kupuję   0,00 zł

Jakie oprawy wpuszczane w sufit wybrać?

2
Jakie oprawy wpuszczane w sufit wybrać?

Jakie oprawy wpuszczane w sufit wybrać?

Oprawy wpuszczane w sufit to modele, które coraz częściej znajdują zastosowanie w naszych domach. Ich rosnąca popularność wynika przede wszystkim z ciekawego efektu oświetleniowego, jakie są one w stanie zapewnić, a także niewielkich wymiarów doskonale sprawdzających się nawet w małych pomieszczeniach. Mnogość modeli tego typu lamp nie ułatwia jednak ich wyboru. Dlatego też podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby dobrać do domu odpowiednie lampy wpuszczane w sufit. 

Czym charakteryzują się oprawy wpuszczane w sufit?

Lampy wpuszczane w sufit to modele, które charakteryzują się przede wszystkim tym, że zarówno ich trzon, jak i okablowanie montowane są pod sufitami wykonanymi najczęściej metodą podwieszania. Dostępne są one zarówno w formie pojedynczych źródeł światła, jak i tych wyposażonych w kilka opraw oświetleniowych. Dzięki temu lampy wpuszczane w sufit sprawdzają się nie tylko jako oświetlenie dodatkowe, ale także z powodzeniem mogą realizować w pomieszczeniach funkcje oświetlenia głównego. Jeśli chodzi natomiast o ich kształt, najczęściej jest nim okrąg, kwadrat lub prostokąt.

Wskazówka dla Ciebie: aby wyświetlić lampy wpuszczane w sufit wybierz kategorię lampy podtynkowe. Na stronie z listą produktów zaznacz potrzebne filtry aby ułatwić sobie znalezienie właściwego modelu, przejdź do podkategorii lub wybierz gotową kolekcję.

Jakimi zaletami wyróżniają się lampy wpuszczane w sufit?

Oprawy wpuszczane w sufit cechują się wieloma zaletami. Najważniejszą z nich jest ich uniwersalność. Doskonale sprawdzają się one zarówno w salonach oraz sypialniach, jak i kuchniach, a nawet łazienkach. Dodatkowo oprawy LED wpuszczane w sufit gwarantują także możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd, gdyż zużywają o wiele mniej energii elektrycznej niż klasyczne oprawy oświetleniowe. Oprócz tego do zalet lamp wpuszczanych w sufit zaliczyć można także:

  • szeroki wybór różnorodnych modeli, zarówno pod względem kształtu, jak i liczby źródeł światła, a także materiałów, z jakich są wykonane oraz kolorów, 
  • łatwy montaż,
  • bezproblemowe czyszczenie, 
  • estetyczny, nowoczesny wygląd, 
  • możliwość uzyskiwania za ich pomocą różnorodnych efektów oświetleniowych. 

Na co zwrócić uwagę wybierając oprawy wpuszczane w sufit?

Choć szeroki wybór lamp wpuszczanych w sufit bez wątpienia jest jedną z ich głównych zalet, nie ułatwia wcale dobrania tego typu opraw. Dlatego też wybierając odpowiednie oprawy wpuszczane w sufit, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na trzy poniższe kwestie. 

Rodzaj źródła światła

Lampy wpuszczane w sufit dostępne są w dwóch wariantach, jeśli chodzi o zastosowane w nich źródło światła. Pierwszym z nich są modele wyposażone w klasyczne trzonki z gwintem, przystosowane do zamontowania w nich żarówek. Najczęściej jest to gwint GU10, jak w przypadku lampy Ozzo Vidi VICI-12G-S/CH. Ich zaletą jest to, że można samodzielnie dobierać temperaturę barwową oświetlenia za pomocą odpowiednich żarówek, jednak koszty użytkowania tego typu lamp są z tego względu nieco wyższe. 

Drugim rodzajem są natomiast oprawy LED wpuszczane w sufit, takie jak model lampy podtynkowej Shilo Tottori II 3366, z zastosowanym zintegrowanym źródłem światła w postaci diod o określonej mocy, strumieniu świetlnym oraz temperaturze barwowej. 

Dopasowanie do rodzaju pomieszczenia

Wybierając lampy wpuszczane w sufit należy także zwrócić uwagę na to w jakim pomieszczeniu mają one zostać docelowo zastosowane. Jeśli ma być to łazienka, istotne jest to, aby wybrane modele cechowały się odpornością na działanie wilgoci oraz bezpośrednie zachlapania wodą. Zapewni im ją klasa szczelności IP44, którą cechują się między innymi takie oprawy wpuszczane w sufit jak podtynkowa Light Prestige Lagos LP-4425/1RM BK oraz oczko Maytoni Atlantis 6406. Dzięki temu ich użytkowanie będzie w pełni bezpieczne, a one same nie ulegną uszkodzeniu. 

Oprócz tego od rodzaju i wielkości pomieszczenia powinno zależeć także to, w ile źródeł światła wyposażona będzie lampa wpuszczana w sufit. A tym samym zapewniany przez nią efekt oświetleniowy.

Dopasowanie do stylistyki wnętrza

Ostatnią z kwestią mających znaczenie podczas dobierania lamp wpuszczanych w sufit jest dopasowanie ich designu do stylistyki wnętrza, w którym mają być zastosowane. Tego typu oprawy oświetleniowe wykonywane są najczęściej z tworzyw sztucznych lub metalu. Dzięki temu mogą być barwione na różnorodne kolory i przybierać różne kształty. To z kolei daje nieograniczone możliwości dopasowywania ich do aranżacji wnętrz. 

W związku z tym w pomieszczeniach wykończonych w stylu skandynawskim i minimalistycznym idealnie sprawdzą się przede wszystkim oprawy wpuszczane w sufit w białym kolorze, o klasycznym okrągłym kształcie. Ich doskonałym przykładem są modele oczka OZZO Vita VITA-M-112-WH/G o lekko wystającej konstrukcji klosza, którego wnętrze dodatkowo wykończone jest w złotym kolorze, a także wpus Ozzo Alter ALTER-212-WH wykończona w odcieniu matowej bieli. 

W nowoczesnych wnętrzach idealnym wyborem będą natomiast oprawy wpuszczane w sufit o nietypowych, przyciągających uwagę kształtach. Ich doskonałym przykładem jest model lampy podtynkowej AQForm Set Raw Mini 30385-M940-D9-00-13 wyposażony w diody LED oraz wykończony w białym kolorze. Inną ciekawą lampą wpuszczaną w sufit do nowoczesnych wnętrz jest natomiast model oczka Shilo Ube II 3368 o przestrzennej konstrukcji, wykończony w matowym, czarnym kolorze. 

Lampy wpuszczane w sufit świetnie współgrają także z wnętrzami zaaranżowanymi w stylu klasycznym oraz glamour. Zwłaszcza jeśli prezentują się tak jak model lampy podtynkowej Reccagni Angelo 1085 SPOT 1085 BR dekorowany za pomocą roślinnych ornamentów oraz wykończony w pięknym odcieniu patynowanego złota, które przyciąga do niego uwagę. Oprócz niego w tego typu pomieszczeniach doskonale odnajdą się przede wszystkim wszelkiego rodzaju oprawy wpuszczane w sufit w złotym oraz srebrnym kolorze, który będzie połyskiwał podczas ich użytkowania. 

Podsumowując, wybierając lampy wpuszczane w sufit, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj zastosowanego w nich źródła światła. Dodatkowo istotne jest także to, aby były one jak najlepiej dostosowane do pomieszczenia, w którym mają być zamontowane zarówno pod względem ich parametrów użytkowych, jak i kształtu, kolorystyki oraz designu. Dzięki tym trzem elementom dobranie odpowiednich lamp podtynkowych do domu nie powinno już stanowić najmniejszego problemu. 

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 2 razy. Podziel się swoją opinią.

10 listopada 2022

Jak zwykle zwięźle i na temat, polecam serdecznie.

10 listopada 2022

@Sylwia, dziękujemy!

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Co to jest barwa światła i temperatura barwowa?

Źródła światła w lampach występują w różnych barwach światła. Najpopularniejsze to ciepła, neutralna i zimna. Każda z nich ma swoje unikalne właściwości i idealnie pasuje do różnych pomieszczeń w domu czy biurze. W ciepłym świetle odcienie są przyjemne dla oka, dlatego często wybierane są do salonów i sypialni. Światło neutralne jest bardziej uniwersalne i sprawdza się w wielu pomieszczeniach, natomiast zimne światło, które jest bardzo intensywne i jasne, nie jest zbyt często stosowane w aranżacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom każdej z tych barw światła, pomagając w wyborze odpowiedniego oświetlenia do Twojego wnętrza.

Co to jest strumień świetlny?

Każdy z nas korzysta z oświetlenia, znacznie mniej osób zastanawiało się do tej pory, co oznacza pojęcie "strumień świetlny"? To jeden z terminów, który może wydawać się tajemniczy dla osób spoza branży oświetleniowej, jednak w rzeczywistości jest to bardzo przystępne i jednocześnie istotne zagadnienie, które warto poznać.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium