kupuję   0,00 zł

Rodzaje żarówek. Jak wybrać odpowiednią?

1
Rodzaje żarówek. Jak wybrać odpowiednią?

Rodzaje żarówek - jak wybrać odpowiednią?

Czym właściwie jest żarówka i z czego się składa? Najprościej mówiąc, żarówka to elektryczne źródło światła. Składa się z klosza, czyli szklanej bańki, trzonka mocowanego bezpośrednio do lampy oraz elementu świecącego. Na rynku dostępne są dziesiątki modeli żarówek, których poszczególne elementy znacząco się od siebie różnią. Jeśli nie masz pewności, jakiej żarówki potrzebujesz, przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy poradnik. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o najpopularniejszych domowych źródłach światła!

Jeżeli potrzebujesz więcej porad na temat doboru lamp koniecznie zajrzyj na naszego bloga oświetleniowego. Możesz również przejść bezpośrednio do artykułów na temat żarówek, znajdziesz tam między innymi takie wpisy jak czy w lampie można zastosować żarówkę LED, co to jest moc maksymalna żarówki w lampie i Światło ciepłe czy zimne? Jaką barwę wybrać

Osoby, które zastanawiają się nad tym czy wybrać lampę z modułem LED czy na wymienną żarówkę LED zapraszamy do poradnika Wybrać lampę z modułem led czy na wymienną żarówkę? gdzie szeroko omawiamy ten temat.

Wskazówka dla Ciebie: aby wyświetlić lampy tylko danego rodzaju wybierz z górnego menu zakładkę typ lampy, a następnie odpowiednią kategorię, np. lampy wiszące. Na stronie z listą produktów zaznacz potrzebne filtry aby ułatwić sobie znalezienie właściwego modelu.

Typy żarówek – czym różnią się świetlówki, żarówki tradycyjne, halogenowe i ledowe?

Żarówki tradycyjne

To klasyczne żarówki, nazywane także lampami żarowymi. Ich działanie opiera się o wolframowy drut, który pod wpływem napięcia zaczyna się żarzyć, generując światło i ciepło. Kiedyś powszechnie stosowane w każdym domu, obecnie są sukcesywnie wycofywane z rynku ze względu na wysoką energochłonność. Ich największą zaletą jest wierne oddawanie barw oraz przyjemna, ciepła barwa światła. Wadę stanowi niska żywotność i wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Żarówki tradycyjne występowały najczęściej w lampach wiszących.

Świetlówki

Świetlówki, czyli kompaktowe lampy fluorescencyjne są wysoce wydajne i energooszczędne. Wytwarzają znacznie więcej światła niż żarówki tradycyjne, pobierając przy tym tyle samo energii elektrycznej. Oferują także wielokrotnie dłuższy czas użytkowania. Ich żywotność może osiągać nawet 5000 godzin. Ich budowa jest znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku klasycznych żarówek. Wnętrze świetlówki wypełnione jest parami rtęci i argonu. W razie jej uszkodzenia jesteśmy więc narażeni na kontakt z niewielką ilością toksycznych substancji. Świetlówki nie powinny być stosowane w pokojach dziecięcych. Ich wadą jest także długi czas rozświetlania – pełną jasność osiągają dopiero kilka chwil po ich uruchomieniu.

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe kształtem i budową przypominają modele tradycyjne. Tak samo jak żarówki klasyczne wyposażone są w wolframowy drut. Wypełnia ją gaz szlachetny z niewielką ilością wolframu, odpowiedzialnego za zwiększenie wydajności świetlnej oraz długą żywotności. Żarówki halogenowe emitują jasne światło o naturalnej, białej barwie. Zużywają o 30% energii elektrycznej mniej, niż żarówki klasyczne i mogą być użytkowane nawet przez 2000 godzin.

Żarówki LED

Żarówki LED to najbardziej wydajne i energooszczędne źródło światła dostępne na rynku. Zużywa nawet o 90% mniej energii elektrycznej w porównaniu do żarówek tradycyjnych, oferując przy tym doskonałe, jasne światło. Nie nagrzewa się nawet podczas wielogodzinnego użytkowania i rozświetla całkowicie natychmiast po włączeniu, co sprawia, że są idealne także do lamp podłogowych. W przeciwieństwie do świetlówek nie zawiera żadnych szkodliwych substancji i jest wysoce odporna na uszkodzenia, a więc może być bezpiecznie stosowana także w pokoju dziecięcym. Działanie żarówek LED jest oparte o wydajne diody elektroluminescencyjne, które zapewniają urządzeniu długą żywotność. W zależności od modelu oświetlenie ledowe może działać nieprzerwanie nawet do 100 000 godzin. Żarówki LED to bezpieczne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli Ci optymalnie oświetlić każdą przestrzeń.

Jak wybrać odpowiedni typ żarówki

Rodzaje gwintów żarówek

  • E27 – najpopularniejszy rodzaj żarówki, obecny w każdym gospodarstwie domowym. To klasyczny, duży gwint, który bez problemu wkręcisz do większości lamp wewnętrznych, a także niektórych opraw zewnętrznych. Jest stosowany w żarówkach tradycyjnych, ledowych oraz halogenowych.
  • E14 – jest to tak zwany mały gwint, wykorzystywany najczęściej do oświetlenia domowych wnętrz. Podobnie jak trzonek E27, wyróżnia go wygodna metoda montażu. Występuje w wersji tradycyjnej, ledowej oraz halogenowej. Zazwyczaj stanowi element instalacji o zmniejszonej mocy, dlatego też mocuje się go przede wszystkim w lampach dekoracyjnych, takich jak ozdobne żyrandole, kinkiety i lampy nocne.
  • GU10 – to jeden z najczęściej spotykanych trzonków reflektorowych. Nazywany bolcem lub wtykiem reflektorowym, jest stosowany w oprawach halogenowych oraz oświetleniu LED i montowany na zatrzask.
  • G9 – trzonek wyróżniają charakterystyczne, zakręcone nóżki, wykonane z drutu lub blaszki. Najczęściej mocuje się go w kinkietach oraz nowoczesnych żyrandolach.

Dodatkowe parametry żarówek

Szukając odpowiedniej żarówki, zwróć także uwagę na dodatkowe parametry, podawane przez producentów na opakowaniu. Poza rodzajem źródła światła i kształtem trzonka warto wybrać także optymalną temperaturę barwową, strumień świetlny, kąt świecenia i współczynnik oddawania barw.

Temperatura barwowa

Temperatura barwowa to inaczej barwa światła emitowanego przez żarówkę. Wyraża się ją w stopniach Kelvina (K). Światło o ciepłej barwie zapewniają żarówki o temperaturze barwowej poniżej 3500 K. Wspaniale sprawdzą się w przytulnych sypialniach, salonach oraz kuchniach. Wprowadzają do wnętrza przyjazną, domową atmosferę, pozwalają się odprężyć i zrelaksować. Neutralne światło oferować będą urządzenia o temperaturze barwowej 4000 K. To uniwersalne rozwiązanie, które możesz zastosować w każdym wnętrzu. Nadaje pomieszczeniu przyjemnego charakteru i podkreśla walory aranżacji, ale także nie rozprasza i sprzyja skupieniu. W biurach, łazienkach i gabinetach zastosowanie znajdą żarówki o temperaturze w przedziale 4500-6500 K. Zimne białe światło jest doskonałe do czytania. Pomaga utrzymać uwagę i nie męczy wzroku podczas wielogodzinnej pracy czy nauki.

Współczynnik oddawania barw

Współczynnik oddawania barw oznaczany jako CRI (od angielskiego colour rendering index), określa to, jak dobrze światło emitowane przez żarówkę oddaje barwę oświetlanych przedmiotów. Wyraża się go w skali od 0 do 100. Wskaźnik powyżej 80 CRI zapewnia naturalne, żywe kolory, dzięki czemu doskonale podkreśla charakter każdej aranżacji.

Więcej na ten temat piszemy w artykule Wskaźnik postrzegania barw CRI – dlaczego warto zwracać na niego uwagę?

Strumień świetlny

Strumień świetlny wyraża całkowitą ilość światła wytwarzanego przez żarówkę we wszystkich kierunkach, w ciągu jednej sekundy. Ilość światła emitowanego przez żarówkę wyraża się w lumenach (lm). Ile lumenów potrzebne jest do oświetlenia wnętrza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, wymiarów pomieszczenia, wysokości sufitu i wielu innych czynników. Możemy jednak sugerować się przybliżonymi wskazaniami. W przypadku miejsca do czytania lub pracy zastosuje 400-500 lm. W kuchni oraz salonie od 200 do 400 lm. Na korytarzu i w przedpokoju odpowiednia będzie wartość od 100 do 200 lm.

Kąt świecenia

Kąt świecenia żarówki to strumień światła rozchodzący się w pomieszczeniu. Wąski kąt świecenia zapewni skoncentrowane, punktowe oświetlenie wybranej przestrzeni. To rozwiązanie charakterystyczne dla reflektorów i żarówek halogenowych, które wspaniale oświetli jadalnie, korytarze lub dekoracyjne elementy aranżacji. Szerokim kątem świecenia wyróżniają się żarówki o trzonkach E27 i E14, oferujące równomiernie rozproszone światło, doskonale oświetlające całe wnętrze.

Wybierz odpowiednią żarówkę

Teraz wiesz już jaką żarówkę wybrać. Skorzystaj z poniższego menu, aby przejść do odpowiedniej kategorii po właściwe źródło światła. Pamiętaj aby na otwartej stronie zastosować przydatne filtry by ułatwić sobie wyszukiwanie.

Najpopularniejsze typy żarówek

Kliknij na żarówkę aby przejść do kategorii i zobaczyć produkty.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 1 razy. Podziel się swoją opinią.

22 września 2023

Właśnie potrzebuje teraz żarówek i okazało się, że do mojej lampy pasują zarówki filamentowe

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Co to jest strumień świetlny?

Każdy z nas korzysta z oświetlenia, znacznie mniej osób zastanawiało się do tej pory, co oznacza pojęcie "strumień świetlny"? To jeden z terminów, który może wydawać się tajemniczy dla osób spoza branży oświetleniowej, jednak w rzeczywistości jest to bardzo przystępne i jednocześnie istotne zagadnienie, które warto poznać.

Co oznacza źródło światła w lampie?

Ze względu na zastosowaną technologię lampa może emitować światło za pomocą żarówki lub modułu LED. Żarówka stanowi wymienne źródło światła i może również występować w wersji LED-wej. W przypadku diod wbudowanych w lampę źródłem światła jest LED. Oznacza to, że oprawę wyposażono w diody, które emitują światło. Jaki typ produktu wybrać, zależy od naszych potrzeb.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium