. W przypadku szynoprzewodów 3-fazowych nie jest to możliwe, ponieważ lampy i adaptery muszą wystawać poza szynę. Na szczęście niektóre marki oferują już lampy z dyskretnymi adapterami, które są mało widoczne, co poprawia estetykę. Więcej na temat różnic pomiędzy szynoprzewodami 3-fazowymi, a szynoprzewodami magnetycznymi piszemy w artykule szynoprzewody magnetyczne 3-fazowe.

5. Brak możliwości zlicowania szyny z sufitem

W przypadku montażu podtynkowego często chcemy, aby szyna była przykryta płytami kartonowo-gipsowymi i całe korytko zaszpachlowane, dzięki czemu widoczna będzie tylko wnęka na reflektory. Przy szynach 3-fazowych nie jest to możliwe, ponieważ mają one ramkę, która zawsze pozostaje widoczna, tworząc krawędź dookoła szyn. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko przy szynoprzewodach magnetycznych.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Co to jest klosz mikropryzmatyczny?

Klosze mikropryzmatyczne to innowacyjna technologia stosowana w oświetleniu, która zdobywa coraz większą popularność zarówno w sektorze komercyjnym, jak i prywatnym. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji i właściwościom optycznym, klosze te oferują wyjątkowe korzyści w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań oświetleniowych, np. do mlecznych albo transparentnych kloszy.

Czarne szynoprzewody 1-fazowe Maytoni w salonie z aneksem kuchennym

W tym projekcie wykorzystano czarne, natynkowe szynoprzewody 1-fazowe marki Maytoni. Całkowity koszt realizacji wyniósł około 1300 zł, a oświetlenie zamontowano w salonie z aneksem kuchennym. Ułożono dwie równoległe linie szyn, na których umieszczono reflektory Virar. Wybór padł na te reflektory ze względu na ich interesujący stożkowy kształt oraz możliwość regulacji kąta nachylenia, co pozwala na precyzyjne skierowanie światła. Zastosowano żarówki GU10 o szerokim kącie świecenia.

Jak kupić szynoprzewody

Szynoprzewody to wszechstronne rozwiązanie, idealne do oświetlenia zarówno w domach, jak i w firmach, sprawdzi się w sklepach oraz przestrzeniach prywatnych. Dzięki możliwości dowolnej konfiguracji można łatwo tworzyć interesujące układy oświetlenia aby dokładnie oświetlać całe pomieszczenia. Bogaty wybór różnorodnych reflektorów umożliwia dostosowanie do indywidualnych potrzeb, co zwiększa funkcjonalność systemu. Inwestycja w szynoprzewody nie jest tania, a na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań i sklepów oferujących te produkty, co może być przytłaczające. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który krok po kroku wyjaśnia, jak dokonać zakupu szynoprzewodów, jak dokładnie określić potrzeby dotyczące tego typu oświetlenia, jak unikać potencjalnych problemów i jak wybrać najlepsze rozwiązanie. Przeczytanie tego informatora jest przydatne podczas zakupów w naszym lub innym sklepie, co pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć pomyłek w przyszłości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium