kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Wysokość kinkietu w mieszkaniu - na jakiej wysokości kinkiet?

0
Na jakiej wysokości montować kinkiety w mieszkaniu

Na jakiej wysokości montować kinkiety w mieszkaniu

Kinkiety to lampy montowane na ścianie, które najczęściej pełnią funkcję oświetlenia dodatkowego, ale nie tylko. Tego typu oprawy mogą z powodzeniem zastępować inne źródła światła. Kinkiet zamontowany z boku łóżka spełni funkcję lampy nocnej. Natomiast przytwierdzony obok biurka pozwala stworzyć alternatywę dla lampy stołowej. Oświetlenie ścienne służy również do podkreślenia estetyki wnętrza, eksponując detale aranżacji, takie jak obrazy lub lustra. To na jakiej wysokości powinien być zamontowany kinkiet zależy od funkcji, którą spełnia oraz tego jaka jest wysokość kinkietu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na jakiej wysokości kinkiet nad lustrem;
  • na jakiej wysokości kinkiety w salonie;
  • na jakiej wysokości kinkiety w korytarzu;
  • na jakiej wysokości kinkiet w łazience.

Osoby, które poszukują więcej porad w zakresie aranżacji lamp zapraszamy na naszego bloga oświetleniowego. Można tam przejść bezpośrednio do kategorii artykułów na temat kinkietów, gdzie umieściliśmy takie wpisy jak oświetlenie obrazów i dekoracji - jak je dobrać, efekt światła odbitego - jak go uzyskać oraz czy kinkiet można podłączyć do instalacji w ścianie. Regularne czytanie naszego bloga pomaga w podjęciu decyzji dotyczących zakupu lamp oraz w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych przestrzeni mieszkalnych. Oprócz tego, nasz blog dostarcza inspiracji i pomysłów na nowe aranżacje oraz zachęca do eksperymentowania z różnymi stylami i trendami. Zapraszamy również do kategorii bestsellery spośród lamp ściennych, gdzie znajdują się najchętniej kupowane kinkiety. 

Klikając na poniższe grafiki można przejść do jednej z podkategorii produktów z segmentu kinkietów.

Podział kinkietów ze względu na funkcje

Ze względu na przeznaczenie wydzielić można poszczególne rodzaje kinkietów, które należy montować na innej wysokości:

  • kinkiety emitujące światło dodatkowe w pomieszczeniach;
  • kinkiety na korytarz;
  • kinkiety do czytania i pracy;
  • kinkiety nad lustro do łazienki;
  • kinkiety dekoracyjne;
  • kinkiety w formie lampy nocnej.

Kinkiety emitujące światło dodatkowe w pomieszczeniach - wysokość montażu

W momencie gdy lampa wisząca lub sufitowa nie emituje wystarczającej ilości światła należy zastosować dodatkowe źródła, takie jak lampy podłogowe, stołowe lub właśnie kinkiety. W przypadku gdy doświetlamy takie pomieszczenie jak salon czy sypialnia, kinkiet powinien być zamontowany na około 2/3 wysokości pomieszczenia. Dzięki temu lampa będzie widoczna, przez co może stanowić ciekawą ozdobę i element aranżacji wnętrza, a jednocześnie będzie na tyle wysoko, aby dobre rozproszyć światło po całym pokoju.

Warto unikać montażu lamp ściennych w dolnej połowie wysokości. Niekorzystnie może również wyglądać oprawa zamontowana zbyt blisko sufitu. Zasada jest taka, aby trzymać się wyżej, ale w miarę blisko środka, w zależności od zabudowy i otoczenia.

Na jakiej wysokości montować kinkiety

Kinkiety na korytarz - wysokość montażu

Na korytarzu, podobnie jak w salonie lub sypialni należy montować kinkiety blisko środka wysokości pomieszczenia. Dzięki temu przestrzeń wejściowa będzie należycie oświetlona, a po wyłączeniu lampy nadal będą widoczne jako ciekawy element wystroju wnętrza. Jeżeli zależy nam na zamontowaniu kinkietów przy podłodze, warto rozważyć zakup lamp wpuszczanych w ścianę, takich jak Paulmann Wall 92923, które pełnią funkcję nienachalnego oświetlenia nawigacyjnego.

Wysokość montażu kinkietów na korytarzu

Kinkiety do czytania i pracy - wysokość montażu

Kinkiety, które stanowią alternatywę dla lamp biurkowych należy montować na podobnej wysokości do tej, do której sięgały by zastępowane lampy. Wskazany jest montaż na poziomie 50 cm do 100 cm nad przestrzenią roboczą, czyli powierzchnią, na której będzie umieszczony laptop, książka lub zeszyt. Doskonale sprawdzą się tutaj kinkiety z zamkniętym kloszem, który skieruje strumień światła tylko na daną powierzchnię. Cenną funkcją jest również możliwość regulacji kąta nachylenia, która pozwoli zbliżyć lub oddalić lampę od blatu.

Wysokość montażu kinkietów do pracy

Kinkiety nad lustro do łazienki - wysokość montażu

Lampy ścienne nad lustrem w łazience z definicji powinny być zamontowane nad lustrem. Najczęściej przyjmuje się odstęp na poziomie nie większym niż 20 cm. Zachęcamy do sprawdzenia naszych innych wpisów dotyczących tego zagadnienia: jak zamontować kinkiet nad lustrem w łazience oraz jaki kinkiet do okrągłego lustra będzie najlepszym rozwiązaniem. Przy montażu lampy ściennej należy również zwrócić uwagę, żeby nie była poniżej poziomu wysokości głowy przeciętnego domownika.

Wysokość montażu kinkietów nad lustrem w łazience

Kinkiety dekoracyjne - wysokość montażu

Dekoracyjne lampy ścienne z definicji stanowią ozdobę i ich głównym zadaniem jest dekorowanie wnętrza, nawet wtedy, gdy światło jest wyłączone. Zatem wysokość montażu kinkietów dekoracyjnych powinna być na poziomie wzroku, tak aby były łatwo dostrzegalne. Natomiast w sytuacji, gdy kinkiety za pomocą światła zwracają uwagę na inny element aranżacji, np. lustro, obraz lub kredens, należy zamontować je w odpowiedniej wysokości nad danym przedmiotem, proporcjonalnie do jego rozmiarów. Lampy ścienne zamontowane nad obrazem lub lustrem mogą być niżej, niż w przypadku mocowania nad kredensem, który będzie większy.

Wysokość montażu kinkietów dekoracyjnych

Kinkiety w formie lampy nocnej - wysokość montażu

Lampy ścienne stanowią doskonałą alternatywę dla nocnych. Głównie dlatego, że pozwalają oszczędzić miejsce na szafkach umieszczonych obok łóżka, o ile w ogóle są one zastosowane. Ponadto są znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu, ponieważ nie przewrócą się i nie spadną na podłogę. Lampy ścienne często posiadają możliwość regulacji, która pozwala na skierowanie światła tylko na wybraną płaszczyznę, np. na książkę lub czasopismo. Dlatego kinkiety należy montować nad poziomem głowy, najlepiej w odległości do 50 cm nad łóżkiem. Tak aby z jednej strony mieć łatwy dostęp do lampy, jej włączania i wyłączania oraz regulacji, ale z drugiej aby nie uderzyć w nią głową podczas wstawania lub obracania się.

Wysokość montażu kinkietu nad łóżkiem

Podsumowanie

Montaż kinkietów w mieszkaniu to ważna kwestia, która wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Wysokość montażu kinkietów zależy od ich przeznaczenia i miejsca, w którym są montowane. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane i zamontowane kinkiety to nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim źródło bezpiecznego i funkcjonalnego oświetlenia.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Dlaczego szynoprzewody magnetyczne są na 48V

Szynoprzewody magnetyczne są obecnie popularnym rozwiązaniem w przestrzeniach prywatnych i komercyjnych. Jednakże, charakteryzują się one napięciem 48V, co wymusza konieczność stosowania zasilacza, co dla wielu osób może być uciążliwe. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego szynoprzewody używają napięcia 48V i dlaczego nie są projektowane bezpośrednio na napięcie 230V, co pozwoliłoby uniknąć potrzeby stosowania dodatkowego zasilacza.

Oświetlenie salonu z aneksem za pomocą białych szynoprzewodów 3-fazowych i 1-fazowych

W tej realizacji inwestor zmierzył się z wyzwaniem oświetlenia salonu z jadalnią i aneksem kuchennym, tak aby każda część wspólnego pomieszczenia była odpowiednio oświetlona. Jednocześnie chciano, aby lampy włączone w jednej części nie przeszkadzały osobom znajdującym się w innym obszarze. Dlatego zdecydowano się na połączenie szynoprzewodów 3-fazowych i 1-fazowych, w kolorze białym. Efekt? Funkcjonalne, estetyczne i zróżnicowane oświetlenie, które można zobaczyć w pełni w tym artykule.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium