kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Montaż lamp w suficie podwieszanym - jak zamontować lampy w suficie podwieszanym?

0
Jak zamontować lampę podtynkową - wpuszczaną

Jak zamontować lampę podtynkową - wpuszczaną

Lampy podtynkowe to rozwiązanie, które pozwala na dyskretne i stylowe oświetlenie pomieszczeń. Ich montaż polega na umieszczeniu źródła światła w specjalnie przygotowanej oprawce w ścianie lub suficie. Dzięki temu lampy podtynkowe nie zajmują miejsca, nie rzucają cieni i tworzą subtelny efekt świetlny, który dodaje uroku każdemu wnętrzu. W tym poradniku omawiamy w jaki sposób prawidłowo dokonać montażu lampy podtynkowej oraz jak wygląda podłączenie lampy sufitowej wpuszczanej.

Więcej informacji na temat lamp podtynkowych znajdziesz na naszym blogu oświetleniowym. Możesz przejść bezpośrednio do kategorii z artykułami dotyczącymi lamp podtynkowych. Jeżeli planujesz zakup tego typu oświetlenia na pewno przyda Ci się poradnik jak dobrać oświetlenie punktowe. Sprawdź również wpisów na temat montażu lamp.

1. Przygotuj narzędzia

Przed rozpoczęciem prac zadbaj o to, aby przygotować odpowiednie narzędzia. Prócz wymienionych niżej rzeczy może być przydatna również drabina.

Jakie narzędzia potrzebne są do montażu lampy podtynkowej?

Do zamontowania lampy podtynkowej w suficie podwieszanym będą potrzebne następujące przedmioty:

  • miara;
  • ołówek;
  • wiertarka z otwornicą;
  • próbnik napięcia;
  • instrukcja montażu lampy.

Niezbędne narzędzia do montażu lampy podtynkowej

Jeżeli nie posiadasz otwornicy możesz kupić ją za kilkanaście złotych w markecie budowlanym. Możesz również zdecydować się na wycięcie otworów za pomocą piły lub cyrkla z ostrzem. W przypadku braku próbnika zastosuj wąski, płaski śrubokręt.

W instrukcji znajdziesz informacje na temat tego jakie wyciąć otwory i jaki odstęp należy zostawić pod sufitem podwieszanym, aby lampa się zmieściła. Dołączone instrukcje mogą zawierać rysunki, wyglądające podobnie do poniższych. 

 Instrukcje montażu do lamp podtynkowych

2. Wyłącz prąd

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac elektrycznych musisz wyłączyć korki. Dla bezpieczeństwa warto również poinformować o tym innych domowników, aby korki nie zostały włączone podczas montażu. Możesz również zamknąć rozdzielnicę na klucz.

Wyłączenie korków w domu

3. Zapoznaj się z instrukcją

Przed przystąpieniem do prac dokładnie zapoznaj się z instrukcją montażu. Unikniesz w ten sposób pomyłki i oszczędzisz czas, który trzeba by przeznaczyć na poprawki. Dodatkowo dzięki jej przeczytaniu unikniesz popełnienia błędów, które mogą spowodować uszkodzenie produktu, a nawet zagrozić bezpieczeństwu użytkowników. 

Czytanie instrukcji

4. Oznacz miejsca na suficie i podwieś kable

Ten krok warto wykonać, kiedy sufit podwieszany nie jest jeszcze położony. Wtedy można na suficie odrysować miejsca, gdzie planujemy zamontowanie lamp wpuszczanych. Następnie do sufitu należy zamontować uchwyty na kable oraz peszle. Przez nie przeciągnięte zostaną kable i wyprowadzone w miejscach montażu lamp. Dzięki temu nie będą leżeć na suficie podwieszanym, a cała instalacja będzie bezpieczna.

W przypadku gdy sufit podwieszany jest już zamontowany należy pominąć ten krok.

Przygotowanie sufitu przed położeniem lamp

5. Wykonaj otwory w suficie podwieszanym

Odrysuj odpowiednie wymiary, sprawdź je dwukrotnie i wykonaj otwory w suficie podwieszanym zgodnie z zaleceniem z instrukcji. Najlepiej wykonaj jeden otwór, sprawdź czy lampa pasuje i dopiero przejdź do kolejnych.

Wykonanie otworów w suficie podwieszanym

6. Podłącz oprawę do obwodu

Kiedy otwory są już gotowe, za pomocą próbnika podłącz przewody do kostki łączeniowej w oprawie. 

Podłączenie lampy do kostki za pomocą próbnika

7. Wkręć żarówkę i zamontuj oprawę

Możesz posiadać lampę z modułem LED, wtedy zastosowanie żarówki nie będzie potrzebne, ponieważ lampa jest wyposażona w diody LED. Więc możesz przejść od razu do montażu lampy do otworu. W przypadku lamp podtynkowych na żarówki najpierw należy je zamontować do gwintu. Najczęściej są to żarówki GU10. 

Jeżeli jesteś jeszcze na etapie wyboru i zastanawiasz się jaki typ wybrać, sprawdź nasz poradnik wybrać lampę z modułem led czy na wymienną żarówkę. Dowiesz się tam wszystkich niezbędnych informacji i łatwo podejmiesz decyzję.

Montaż opraw podtynkowych do sufitu podwieszanego najczęściej odbywa się za pomocą dwóch sprężyn, które pchają w przeciwną stronę niż rama oprawy. W ten sposób lampa utrzymuje się na suficie. Przed instalacją w otworze, wyprostuj sprężyny i powoli wsuń oprawę.

Montaż lampy podtynkowej

Podsumowanie i FAQ

To już wszystko, lampa zamontowana. Włącz korki i sprawdź czy emituje światło. Jeżeli tak, wyłącz korki i przejdź do instalacji kolejnych opraw. Jeżeli nie, sprawdź podłączenie i upewnij się, że wszystkie kable są prawidłowo dopięte oraz, że żarówka działa i też jest właściwie zamontowana.

Zanim przystąpisz do zakupu lamp podtynkowych lub ich instalacji sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Co zrobić kiedy nad sufitem podwieszanym pozostawiono niewielki odstęp?

Gdy nad sufitem podwieszanym zostawiono mało miejsca może tam się nie zmieścić lampa podtynkowa na tradycyjną żarówkę, gdyż ta wymaga często wysokości 5 - 10 cm. Wtedy zastosuj lampy podtynkowe z modułem LED. Diody nie zajmują dużo miejsca, a cała lampa jest bardzo płaska. Pozostaje jedynie uwzględnić miejsce na zasilacz. Niektóre modele wymagają pozostawienia zaledwie 2-3 cm. W tym miejscu znajdziesz lampy podtynkowe LED.

Jakich lamp podtynkowych użyć do łazienki?

Do montażu w łazience, w miejscach narażonych na kontakt z wodą, ze względów bezpieczeństwa zawsze stosuj lampy podtynkowe z dodatkowym uszczelnieniem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku klasa szczelności IP - tylko to co musisz wiedzieć aby kupić lampy.

Dodatkowo możesz zdecydować się również na montaż żarówek, które pracują na obniżonym napięciu 12V. Są one bezpieczniejsze pod względem porażenia prądem niż lampy na 230V. Wymagają jednak zastosowania odpowiedniego zasilacza, który również powinien być odporny na wodę. Wybierz żarówki GU5.3 12V lub QR111 12V i zasilacz ETZ z uszczelnieniem z Ledix, odpowiadający mocy żarówek.

Najpierw wykonać otwory w suficie czy kupić lampy?

Najlepiej najpierw kupić lampy, a następnie wykonać otwory w suficie, ponieważ zakup lamp pod gotowe otwory jest znacznie trudniejszy. Masz ograniczone pole wyboru, a wyszukiwanie po tym parametrze nie jest łatwe.

Sprawdź naszą ofertę na lampy podtynkowe poniżej

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Jakie czynniki mają wpływ na żywotność zasilacza do szynoprzewodów magnetycznych

Szynoprzewody magnetyczne zyskują na popularności dzięki nowoczesnemu designowi, intensywnemu oświetleniu i dużej elastyczności konfiguracji. Większość modeli działa na napięciu 48V, co oznacza konieczność użycia zasilacza. W tym poradniku omówimy czynniki wpływające na trwałość zasilacza oraz jak o niego dbać, aby zapewnić długą i bezawaryjną pracę.

Dlaczego szynoprzewody 3-fazowe tak się nazywają

Szynoprzewody trójfazowe zdobyły ogromną popularność, ponieważ przeniknęły do sektora prywatnego, oświetlając domy i mieszkania. Jednak wybór odpowiednich elementów tego systemu oraz zrozumienie jego działania wciąż sprawia trudności, zarówno konsumentom, jak i pracownikom sklepów oświetleniowych oraz biur projektowych. Dlatego dzisiaj postaramy się przybliżyć to zagadnienie, wyjaśniając, dlaczego szynoprzewody trójfazowe noszą tę nazwę i co to oznacza.

Jak dobrać szynoprzewody 3-fazowe

Szynoprzewody 3-fazowe to system oświetlenia, gdzie reflektory montowane są na szynach. Można je przesuwać i montować w różnych miejscach, a z szyn można tworzyć różne kształty. System ten wywodzi się z sektora komercyjnego, gdzie służył do oświetlenia sklepów i biur. Po dziś dzień można znaleźć szynoprzewody trójfazowe w centrach handlowych. Obecnie jest bardzo szeroko stosowany w sektorze prywatnym. Jednak dobór elementów w prawidłowy sposób bywa kłopotliwy, często nawet sprzedawcy nie rozumieją jak działają poszczególne funkcje produktów. Dlatego w tym poradniku dokładnie omówimy każdą kwestię. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium