kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Lampy retro - pomysł na oświetlenie stylizowane

0
Lampy retro - pomysł na oświetlenie stylizowane

Lampy retro - pomysł na oświetlenie stylizowane

Styl retro to metoda aranżacji wnętrz, która nawiązuje do trendów i nurtów architektury przestrzeni z lat 50., 60., i 70. dwudziestego wieku. Zamiennie styl ten określany jest jako vintage lub midcentury modern. W obecnym sezonie stylistyka retro przeżywa drugą młodość, nurt ten cieszy się bowiem wielkim zainteresowaniem, a wiele produktów i wzorów odkrywanych jest na nowo, często w zupełnie innych zestawieniach i aranżacjach. Moda na styl retro i vintage nie ominęła również oświetlenia i wiele marek w odpowiedzi na oczekiwania rynku zdecydowało się wprowadzić do swojej oferty produkty stylizowane na lata 50., 60. i 70. z minionego stulecia. Jednym z najpopularniejszych przedmiotów nawiązujących do tej konwencji są żarówki LED filamentowe, które łączą w sobie najnowocześniejszą technologię LED i kultowy wygląd retro źródeł światła.

Wskazówka dla Ciebie: aby wyświetlić lampy tylko danego rodzaju wybierz z górnego menu zakładkę typ lampy, a następnie odpowiednią kategorię, np. lampy wiszące. Na stronie z listą produktów zaznacz potrzebne filtry, np. materiał lub kolor.

Nie jest łatwo zaaranżować całe pomieszczenie w stylu retro, ale nie jest to też konieczne. Aby wyrazić swoje zamiłowanie do stylistyki z minionego okresu wystarczy wprowadzenie do pomieszczenia odpowiednich kolorów lub charakterystycznych dodatków, które przywołują na myśl architekturę wnętrz w stylu vintage. Przed wyborem oświetlenia, które będzie pasowało do stylu retro warto zapoznać się z tym jakie barwy dominowały w tym okresie oraz jakie dodatki najlepiej wykorzystać.

Lampy w stylu retro

Jakie są kolory lamp w stylu retro?

Najbardziej rozpoznawalne kolory stylu retro to:

  • pomarańczowy,
  • błękitny,
  • czerwony,
  • żółty,
  • stłumiony beż,
  • szary.

Kolory można łączyć ze sobą w kompozycjach stonowanych, utrzymując stylizację w zbliżonych odcieniach. Można również tworzyć kreacje bardziej kontrastowe, np. zestawienie czerwieni i szarości lub koloru błękitnego i żółtego ze stłumionym beżem sprawią, że barwy będą wydawać się bardziej wyraziste.

Kolory lamp retro

Wyszukiwanie lamp zaznaczając w filtracji wybrany kolor należący do gamy barw retro (np. czerwień) to najłatwiejsza metoda na znalezienie opraw oświetleniowych wpisujących się w ten klimat.

Jakie są najlepsze dodatki w stylu retro i vintage?

Aby wprowadzić nastrój retro, vintage lub midcentury modern do pomieszczenia warto rozważyć zastosowanie niektórych z poniższych dodatków i elementów wystroju wnętrz:

  • wazony;
  • ramy obrazów lub luster;
  • kredens i szafki;
  • stołki;
  • zegary;
  • plakaty;
  • fotele;
  • poduszki;
  • rośliny;
  • zasłony.

Doskonale sprawdzą się również elementy wykonane z drewna lub imitacji drewna.

Dodatki w stylu retro

Jakie marki produkują lampy w stylu Retro?

Nasz sklep internetowy umożliwia zamawianie spośród ofert blisko 100 importerów i wytwórców oświetlenia z Polski i Europy. Wśród nich nie mogło zabraknąć marek, które oferują lampy w stylu retro. Najczęściej nie są to wszystkie modele, a jedynie poszczególne serie lub kolekcje lamp stylizowane na vintage.

Lampy od marek w stylu retro

Lampy wiszące w stylu retro i vintage

Najlepiej kiedy lampy wiszące w stylu retro i vintage pozwalają tworzyć kontrastowe zestawienia kolorystyczne, np. połączenie czerwieni i szarości lub koloru błękitnego i żółtego ze stłumionym beżem. Model lampy Steinhauer Kirisp 2677RO doskonale wpisuje się w tę konwencję dzięki czerwonej barwie i charakterystycznemu dla tamtej epoki kształtowi klosza. Ten zwis świetnie sprawdzi się w kuchni lub jadalni, gdzie czerwień podkreśli wyrazisty styl wnętrza. Seria lamp Bikkel marki Steinhauer to kolejna gama lamp stylizowana na vintage. Wśród nich bardzo przystępną w aranżacji kolorystyką charakteryzuje się lampa wisząca Steinhauer Bikkel 7586BL z błękitnym metalowym kloszem.

Lampy wiszące w stylu retro

Lampy nocne i stołowe w stylu retro

Aranżacja lampy nocnej lub stołowej to doskonała metoda na wprowadzenie stylu vintage i retro do salonu i sypialni oraz na korytarz. Odpowiednie zestawienie kolorystyczne z kredensem w salonie lub z poduszkami i zasłonami w sypialni pozwoli uzyskać niesamowity efekt i wprowadzić do pomieszczenia nastrój midcentury modern. Lucide Conos 30594/81/72 to lampa retro, która doskonale sprawdzi się w większych pomieszczeniach, ponieważ jej wysokość to aż 65 cm. Drewniana podstawa w połączeniu z materiałowym abażurem w kropki to kwintesencja stylu vintage. Klasycznym przykładem lampy retro jest Spot-Light Pino 77627904 z podstawą wykonaną z drewna sosnowego.

Kompozycja lamp nocnych retro z innymi dodatkami może odbywać się poprzez zestawienie z nimi barwy lub faktury abażura albo podstawy. W ten sposób można tworzyć bardziej harmonijne lub kontrastowe zestawienia.

Lampy stołowe i nocne retro

Kinkiety i lampy ścienne retro i vintage

Kinkiety w stylu vintage mogą być, podobnie jak lampy stołowe, wykonane z drewna i tkaniny. To połączenie jest niezwykle nastrojowe, a przy tym łatwe i w aranżacji. Inne materiały produkcji, które doskonale pasują do lamp ściennych w stylu midcentury modern to metal, szkło lub tworzywo sztuczne stylizowane. Kinkiet Ideal Lux Strauss 140599 to propozycja balansująca na granicy retro i nastroju lat 20. minionego stulecia. Model Opviq Berceste 521SHN2147 to metalowa lampa ścienna retro, którą polecamy. Na korytarzu, w formie dodatkowego źródła światła świetnie sprawdzi się kinkiet Lucide Eklyps Led 46201/08/02, w którym ze stylem vintage połączono nowoczesną technologię LED.

Lampy ścienne i kinkiety retro

Lampy podłogowe retro

Najbardziej charakterystyczne lampy podłogowe retro to klasyczne trójnogi, które wsiąkły w popkulturę i stały się jej nieodłącznym elementem. Tego typu oprawy zapewniają dużo światła, które dobrze rozprasza się po pomieszczeniu. Mogą dawać oświetlenie uzupełniające, kiedy lampa sufitowa nie wystarcza lub nastrojowe, kiedy lampa sufitowa nie jest potrzebna. Druga grupa lamp stojących to lampy retro do czytania. Wtedy światło pada na wybrany obszar, np. na książkę, czasopismo lub krzyżówkę. Modele z tej kolekcji charakteryzuje prosta podstawa i zamknięty, wygięty klosz, często z możliwością regulacji.

Nasz typ lampy podłogowej vintage do czytania to Nordlux Theo 2112654003, natomiast idealna lampa trójnóg retro to Opviq Elif 390FLH1128.

Lampy podłogowe retro

Żarówki retro

W naszym przewodniku po oświetleniu w stylu retro nie mogło zabraknąć wspomnianych na początku żarówek LED retro, często zwanych filamentowymi. Tego typu źródła wyróżnia charakterystyczny okrągły kształt bańki i zabarwienie na kolor bursztynowy. Wewnątrz zamiast żarnika zastosowano jednak moduł LED na szkle. Dzięki temu całość wygląda jak dawna lampa żarowa, jednak w rzeczywistości jest nowoczesną żarówką LED. Najczęściej światło emitowane z tego typu źródeł występuje w barwie ciepłej od 2200 do 2700K co podkreśla nastrój vintage i retro. Żarówki LED retro stanowią doskonałe dodatkowe i nastrojowe oświetlenie. Nie sprawdzą się dobrze jako główne źródło światła w pomieszczeniu.

W tym miejscu na naszej stronie można znaleźć żarówki LED dekoracyjne retro.

Żarówki LED retro

Podsumowanie - lampy retro

Lampy w stylu retro, vintage lub midcentury modern to doskonała metoda na podkreślenie indywidualnego charakteru wnętrza i wyrazistości aranżacji. Nie jest potrzebne wyposażenie całego pomieszczenia w kolory, zabudowę i dodatki w tym klimacie. Aby wprowadzić ciekawy nastrój wystarczy kilka elementów i subtelnych odniesień. Znając już paletę kolorów retro, listę dodatków i najczęściej wykorzystywane materiały do produkcji, takie jak drewno, dobór i wyszukanie lamp retro nie stanowi problemu.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Funkcjonalne lampy do zamontowania obok łóżka w sypialni

W sypialni zazwyczaj wykorzystujemy dwa podstawowe źródła światła. Pierwsze to oświetlenie główne, umieszczone najczęściej nad łóżkiem. Może to być klasyczna lampa wisząca, choć coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne rozwiązania, takie jak szynoprzewody, które dają większą swobodę w rozmieszczeniu punktów świetlnych. Drugim typem oświetlenia są lampy boczne, montowane po obu stronach łóżka. Pełnią one nie tylko funkcję użytkową - zapewniają światło do czytania lub delikatne oświetlenie nocne - ale są także istotnym elementem dekoracyjnym. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom, np. abażurom, można je z łatwością dopasować do innych tekstyliów w sypialni, takich jak poduszki czy dywany. Coraz częściej stosuje się także dodatkowe taśm led, montowane w zagłówkach, szafkach nocnych lub pod łóżkiem. W tym artykule skupimy się na szczególnym rodzaju lamp nocnych - kinkietach - i przyjrzymy się ich funkcjom, estetyce oraz praktycznym zastosowaniom przy łóżku.

Wzory lamp zaczerpnięte z klasyki

Na świecie istnieje mnóstwo ikonicznych produktów - od mebli, przez dodatki, po oświetlenie. Wśród nich znajdziemy lampy, które mimo upływu dekad wciąż zachwycają swoją formą i funkcjonalnością. To nie są wymyślne czy przesadnie designerskie projekty - to klasyki. Proste, eleganckie i ponadczasowe.

W tym artykule zebraliśmy najbardziej znane modele lamp, które stały się wzorcem dla wielu późniejszych projektów. Dzięki temu możesz łatwiej znaleźć ich tańsze odpowiedniki lub - jeśli wolisz - zdecydować się na oryginał. Nie trzeba od razu urządzać całego domu wyłącznie w kultowych produktach (choć można!), ale nawet jedna taka lampa potrafi odmienić wnętrze. Może stać się jego najmocniejszym akcentem, szczególnie gdy znamy jej historię i wiemy, co sprawia, że jest tak wyjątkowa.

Białe natynkowe szynoprzewody magnetyczne w salonie i korytarzu

Dotarły do nas kolejne zdjęcia prezentujące aranżacje szynoprzewodów magnetycznych w domowej przestrzeni. Po raz kolejny pojawiają się białe wersje, które zyskują na popularności, choć wciąż najczęściej wybierane są czarne systemy. Mimo że jakość zdjęć nie jest idealna, sama realizacja robi bardzo dobre wrażenie i zdecydowanie zasługuje na uwagę. Tym razem mamy dwie instalacje: pierwsza znajduje się w salonie, gdzie szynoprzewody ułożono w kształt litery L nad narożnikiem; druga z kolei została wykonana w korytarzu przy schodach, również w formie litery L, prowadząc wzdłuż ciągu komunikacyjnego. W tym wpisie przyjrzymy się wybranemu systemowi, jego elementom oraz efektom, jakie udało się uzyskać.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium