
Jak wybrać lampę do dziecięcego pokoju?
Aby wybrać odpowiednie oświetlenie do pokoju dziecka należy podzielić to pomieszczenie na strefy. Następny krok to ustalenie jakie przedmioty znajdą się w każdej ze stref oraz co będzie niezbędne, aby komfortowo spędzać w niej czas. Wybierając lampę do pokoju dziecka warto również mieć na uwadze jej odporność na uszkodzenia i jakość dawanego światła. W tym poradniku omawiamy wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące zakupu oświetlenia do pokoju dziecięcego i przedstawiamy najchętniej wybierane modele.
Jeżeli planujesz aranżację pokoju dziecięcego i chcesz zdobyć więcej informacji w zakresie doboru oświetlenia najlepszego dla dziecka, zajrzyj na naszego bloga, do kategorii pokój dziecka. Możesz również przejść bezpośrednio do jednej z poniższych kategorii sklepu internetowego i wybrać odpowiedni model lampy.
Jak podzielić pokój dziecka na strefy?
Odpowiedni dobór oświetlenia oraz innych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego wymaga podzielenia go na strefy. W pokoju dziecka możemy wyróżnić następujące strefy:
- strefa zabawy;
- strefa nauki;
- strefa snu i odpoczynku;
- strefa ogólna - całe pomieszczenie.
Wybierając lampy do pokoju dziecka należy zadbać o to, aby każda ze stref była prawidłowo oświetlona, za pomocą lampy, która jest bezpieczna w użytkowaniu, odporna na uszkodzenia, daje odpowiednie światło i komponuje się z całą aranżacją.
Lampy do strefy zabawy w pokoju dziecka
Oświetlenie obszaru, w którym dziecko będzie się bawić powinno składać się z lampy emitującej światło być w barwie ciepłej. W zależności od wielkości pomieszczenia może to być niewielka lampa stojąca, która przypomina zabawkę, tak jak Lucide DodoBear 71590/03/31 lub Lucide DodoRabbit 71591/03/66.
Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie lampy sufitowej lub wiszącej. Główne oświetlenie w pomieszczeniu może kierować część światła m.in. na sekcję gier i zabaw. Bardzo łatwo to osiągnąć za pomocą klasycznego reflektora sufitowego, który posiada możliwość regulacji. Reflektory zamontowane są blisko sufitu i wykonano je w całości z metalu, dzięki czemu nie uszkodzą się, nawet gdy zostaną trafione piłką lub innym przedmiotem.
Oświetlenie strefy nauki w pokoju dziecka
Bez względu na wielkość pomieszczenia, absolutne minimum w strefie nauki, w pokoju dziecięcym to biurko i krzesło. Do oświetlenia biurka niezbędna będzie odpowiednio dobrana lampa biurkowa. Szerzej piszemy na ten temat we wpisach:
- Powrót do szkoły - jak wybrać odpowiednią lampę biurkową do nauki?
- Chroń swoje oczy i wybierz odpowiednią lampę do czytania
Najważniejsze cechy, jakie powinna mieć lampa biurkowa w pokoju dziecka to:
- Zamknięty klosz, który sprawia, że światło nie razi w oczy.
- Możliwość regulacji kąta nachylenia, które pozwala kierować światło tylko na wybraną przestrzeń.
- Długi przewód z wtyczką, który pozwala na przemieszczenia lampy na biurku.
- Wytrzymała obudowa, która chroni lampę przed uszkodzeniem, kiedy np. zostanie zrzucona z biurka.
Osoby, które szukają lamp dla młodszych dzieci powinny skorzystać z oferty lamp biurkowych dla dzieci, natomiast dla trochę starszych maluchów polecamy kategorię lampy biurkowe do pracy i nauki. Wybór pomiędzy lampą biurkową z modułem LED, a modelem na klasyczną żarówkę to częsty problem, szczególowo omawiamy tę kwestię w poradniku Wybrać lampę z modułem led czy na wymienną żarówkę?
Lampy do strefy snu i odpoczynku w pokoju dziecka
W tym obszarze można zastosować lampy stojące, które zasugerowane zostały do strefy zabaw. Sprawdzą się one idealnie również jako lampy nocne, które dziecko będzie mogło włączyć przed zaśnięciem lub po przebudzeniu w nocy. Lampy biurkowe z uchwytem to również świetna propozycja oświetlenia strefy snu. Uchwyt pozwala na przytwierdzenie lampy do ramy łóżka lub półki.
Oświetlenie ogólne pokoju dziecka
Aby dobrać oświetlenie całkowite pokoju dziecka, czyli takie, które będzie rozpraszać światło po całym pomieszczeniu warto obliczyć niezbędną ilość światła.
Na każdy 1 metr kwadratowy pokoju dziecka rekomendujemy 170 LM światła. Średnio jedna żarówka LED o mocy 8W wytwarza około 800 LM, co oznacza, że wystarcza do oświetlenia pokoju dziecka o powierzchni około 4,5 m2. Analogicznie, gdy metraż wynosi około 10 m2 polecamy dwie żarówki o mocy około 8W każda. Do tego samego pomieszczenia można alternatywnie zastosować listwę z trzema reflektorami, w których znajdą się łącznie 3 żarówki GU10 o mocy około 5W każda.
W centrum dziecięcego pokoju świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju lampy listwy i reflektory, które pozwolą rozprowadzić światło po całym pomieszczeniu. Inna możliwość, to zastosowanie lampy wiszącej np. w kształcie samolotu. Wśród najchętniej wybieranych lamp sufitowych do pokoju dziecka znajdują się również kolorowe lampy Helam Oxford.
Podsumowanie
Zachęcamy również do sprawdzenia sekcji z bestsellerami pośród lamp dziecięcych. Znajdują się tam modele przeznaczone do aranżacji w pokoju dziecka, które najchętniej kupują klienci naszego sklepu. Po wejściu na stronę danego produktu można sprawdzić liczbę zakupionych lamp. Dzięki temu można sprawdzić jakie decyzje zakupowe podejmują inne osoby będące w podobnej sytuacji.
Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.