kupuję   0,00 zł

Lampy podłogowe - jak wybrać odpowiedni model?

0
Lampy podłogowe - jak wybrać odpowiedni model?

Lampy podłogowe - jak wybrać odpowiedni model?

Wybór odpowiedniej lampy podłogowej, podobnie jak innych produktów z zakresu wystroju wnętrz niesie ze sobą różne wyzwania, którym trzeba sprostać. Zamówienie właściwego modelu jest tym bardziej istotne przy zakupach przez Internet, gdyż pozwala oszczędzić czas i koszty, które trzeba by ponieść na potencjalny zwrot w przypadku pomyłki. Aby pomóc naszym użytkownikom dokonać zakupu właściwego modelu przygotowaliśmy poradnik, w którym prezentujemy istotne wskazówki i zadajemy pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed zakupem. Po przeczytaniu tego artykułu każda osoba będzie mogła o wiele łatwiej i szybciej niż wcześniej zamówić odpowiedni model lampy stojącej.

Osoby, którym zależy na szybkim i sprawdzonym rozwiązaniu mogą przejść bezpośrednio do sekcji z naszymi bestsellerami pośród lamp podłogowych. Znajdują się tam najchętniej kupowane lampy stojące, które oferujemy. Po otworzeniu każdego modelu można zobaczyć liczbę sprzedanych sztuk. Tym samym sugerując się wyborem innych kupujących można szybko i wygodnie zakupić idealną lampę lub czerpać źródło inspiracji z pomysłów innych osób.

Gotowe kategorie lamp podłogowych

Podzieliliśmy lampy podłogowe ze względu na typ. Klikając w jeden z poniższych linków można przejść bezpośrednio do wybranej kategorii.

Początek poszukiwań lampy podłogowej

Zakupy najlepiej zacząć od zadania sobie kilku pytań kontrolnych. Dzięki nim ustalimy jakiego produktu w ogóle szukamy i wtedy będziemy mogli przejść do porównywania poszczególnych modeli i weryfikacji ich cech, wyglądu oraz stosunku jakości do ceny.

Na początku warto zaznaczyć, że aranżacji pomieszczenia nie powinno się zaczynać od wyboru lampy podłogowej, gdyż jest to przedmiot, który dobieramy na końcu, do uzyskanego stylu przestrzeni i innych dodatków.

1. Do jakiego pomieszczenia ma być lampa podłogowa?

Pierwsza kwestia, którą trzeba określić jest bardzo prosta. Ustalenie do jakiego pomieszczenia ma być lampa stojąca to początek poszukiwań. Najczęściej tego typu lampy stosuje się w salonie. Jeżeli mamy odpowiednio dużo miejsca, lampę można również postawić w sypialni albo na korytarzu.

Do jakiego pomieszczenia lampa podłogowa?

2. Jaką funkcję ma spełniać lampa podłogowa?

Ze względu na zastosowanie możemy wyróżnić następujące funkcje:

  • Lampa podłogowa do czytania - idealna do zastosowania w kąciku czytelniczym w salonie. Może być postawiona obok fotela lub kanapy. Pozwoli skierować światło na książkę, telefon lub czasopismo i nie będzie razić w oczy innych mieszkańców. Dobrze sprawdzą się tutaj lampy na długiej nodze, z regulowanym, zamkniętym kloszem.
  • Lampa podłogowa ze światłem nastrojowym - najlepiej sprawdzi sie w salonie lub sypialni. Będzie włączana, kiedy główne światło zostało zgaszone. Wprowadzi odpowiedni klimat i nastrój do pomieszczenia, np. podczas wieczornego oglądania filmu z rodziną lub spotkania ze znajomymi.
  • Lampa podłogowa jako dodatkowe źródło światła – zdarzają się sytuacje, gdzie w pomieszczeniu, nawet po włączeniu głównej lampy i tak jest trochę za ciemno. Wtedy warto rozważyć postawienie lampy podłogowej. Świetnie sprawdzą się tutaj lampy w kształcie łuku. Ich wysokość całkowita może wynosić nawet ponad 2 metry. Zawieszony na długim ramieniu klosz może zwisać nad kanapą lub stołem jadalnianym.

Typy lamp podłogowych

3. Jaki kształt powinna mieć lampa podłogowa?

Ze względu na kształt lampy stojące dzielimy na:

  • Lampy podłogowe trójnóg - ten typ to klasyka. Trzy złączone w formie stożka drewniane nogi zakończone materiałowym abażurem. Taka lampa jest idealna jako dodatkowe lub nastrojowe źródło światła.
  • Lampy podłogowe proste - świetnie sprawdzą się do czytania jeżeil zakończone sa ruchomym, zamkniętym kloszem. 
  • Lampy podłogowe klasyczne - elegancki, klasyczny styl lamp stojących, które mają dużo metalu i grubego szkła.
  • Lampy podłogowe nowoczesne - innowacyjna stylistyka, często z wykorzystaniem modułu LED, który pozwala na uzyskanie nietypowych kształtów, np. długie i smukłe lampy, albo finezyjnie zawinięte ramiona.
  • Lampy podłogowe łuk - drugi klasyczny wzór, obok lamp na trójnogu. Ciężka, okrągła podstawa, na niej długie wygięte ramię, zakończone zamkniętym od góry kloszem.
  • Lampy podłogowe nietypowe - nieokreślone wzory i konstrukcje lamp stojących, które nie dają się zaklasyfikować do żadnej innej grupy.

Kształty lamp podłogowych

4. Wybrać lampę podłogową z modułem LED czy na żarówkę?

Szeroko tę kwestię omawiamy na naszym blogu, we wpisie Wybrać lampę z modułem led czy na wymienną żarówkę. Omawiamy tam wszystkie zalety i wady każdego rozwiązania oraz sugerujemy co sprawdzi się lepiej w określonych okolicznościach. Dzięki temu po przeczytaniu poradnika każdy sam potrafi zdecydować jaki typ źródła światła będzie dla niego najlepszy. W uproszczeniu można przyjąć, że jeżeli nie zależy nam na niespotykanym kształcie i wydajności świetlnej, to zadowoli nas lampa podłogowa na żarówkę i taki model warto wybrać.

Po określeniu odpowiedzi na cztery powyższe pytania wiemy już od czego zacząć, a poszukiwania nawet na tym etapie powinny być znacznie łatwiejsze. Ustalono do jakiego pomieszczenia ma być lampa, jaką ma spełniać funkcję i mniej więcej jak powinna wyglądać. Kolejna kwestia to ustalenie koloru i materiału lampy podłogowej.

Lampa podłogowa LED vs na żarówke

Jaki wybrać kolor lampy podłogowej?

Uniwersalne kolory dla lampy podłogowej to czarny, biały lub srebrny. Te barwy będą się komponować prawie ze wszystkim, a aranżacja lamp w nich wykończonych nie sprawi żadnego problemu. Jeżeli jednak zależy nam na bardziej spersonalizowanym efekcie aranżacji przestrzeni można poświęcić więcej czasu na odpowiednie dopasowanie barw. W tym celu można posłużyć się kołem kolorów.

Koło kolorów

Kolor podstawy, abażura, kloszy, stelażu lub przegubów można umiejętnie łączyć z barwą innych dodatków w pomieszczeniu, takich jak poduszki, zasłony, dywan, fotele, fronty, czy z kolorami ścian lub podłogi. Metody łączenia barw przy użyciu koła kolorów są następujące:

  • Kolory podstawowe - czerwony, niebieski i żółty to barwy podstawowe. Doskonale się ze soba łączą i pozwalaja wykreować dynamiczną aranżację.
  • Kolory pochodne - są to barwy powstałe z mieszania kolorów podstawowych, a więc fioletowy, pomarańczowy lub zielony. Ich połączenie pozwala utworzyć bardziej stonowaną aranżację.
  • Kolory pokrewne - to barwy, które na kole kolorów są położone obok siebie, np. zielony, zielono-żółty, żółty. 
  • Kolory ciepłe lub zimne - barwy można łączyć ze sobą kierując się odczuciem temperatury jaki przywodzą na myśl. Kolory ciepłe są bardziej intensywne i wyraziste, a zimne stonowane.
  • Barwy załamane - wszelkie kolory z domieszką bieli, czerni lub szarości pozwalają tworzyć ciekawe zestawienia w aranżacji przestrzeni.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów łączenia kolorów według powyższych kombinacji.

Kolory podstawowe - czerwony z niebieskim

Niebieska z czerwonym lampa podłogowa

Kolory pochodne - zielony i pomarańczowy.

Zielony z pomarańczowym lampa podłogowa

Kolory pokrewne - zielony, zielono-żółty, żółty

Zielony i zbliżone kolory przy lampie podłogowej

Kolory ciepłe

Ciepłe kolory salonu z lampą podłogową

Kolory zimne

Zimne kolory i lampa podłogowa

Barwy załamane

Barwy złamane i lampa podłogowa

Jaki wybrać materiał lampy podłogowej?

Materiał lampy podłogowej, podobnie jak kolor, najlepiej wybierać kierując się odniesieniem i utrzymaniem spójności z pozostałymi elementami aranżacji wnętrz. Materiałowy abażur będzie świetnie się komponował z zasłonami, poduszkami lub dywanem. Drewniane nogi trójnożnej lampy stworzą doskonałe zestawienie z innymi drewnianymi elementami pomieszczenia. Miedziana metalowa lampa łuk świetnie sprawdzi się w aranżacji industrialnej lub loftowej, a srebrna lub chromowana podłogówka będzie idealna do nowoczesnych pomieszczeń.

Ogólna zasada jest taka, że dodatki i elementy wyposażenia należy odnosić do stylu w jakim jest pomieszczenie, wtedy będą łączyć się ze sobą.

Materiał lampy podłogowej

Jaka jest najlepsza wysokość lampy podłogowej?

Praktyczna wysokość lampy podłogowej zależy od dwóch czynników:

  1. Wysokości sufitu i metrażu pomieszczenia;
  2. Funkcji jaką ma pełnić lampa.

Lampy podłogowe, które zapewniają nastrojowe światło mogą mieć wysokość na poziomie 130 - 150 cm.

Lampy stojące, które pełnią funkcję dodatkowego oświetlenia, np. nad stołem lub kanapą, mogą mieć wysokość 180 - 200 cm, a przy większych i wyższych pomieszczeniach wysokość może dochodzić nawet do 250 cm.

Lampy podłogowe do czytania najlepiej aby miały wysokość 150 - 180 cm.

Salon duży vs salon mały

Dodatkowe parametry lamp podłogowych, na które warto zwrócić uwagę

Prócz wyżej wymienionych cech, które stanowią podstawowe aspekty, przed zakupem warto uwzględnić takie kwestie jak:

  • Długość kabla - średnia długość to 150 cm. Przed zakupem warto sprawdzić czy kabel będzie odpowiednio długi, aby od lampy śięgnąć do kontaktu ustawiając ją w preferowanym miejscu.
  • Umiejscowienie włącznika - włącznik może znajdować się na lampie lub na kablu. W przypadku oświetlenia dodatkowego lub nastrojowego włącznik na kablu jest wygodniejszy. Natomiast lampy do czytania lepiej sprawdzają się z włącznikiem na stelażu.
  • Możliwość regulacji - zmiana wysokości lub kąta nachylenia kloszy to dodatkowe aspekty, które mogą być istotne w przypadku poszczególnych typów lamp.

Włącznik na przewodzie lub na lampie

Podsumowanie i próba zastosowania porad w praktyce

Mając na uwadze wszystkie powyższe wytyczne przeprowadzimy symulację, jak mógłby wyglądać wybór lampy podłogowej, w oparciu o wypisane porady.

  1. Ustalamy, że potrzebujemy lampę do salonu.
  2. Ma to być dodatkowe źródło światła do oświetlenia stołu z sekcji jadalnianej i stolika kawowego przy kanapie.
  3. Lampa powinna mieć kształt łuku.
  4. Lampy z modułem LED są droższe, a do spełnienia wymaganych funkcji wystarczy żarówka. Dodatkowo nie zależy nam na specjalnym designie, więc wybieramy typ lampy na żarówkę.
  5. Pomieszczenie jest raczej nowoczesne, fronty są lakierowane, wybieramy więc kolor lampy srebrny. 
  6. Materiał określamy na metal, gdyż pasuje do srebrnego koloru i innych dodatków w pomieszczeniu (rama lustra, lakierowane fronty)
  7. Salon ma sufit na poziomie 2,5 m więc wybieramy lampę o wysokości 180 - 200 cm, aby światło od góry padało na blaty i lepiej rozchodziło się po całym pomieszczeniu.
  8. Długość kabla 150 cm jest wystarczająca. Włącznik może być na kablu lub na obudowie, nie ma to dla nas znaczenia. Regulacja nie jest potrzebna.

W naszym sklepie internetowym, na górze strony możemy zaznaczyć wybrane filtry, które zawężają wyniki wyszukiwania. Tak wygląda strona z produktami, które spełniają powyższe kryteria: link do lampy podłogowej. Na górze strony zaznaczone są wybrane kryteria.

Lampy podłogowe o wybranych parametrach

Najważniejszą kwestią w poszukiwaniu lampy podłogowej, podobnie jak w wielu innych dziedzinach jest ustalenie tego gdzie jesteśmy i gdzie chcemy być. Czyli co mamy (jakie pomieszczenie, styl dodatki) i co chcemy mieć (co ma robić lampa podłogowa? dawać dodatkowe światło, klimat?). Wtedy wyszukiwanie staje się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, gdyż przyświeca mu zrozumienie. Gdyby jednak zakup nie był trafny, lampę należy zapakować, odesłać do sklepu i będąc bogatszym o nowe doświadczenia ponownie podjąć wyzwanie.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Co to jest strumień świetlny?

Każdy z nas korzysta z oświetlenia, znacznie mniej osób zastanawiało się do tej pory, co oznacza pojęcie "strumień świetlny"? To jeden z terminów, który może wydawać się tajemniczy dla osób spoza branży oświetleniowej, jednak w rzeczywistości jest to bardzo przystępne i jednocześnie istotne zagadnienie, które warto poznać.

Co oznacza źródło światła w lampie?

Ze względu na zastosowaną technologię lampa może emitować światło za pomocą żarówki lub modułu LED. Żarówka stanowi wymienne źródło światła i może również występować w wersji LED-wej. W przypadku diod wbudowanych w lampę źródłem światła jest LED. Oznacza to, że oprawę wyposażono w diody, które emitują światło. Jaki typ produktu wybrać, zależy od naszych potrzeb.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium