kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Jakie parametry powinny mieć lampy do salonu?

0
Jakie parametry powinny mieć lampy do salonu?

Jakie parametry powinny mieć lampy do salonu?

Salon to jedno z pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu. Relaksujemy się tam wieczorem, oglądając filmy i czytając książki z rodziną. Odbywamy spotkania ze znajomymi, spożywamy posiłki lub pracujemy, kiedy jest taka potrzeba. Wszystkie te czynności wymagają odpowiednio dobranych opraw oświetleniowych, takich które dobrze rozproszą światło po całej przestrzeni i nie będą męczyć oczu, a przy tym świetnie się zaprezentują. W tym poradniku odpowiadamy na pytanie jakie parametry powinny mieć lampy do salonu oraz na co prócz wyglądu i ceny warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Wskazówka dla Ciebie: najciekawsze lampy do pokoju dziennego znajdziesz w kategorii lampy do salonu. Za pomocą filtrów na górze strony zawęzisz wyniki wyszukiwania, możesz np. wyświetlić lampy tylko w danym kolorze lub kształcie.

Ile lumenów potrzeba do oświetlenia salonu?

Do salonu o powierzchni 20 - 25 m2 doradzamy zastosowanie głównej lampy, która ma od 3000 do 4000 LM. Oznacza to, że w średniej wielkości salonie sprawdzi się lampa na 4 - 5 żarówek LED o mocy około 8-10W, które będą miały około 800LM każda. Można też zastosować jedną lampę do salonu z wbudowanym modułem LED, której moc wyniesie około 30W, a strumień świetlny to około 3500 LM. W tym miejscu można znaleźć bestsellery spośród głównych lamp do salonu.

Dodatkowo w salonie o powierzchni 20 - 25 m2 świetnie sprawdzi się lampa podłogowa. Oprawa powinna posiadać przynajmniej jedną żarówkę o mocy około 8-10W, ze strumieniem świetlnym na poziomie około 800LM. Nic nie stoi na przeszkodzie aby dobrać mocniejszą lampę podłogową. Tutaj umieściliśmy bestsellery spośród lamp podłogowych.

Odpowiedź na pytanie czy wybrać lampę z modułem LED, czy na tradycyjną żarówkę omawiamy na poniższym filmie.

Na co należy zwrócić uwagę planując oświetlenie w salonie?

Podstawowa kwestia, na którą należy zwrócić uwagę planując oświetlenie w salonie to układ instalacji elektrycznej. W przypadku gdy instalacja nie jest jeszcze położona lub gdy sufit jest podwieszany i umożliwia dowolny układ kabli, mamy większą swobodę w doborze oświetlenia. Natomiast gdy instalacja jest już poprowadzona musimy dostosować się do niej.

Propozycja układu salonu

Kolejny krok to podział salonu na strefy. Główne strefy, które należy oświetlić w salonie to:

  • strefa relaksu i centrum pomieszczenia;
  • strefa jadalniana;
  • kącik czytelniczy;
  • dodatki i zabudowa.

W centrum pomieszczenia należy umieścić główną lampę sufitową lub wiszącą, która po włączeniu rozprowadzi światło po całym salonie. Idealnie sprawdzi się tutaj lampa na 4 - 5 żarówek.

Ile żarówek do lamp do salonu

Do strefy, w której mają być spożywane posiłki, świetnie sprawdza się lampa wisząca zawieszona nad stołem. W tym przypadku dobrze aby źródło było osłonięte przez metalowy lub szklany klosz, tak by światło nie raziło w oczy i oświetlało głównie obszar pod lampą.

Lampy wiszące nad stół w salonie

Kącik czytelniczy to doskonałe miejsce na postawienie lampy podłogowej do czytania. Nawet jeżeli nie czytamy w nim książek, dodatkowe źródło światła w postaci lampy stojącej zapewni jeszcze większą jasność kiedy będzie to potrzebne, np. przy wizycie znajomych. Natomiast wieczorami będzie można włączyć tylko lampę podłogową i cieszyć się wspaniałym klimatem.

Kącik czytelniczy w salonie

Do oświetlenia dodatków świetnie nadają się lampy stołowe, które mogą być umieszczone np. na kredensie lub szafce RTV. Ciekawym rozwiązaniem jest również zamontowanie kinkietu nad lustrem lub obrazem.

Kinkiet nad lustro do salonu

Jakie oświetlenie nadaje się do salonu?

Do salonu doskonale nadaje się oświetlenie wyposażone w źródła LED, w formie żarówek LED lub wbudowanego modułu. Polecamy duże lampy, które będą rozprowadzać światło po całym pomieszczeniu, a przy tym spełnią funkcję wspaniałej ozdoby wnętrza. W salonie świetnie sprawdzą się również plafony i lampy sufitowe LED, zwłaszcza takie, którymi można sterować za pomocą pilota lub aplikacji.

Propozycja aranżacji salonu

Jakie lampy sufitowe nadają się do salonu?

W tym sezonie w aranżacji wnętrz bardzo modne jest stosowanie w salonach płaskich plafonów wyposażonych w moduł LED. Tego typu rozwiązanie zapewnia mnóstwo światła i ciekawy, nowoczesny design, które oferują lampy designerskie. Osoby, które lepiej odnajdują się w eleganckim, klasycznym stylu powinny zamontować w salonie lampy wiszące z abażurami lub szklanymi kloszami.

Propozycja oświetlenia salonu

Jakie lampy wybrać w przypadku małego salonu?

W przypadku małego salonu rekomendujemy wybranie lampy sufitowej lub wiszącej, której średnica nie przekracza 40 cm. Ważne aby lampa nie odstawała od sufitu na więcej niż 30 - 40 cm, gdyż może być za nisko co utrudni przechodzenie pod nią. Lampa o większych rozmiarach może być przytłaczająca w małym salonie. Najlepsze kolory lamp do małego salonu to czerń lub biel.

Lampy do salonu

Jaką barwę światła powinno mieć oświetlenie w salonie?

Do salonu rekomendujemy ciepłą barwę światła na poziomie 3000K. Jest to barwa, która nie męczy oczu, można przy niej odpocząć, ale kiedy trzeba nadaje się też do pracy. Osoby, którym zależy na uzyskaniu bardziej sterylnego, nowoczesnego nastroju mogą skorzystać z żarówek o barwie światła neutralnej, na poziomie 4000K.

Podsumowanie

Przed rozpoczęciem poszukiwań lamp do salonu warto rozplanować sobie układ pomieszczenia i przemyśleć jakie funkcje będzie spełniać. Dopiero kiedy określimy co planujemy robić w salonie dobór poszczególnych elementów wyposażenia, w tym lamp, będzie o wiele łatwiejszy.

Kolekcje lamp do salonu, które dla Ciebie przygotowaliśmy

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Funkcjonalne lampy do zamontowania obok łóżka w sypialni

W sypialni zazwyczaj wykorzystujemy dwa podstawowe źródła światła. Pierwsze to oświetlenie główne, umieszczone najczęściej nad łóżkiem. Może to być klasyczna lampa wisząca, choć coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne rozwiązania, takie jak szynoprzewody, które dają większą swobodę w rozmieszczeniu punktów świetlnych. Drugim typem oświetlenia są lampy boczne, montowane po obu stronach łóżka. Pełnią one nie tylko funkcję użytkową - zapewniają światło do czytania lub delikatne oświetlenie nocne - ale są także istotnym elementem dekoracyjnym. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom, np. abażurom, można je z łatwością dopasować do innych tekstyliów w sypialni, takich jak poduszki czy dywany. Coraz częściej stosuje się także dodatkowe taśm led, montowane w zagłówkach, szafkach nocnych lub pod łóżkiem. W tym artykule skupimy się na szczególnym rodzaju lamp nocnych - kinkietach - i przyjrzymy się ich funkcjom, estetyce oraz praktycznym zastosowaniom przy łóżku.

Wzory lamp zaczerpnięte z klasyki

Na świecie istnieje mnóstwo ikonicznych produktów - od mebli, przez dodatki, po oświetlenie. Wśród nich znajdziemy lampy, które mimo upływu dekad wciąż zachwycają swoją formą i funkcjonalnością. To nie są wymyślne czy przesadnie designerskie projekty - to klasyki. Proste, eleganckie i ponadczasowe.

W tym artykule zebraliśmy najbardziej znane modele lamp, które stały się wzorcem dla wielu późniejszych projektów. Dzięki temu możesz łatwiej znaleźć ich tańsze odpowiedniki lub - jeśli wolisz - zdecydować się na oryginał. Nie trzeba od razu urządzać całego domu wyłącznie w kultowych produktach (choć można!), ale nawet jedna taka lampa potrafi odmienić wnętrze. Może stać się jego najmocniejszym akcentem, szczególnie gdy znamy jej historię i wiemy, co sprawia, że jest tak wyjątkowa.

Białe natynkowe szynoprzewody magnetyczne w salonie i korytarzu

Dotarły do nas kolejne zdjęcia prezentujące aranżacje szynoprzewodów magnetycznych w domowej przestrzeni. Po raz kolejny pojawiają się białe wersje, które zyskują na popularności, choć wciąż najczęściej wybierane są czarne systemy. Mimo że jakość zdjęć nie jest idealna, sama realizacja robi bardzo dobre wrażenie i zdecydowanie zasługuje na uwagę. Tym razem mamy dwie instalacje: pierwsza znajduje się w salonie, gdzie szynoprzewody ułożono w kształt litery L nad narożnikiem; druga z kolei została wykonana w korytarzu przy schodach, również w formie litery L, prowadząc wzdłuż ciągu komunikacyjnego. W tym wpisie przyjrzymy się wybranemu systemowi, jego elementom oraz efektom, jakie udało się uzyskać.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium