kupuję   0,00 zł

Jak zaplanować oświetlenie funkcjonalnej kuchni?

0
Jak zaplanować oświetlenie funkcjonalnej kuchni?

Jak zaplanować oświetlenie funkcjonalnej kuchni?

Nowoczesna kuchnia to pomieszczenie wielofunkcyjne. Według badań spędzamy w niej coraz więcej czasu, poświęcając się nie tylko codziennym obowiązkom, ale i celebrowaniu wspólnych posiłków, czasu wolnego i rozwijaniu pasji. Kluczem do zapewnienia sobie pełni komfortu jest odpowiednie rozplanowanie oświetlenia. Jak zaaranżować kuchenne lampy w sposób stylowy i ergonomiczny, tak aby gwarantowały wygodę użytkowania, podkreślały estetykę wnętrza i wprowadzały do niego przytulną atmosferę? Podpowiadamy!

Jeżeli potrzebujesz więcej porad dotyczących lamp w kuchni, koniecznie zajrzyj na naszego bloga oświetleniowego lub bezpośrednio do kategorii z artykułami o aranżacji oświetlenia w kuchni. Dowiesz się tam m.in. jakie parametry powinny mieć lampy kuchenne, poznasz 4 porady dotyczące oświetlenia kuchni i stref kuchennych, a jeżeli dysponujesz niewielką kuchnią zainteresuje Cię poradnik na co zwrócić uwagę przy oświetleniu do małej kuchni.

Wskazówka dla Ciebie: aby wyświetlić lampy tylko danego rodzaju wybierz z górnego menu zakładkę typ lampy, a następnie odpowiednią kategorię, np. lampy wiszące. Na stronie z listą produktów zaznacz potrzebne filtry aby ułatwić sobie znalezienie właściwego modelu.

Najważniejsze zasady kuchennego oświetlenia

Oświetlenie kuchni musi być ergonomiczne, bezpieczne i estetyczne. Jak stworzyć instalację oświetleniową, która spełni te warunki? To prostsze, niż mogłoby się wydawać! Planując aranżacje kuchennych lamp, wyznacz w pomieszczeniu mniejsze sfery, odpowiadające poszczególnym funkcjom:

  • Oświetlenie centralne, czyli główne źródło światła we wnętrzu, usytuowane przy suficie
  • Oświetlenie zadaniowe, obejmujące blaty robocze, szafki, kuchenkę oraz zlew
  • Oświetlenie dekoracyjne, wprowadzające do kuchni przyjemną, domową atmosferę i podkreślającą charakter aranżacji

Wskazówka dla Ciebie: jeśli szukasz idealnej lampy kuchennej, skorzystaj z filtrów wyszukiwania umieszczonych w górnej części menu. Zaznacz interesujące Cię opcje i wygodnie przeglądaj zawężone wyniki.

Oświetlenie centralne w kuchni

Rolę oświetlenia centralnego spełniają zazwyczaj w kuchni lampy wiszące lub sufitowe. Minimalistyczne plafony i nowoczesne żyrandole to rozwiązanie wyróżniające się prostotą montażu i dużą swobodą aranżacji. Klosze opraw wiszących stanowią estetyczny dodatek do modnej kuchni urządzonej w stylu angielskim, nowojorskim, retro czy glamour. Alternatywą dla pojedynczej lampy są kompozycje złożone z wielu mniejszych źródeł światła. Szynoprzewody oraz mocowane w suficie podwiązanym oświetlenie podtynkowe sprawdzi się w przestronnych wnętrzach wymagających dużej ilości światła. Nowoczesne oświetlenie halogenowe lub LED, pod postacią spotów czy regulowanych reflektorów pozwoli Ci optymalnie oświetlić wybrane partie pomieszczenia.

Jeżeli planujesz montaż szyn oświetleniowych w kuchni koniecznie sprawdź nasz poradnik jak zamontować szynoprzewód - poradnik montażu i doboru elementów.

Jakie lampy do kuchni wybrać

Jaką lampę nad stół wybrać?

Kuchenne oświetlenie centralne bardzo często umieszczamy bezpośrednio nad stołem lub wyspą kuchenną. Stanowi ono nie tylko funkcjonalne źródło światła, ale i efektowną ozdobę wnętrza. Na jakiej wysokości powinniśmy zawiesić lampę wiszącą, żeby światło nie raziło w oczy, a klosz nie przeszkadzał w jedzeniu? W przypadku standardowych stołów o długości do 120 cm najlepiej sprawdzi się pojedyncza oprawa umieszczona około 80 cm nad blatem. Jeżeli nasz stół jest większy, powinniśmy zdecydować się na dwie lub trzy lampy wiszące, których abażury znajdą się kilkanaście centymetrów ponad głowami osób siedzących przy blacie.

Najprostszym rozwiązaniem dla podłużnego stołu będą oprawy wyposażone w kilka rozmieszczonych symetrycznie źródeł światła. Tego typu oświetlenie oferuje między innymi polska marka Nowodvorski. Lampy z kolekcji Perm wyróżniają się klasyczną stylistyką i wyrazistą, czarną barwą. W serii dostępne są żyrandole z regulacją wysokości, wyposażone w jeden, dwa i trzy klosze, które z łatwością dopasujesz do kuchni o konkretnych wymiarach.

Jeśli chcesz samodzielnie zaaranżować rozmieszczenie oświetlenia nad blatem, pamiętaj, aby poszczególne lampy były od siebie oddalone o 40-50 cm. W zależności od efektu, jaki planujesz uzyskać, możesz wybrać identyczne klosze, lub różniące się kształtem i rozmiarem, jednak o spójnej stylistyce. W klasycznych kuchniach doskonale sprawdzą się oprawy o półokrągłych, metalowych kloszach. Nowoczesne stylizacje boho, skandynawskie lub loftowe urozmaicisz, wprowadzając do nich abażury o zróżnicowanej formie, wykorzystujące szkło lub drewno.

Jak wybrać lampy do kuchni

Oświetlenie funkcyjne w kuchni

Zadaniem oświetlenia funkcyjnego jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła nad blatem roboczym. Lampy podszafkowe zagwarantują Ci komfort podczas przygotowywania posiłków. Dyskretne oprawy halogenowe lub ledowe w formie listw, taśm czy spotów, sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od stylistyki i metrażu. Oświetlenie punktowe powinno zostać rozmieszczone w odstępach 40-60 cm. Dzięki temu światło będzie równomiernie rozpraszać się w przestrzeni roboczej, umożliwiając Ci wygodne gotowanie, krojenie warzyw lub mycie naczyń. Światło punktowe umieszczone pod kuchennymi półkami idealnie sprawdzi się także w charakterze oświetlenia dekoracyjnego. Unikalny efekt uzyskasz, podświetlając w ten sposób wnętrze przeszklonych szafek.

Oświetlenie dekoracyjne kuchni

Chcąc podkreślić unikalny charakter kuchni, zadbaj o oświetlenie ozdobne. Przytulny, urokliwy nastrój wprowadzą do wnętrza kinkiety, łączące w sobie funkcje użytkowe i dekoracyjne. Oświetlenie ścienne z możliwością regulacji pozwoli Ci skierować strumień światła w dowolnym kierunku i nadać aranżacji niepowtarzalny klimat. Ciekawą propozycją jest także umieszczenie na kuchennym stole, blacie lub parapecie efektownej lampy stołowej. W ten sposób stworzysz w pomieszczeniu przyjemną atmosferę, korespondującą z wystrojem salonu lub jadalni. Przyjazną aurę wyeksponuje także odpowiednio dobrana barwa światła. Oprawy LED i żarówki o temperaturze barwowej 3000-2000 K wypełnią kuchnię cudownym, ciepłym światłem, które pozwoli Ci się odprężyć i zrelaksować.

Answer Oświetlenie centralne, czyli główne źródło światła we wnętrzu, usytuowane przy suficie. Oświetlenie zadaniowe, obejmujące blaty robocze, szafki, kuchenkę oraz zlew. Oświetlenie dekoracyjne, wprowadzające do kuchni przyjemną, domową atmosferę i podkreślającą charakter aranżacji.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Co to jest strumień świetlny?

Każdy z nas korzysta z oświetlenia, znacznie mniej osób zastanawiało się do tej pory, co oznacza pojęcie "strumień świetlny"? To jeden z terminów, który może wydawać się tajemniczy dla osób spoza branży oświetleniowej, jednak w rzeczywistości jest to bardzo przystępne i jednocześnie istotne zagadnienie, które warto poznać.

Co oznacza źródło światła w lampie?

Ze względu na zastosowaną technologię lampa może emitować światło za pomocą żarówki lub modułu LED. Żarówka stanowi wymienne źródło światła i może również występować w wersji LED-wej. W przypadku diod wbudowanych w lampę źródłem światła jest LED. Oznacza to, że oprawę wyposażono w diody, które emitują światło. Jaki typ produktu wybrać, zależy od naszych potrzeb.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium