kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Montaż lampy sufitowej - jak zamontować lampę sufitową?

2
Lampa sufitowa - montaż krok po kroku

Lampa sufitowa — montaż krok po kroku

Remont mieszkania bardzo często wiąże się z wymianą opraw oświetleniowych na nowe. Montaż lampy sufitowej można zlecić specjaliście, jednak nie jest to na tyle trudne zadanie, aby nie można było sobie  z nim poradzić samodzielnie. Dlatego też w tym artykule podpowiadamy jak podłączyć oświetlenie sufitowe, omawiając montaż lampy krok po kroku oraz podając narzędzia, które będą do tego niezbędne. Ten artykuł jest dla każdej osoby, którą interesuje instrukcja montażu lampy sufitowej, dla każdego kto chce się dowiedzieć jak zamontować lampę sufitową, jak wygląda montaż lampy sufitowej LEDjak zamontować plafon sufitowy. Odpowiadamy na pytanie jak podłączyć lampę sufitową.

Wskazówka dla Ciebie: do lamp dołączona jest instrukcja montażu. Jeżeli chcesz, możesz obejrzeć ją przed zakupem. W tym celu pobierz instrukcję ze strony produktu lub wyślij do nas wiadomość e-mail, przyślemy instrukcję na Twoją pocztę elektroniczną.

Co jest potrzebne, aby przeprowadzić montaż lampy sufitowej?

Podłączenie lampy sufitowej wymaga w pierwszej kolejności nie tylko zakupienia oprawy, ale także przygotowania odpowiednich narzędzi. Niezbędna w tym przypadku będzie przede wszystkim wiertarka, za pomocą której zostaną wykonane otwory pod montaż lampy. Najlepiej, aby była ona wyposażona w mechanizm udarowo-obrotowy, wraz z wiertłem przystosowanym do materiału, z jakiego wykonany jest sufit. Oprócz niej należy wyposażyć się także w:

  • elementy mocujące pozwalające na montaż lampy, przystosowane do rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest sufit (w przypadku sufitów betonowych najlepiej sprawdzi się tuleja rozporowa, natomiast jeśli chodzi o te wykonane z płyt g-k, specjalne haki wyposażone w motylki zapobiegające samoczynnemu luzowaniu się mocowania),
  • ołówek do zaznaczenia miejsca wykonania otworów pod montaż lampy sufitowej, 
  • śrubokręt z miernikiem (zwany próbnik lub fazer) do sprawdzenia przewodów w instalacji elektrycznej,
  • taśma izolacyjna do zabezpieczenia przewodów,
  • drabina, umożliwiająca bezpieczne i wygodne wykonywanie prac na wysokości sufitu,
  • schemat podłączenia lampy sufitowej, który zazwyczaj dołączony jest do niej przez producenta i wskazuje jak wykonać podłączenie oświetlenia sufitowego do instalacji w domu, 
  • może być potrzebna też kostka łączeniowa, jeżeli nie została dołączona do lampy.

Montaż lampy sufitowej potrzebne narzędzia

Po skompletowaniu tych elementów można zabierać się już za montaż lampy sufitowej. 

Instrukcja montażu lampy sufitowej krok po kroku

Montaż lampy sufitowej składa się z pięciu kroków, a jego wykonanie jest o wiele wygodniejsze, jeśli przeprowadzany jest on przy pomocy drugiej osoby. Prezentowana poniżej instrukcja prezentuje natomiast szczegółowo jak podłączyć oświetlenie sufitowe, aby prace te przebiegły nie tylko w szybki, ale i w pełni bezpieczny sposób. 

Pomoc drugiej osoby w montażu lampy

Krok pierwszy — zadbaj o swoje bezpieczeństwo 

Najważniejszą kwestią przy montowaniu lampy sufitowej jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Należy wobec tego najpierw wyłączyć prąd w pomieszczeniu, w którym będą przeprowadzane prace montażowe. Dzięki temu ryzyko porażenia prądem zostanie całkowicie wyeliminowane. Z kolei przy rozstawianiu drabiny należy także zadbać, aby była ona ustawiona stabilnie na podłożu. 

Dodatkowo przed przystąpieniem do kolejnego etapu warto także zlokalizować przebieg instalacji elektrycznej, aby nie uszkodzić jej podczas wiercenia otworów. Zazwyczaj biegnie ono pionowo lub poziomo od puszki instalacyjnej. W tym celu można także zastosować specjalne urządzenia, które wykrywają przewody ukryte pod warstwą tynku. Wiele firm zajmujących się wynajmem elektronarzędzi posiada je w swojej ofercie, więc nie trzeba ich wcale kupować. 

Wyłączenie prądu przed montażem lampy

Krok drugi — przygotuj otwory pod montaż lampy sufitowej

Kolejnym krokiem jest wykonanie otworów pod montaż lampy na suficie. Ich wielkość oraz rodzaj mocowań powinny być wskazane w instrukcji dołączonej do oprawy. Przy wykonywaniu otworu (najlepiej przykładając oprawkę lampy do sufitu) zaznaczyć ołówkiem odpowiednie miejsca w których mają zostać umieszczone mocowania i dopiero wtedy wywiercić w nich otwory za pomocą wiertarki wyposażonej w mechanizm udarowo-obrotowy. Po wywierceniu otworów należy umieścić w nich mocowania oraz zamontować na nich lampę.

Wiercenie w suficie

Krok trzeci — sprawdź przewody 

Zanim lampa zostanie podłączona do instalacji elektrycznej, należy sprawdzić doprowadzone do miejsca jej montażu przewody. W większości przypadków powinny być to trzy przewody: dwa fazowe oraz jeden neutralny — zerowy (chyba, że instalacja jest na dwa obwody). Najczęściej różnią się one między sobą kolorami. W sytuacji kiedy nie są one jednak oznaczone w żaden sposób, rozpoznać je można za pomocą specjalnego śrubokręta z miernikiem. Po przyłożeniu jego końcówki do przewodów fazowych zapali się lampka. Podczas sprawdzania przewodów należy jednak pamiętać o tym, że potrzebne jest włączenie zasilania w pomieszczeniu, które po oznaczeniu przewodów powinno zostać ponownie wyłączone. 

Krok czwarty — podłączenie lampy do instalacji elektrycznej 

To jak podłączyć oświetlenie sufitowe, powinien zawierać dołączony do niej schemat podłączenia. Każda lampa zazwyczaj wyposażona jest również w kostki potrzebne do połączenia przewodów, jeśli jednak jej brakuje, trzeba dokupić ją w sklepie budowlanym lub z akcesoriami elektrycznymi. Samo podłączenie polega natomiast na połączeniu przewodów poprzez poluzowanie śrubki w kostce i ułożeniu pod nią zarówno przewodów wychodzących z oprawy, jak i tych będących częścią instalacji elektrycznej. Przy tej czynności należy zwrócić uwagę, aby poszczególne przewody instalacji oraz lampy nie stykały się ze sobą poza wyznaczonym miejscem w kostce, inaczej może bowiem dojść do zwarcia.

Podłączenie lampy do obwodu

Po tej czynności można już sprawdzić, czy lampa działa prawidłowo, włączając najpierw bezpieczniki, a następnie oprawę. Jeśli żarówki nie zaświeciły się, oznacza to, że należy poprawić połączenia przewodów w kostce. Gdy lampa będzie już działać w pełni poprawnie, znów trzeba wyłączyć bezpieczniki i zabezpieczyć każdy przewód za pomocą taśmy izolacyjnej. 

Sprawdzić czy lampa działa

Krok piąty — montaż lampy do sufitu

Ostatnim etapem związanym z montażem lampy sufitowej jest zamontowanie jej na suficie. Przed tą czynnością należy schować przewody pod jej kloszem lub w dołączonej do oprawy puszce, a następnie zamocować ją na mocowaniach tak, aby dokładnie przylegała do sufitu, co gwarantuje jej estetyczny wygląd. Po wykonaniu tych prac montaż lampy sufitowej zostaje zakończony i można już cieszyć się emitowanym przez nią oświetleniem. 

Podsumowując, montaż lampy sufitowej jest o wiele łatwiejszym zadaniem, niż mogłoby się to wydawać. Wystarczy wiedzieć, jak zamontować lampę sufitową krok po kroku, aby wykonując wszelkie prace zgodnie z instrukcją móc przeprowadzić go w swoim domu samodzielnie. 

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 2 razy. Podziel się swoją opinią.

17 listopada 2022

Prosty poradnik, dobrze napisany, krok po kroku wszystko zostało wyjaśnione tak jak trzeba.

17 listopada 2022

@Paulina, super, dziękujemy!

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Czarne szynoprzewody 1-fazowe natynkowe Nowodvorski linia prosta 2m

Tym razem mamy dla was coś prostego, bo właśnie o to chodzi w systemach szynoprzewodów. Z jednej strony pozwalają one na tworzenie skomplikowanych układów, nawet z przejściem na ścianę, jak w przypadku szynoprzewodów magnetycznych. Z drugiej strony doskonale sprawdzają się w prostych aranżacjach, tak jak w tej realizacji, z której dostaliśmy zdjęcia. Prezentujemy tu prostą, natynkową szynę o długości 2 metrów marki Nowodvorski, na której zamontowano lampy.

Najlepsze lampy tubki do łazienki pod prysznic

Często spotykamy się z prośbami o pomoc w doborze oświetlenia do całego domu. W kuchniach, salonach i sypialniach najczęściej wybierane są szynoprzewody, zwłaszcza szynoprzewody magnetyczne. Klienci planują także instalację oświetlenia w łazience, szczególnie w strefie prysznica, pytając o bezpieczeństwo takiego rozwiązania oraz dobór odpowiednich lamp. W takich przypadkach polecamy niezawodne tuby Light Prestige Faro, które w 90% przypadków spotykają się z pozytywną decyzją zakupową. W tym wpisie przybliżamy te lampy, idealnie sprawdzające się pod prysznicem.

Nowości wśród lamp Nowodvorski na koniec 2024 roku

Nowodvorski, jeden z czołowych polskich producentów oświetlenia, w połowie października przedstawił nowe modele lamp, które dołączyły do jego oferty. Wśród nowości znalazły się znane już wcześniej modele, teraz jednak w odświeżonych wariantach kolorystycznych. Firma dodała do swojej palety modne kolory wnętrzarskie, takie jak Terrakota (P028), Sage Green (P029), Umbra Blue (P030) i Silk Olive (P031).





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium