kupuję   0,00 zł

Oświetlenie punktowe LED na sufit - jak dobrać?

0
Jak dobrać oświetlenie punktowe

Jak dobrać oświetlenie punktowe

Odpowiednio dobrane oświetlenie punktowe ma za zadanie skierować strumień świetlny na wybraną płaszczyznę, zwracając na niego uwagę. Może to być kredens, lustro, obraz lub umieszczony na szafce RTV telewizor, czyli oświetlenie punktowe do salonu. Oświetlenie punktowe może wydobywać się z reflektorów, lamp wpuszczanych w sufit podwieszany, tubek oraz lamp ściennych, można stosować oświetlenie punktowe bez sufitu podwieszanego. W tym poradniku zebraliśmy wszystkie informacje na temat oświetlenia punktowego. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Doradzamy ile punktów świetlnych na m2, co ile tuby na suficie i jak dobrać oświetlenie punktowe LED.

Podział oświetlenia punktowego na typy

Ze względu na poszczególne kryteria możemy wyróżnić różne typy oświetlenia punktowego.

1. Metoda montażu

Ze względu na metodę montażu możemy wyróżnić oświetlenie punktowe:

  • natynkowe - montowane na powierzchni sufitu tradycyjnego lub podwieszanego, a także na ścianie;
  • podtynkowe - wpuszczane w sufit podwieszany lub w otwory w suficie tradycyjnym oraz w ścianie.

Typy montażu oświetlenia punktowego

2. Typ źródła światła

Ze względu na typ źródła światła możemy podzielić oświetlenie punktowe na dwa typy:

  • lampy na tradycyjną żarówkę - można w nich zastosować również żarówkę LED. Będą najczęściej większych rozmiarów niż lampy z modułem LED, gdyż muszą uwzględniać miejsce na żarówkę i gwint.
  • lampy z wbudowanym modułem LED - oprawy oświetleniowe, w których zamiast żarówki zastosowano diody LED. Najczęściej wymagają one zastosowania zasilacza. Na kilka opraw może przypadać jeden zasilacz, który nie musi być zamontowany w bezpośredniej okolicy lampy.

Na poniższych zdjęciach prezentujemy podobny typ oświetlenia punktowego - łamane tuby. Pierwszy produkt wyposażono w tradycyjną żarówkę, dlatego tuba jest dłuższa. Drugi model posiada wbudowany moduł LED, przez co rozmiar jest znacznie mniejszy, a górna część bardziej płaska. Zasilacz od lampy LED ukryto w okrągłej podsufitce.

Lampy punktowe LED i na żarówkę

Każde rozwiązanie niesie posiada określone wady i zalety, przez co sprawdza się w określonych sytuacjach. Szczegółowe porównanie lamp LED i lamp na tradycyjną żarówkę przygotowaliśmy we wpisach Wybrać lampę z modułem LED czy na wymienną żarówkę oraz Zalety lamp w technologii LED. Na potrzeby analizy lamp punktowych należy dodać istotną zaletę opraw z wbudowanym modułem LED. Kąt świecenia w lampach z modułem LED może być niesamowicie wąski i dochodzić nawet do 10 lub 16 stopni. Natomiast w przypadku żarówek najwęższe kąty świecenia żarówek GU10 LED to 20 lub 36 stopni. W tej sytuacji chcąc uzyskać bardzo wąski kąt świecenia należy swoje poszukiwania skierować w stronę lamp z diodami LED.

Lampy wyposażone w moduł LED zajmują mniej miejsca dlatego często stosowane są do oświetlenia szafek. Doskonałym przykładem jest model Nordlux Kitchenio 2015450103, lampa podszafkowa o wysokości zaledwie 2 cm. Trzeba jednak pamiętać, że produkt wymaga zastosowania zasilacza (który jednak można ukryć w szafce lub w ścianie, przy instalacji), ale i tak rozmiar ten jest nieosiągalny dla lamp na żarówki.

Lampa punktowa podszafkowa

Poniżej przedstawione zostały rysunki techniczne lamp podtynkowych punktowych, w wersji na tradycyjną żarówkę oraz z modułem LED. Jak widać oprawa punktowa z modułem LED wymaga pozostawienia jedynie 2 cm odległości od sufitu podwieszanego do tynku, natomiast lampa w wersji na żarówkę GU10 lub GU5.3 wymaga od 4,5 do 7,5 cm.

Porównanie lampy podtynkowej na żarówkę i LED

Typy podtynkowego oświetlenia punktowego

Na poniższym nagraniu omawiamy cechy jakie mają różne typy lamp punktowych ze względu na źródło światła lub metodę montażu.

W segmencie lamp podtynkowych, które dają światło punktowe możemy wyróżnić następujące typy produktów.

Typy natynkowego oświetlenia punktowego

Kategoria lamp punktowych montowanych natynkowo zawiera w sobie następujące typy opraw.

Jakie żarówki stosuje się do oświetlenia punktowego?

Do oświetlenia punktowego należy stosować żarówki z trzonkiem GU10, które ze względu na rozmiar bańki mogą dzielić się na trzy typy:

  • MR11 - tzw. GU10-mini, z bańką o średnicy 35 mm;
  • MR16 - zamiennie zwane PAR16, najpopularniejsze rozwiązanie, z bańką o średnicy 50 mm;
  • ES111 - zamiennie zwane AR111 lub QR111, mają największą moc, bańka ma średnicę 111 mm.

Żarówki MR11 sprawdzą się do bardzo wąskich tub, w których producenci nie zdecydowali się na zastosowanie diody LED. Przykład to model Shilo Doha 8076 lampa o szerokości zaledwie 4 cm.

Żarówki GU10 PAR16 to najbardziej popularne rozwiązanie, które występuje w większości tub i reflektorów. Przykład to lampy tuby Azzardo Bross.

Żarówki GU10 ES111 mają zastosowanie w dużych reflektorach, które dają sporo światła. Przykład to model Argon Clevland 4703 BZ. Przy zakupie lamp na żarówki GU10 ES111 należy mieć na uwadze, że oprawy najczęściej sprzedawane są bez żarówek. Aby kupując mógł sam zdecydować jaka ma być barwa światła, moc czy kąt świecenia. Warto uwzględnić tę kwestię przed zakupem, aby nie zaskoczyła nas cena żarówek, która w tym przypadku może wynosić około 50 zł za sztukę i w reflektorach na 4 - 5 żarówek może przekraczać pozornie niską cenę samej oprawy.

Typy żarówek punktowych

W jaki sposób rozmieścić oświetlenie punktowe w pomieszczeniu?

Aby ustalić w jaki sposób najlepiej rozmieścić oświetlenie punktowe w pomieszczeniu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać. Możemy wyróżnić następujące funkcje, jakie ma pełnić oświetlenie punktowe:

  1. podświetlenie innego elementu i zwracanie na niego uwagi (np. regał);
  2. zapewnianie dodatkowego, nastrojowego źródła światła (np. oświetlenie telewizora);
  3. doświetlenie punktów, do których nie dochodzi wystarczająca ilość światła z głównej lampy (np. blat w kuchni, stół w sekcji jadalnianej w salonie);
  4. oświetlenie całego pomieszczenia.

W przypadku gdy decydujemy się na zastosowanie oświetlenia punktowego w celu podkreślenia innego elementu aranżacji wnętrz, najczęściej wystarczą jedna lub dwie lampy podtynkowe albo natynkowe, które skierują strumień świetlny w wybrane miejsce. Gdy decydujemy się na zastosowanie więcej niż jednej oprawy, warto aby ich kąt świecenia był węższy. Trzeba traktować je jako grupę, których wspólne światło pada na dany obszar. Natomiast w przypadku aranżacji tylko jednego źródła światła kąt powinien być szerszy, na tyle aby oświetlał całą przestrzeń.

Poniżej na wizualizacji po lewej stronie znajduje się jedna tuba z żarówką o wąskim kącie świecenia, która kieruje światło na roślinę znajdującą się pod spodem, zwracając na nią uwagę. Po prawej stronie w formie głównego oświetlenia zastosowano punktowe oświetlenie podtynkowe, natomiast dodatek stanowią dwie lampy wiszące zamontowane nad wyspą.

Rzut światła punktowego

Do punktowego oświetlenia telewizora doskonale sprawdzają się lampy wpuszczane w sufit lub tuby zamontowane blisko ściany, nad telewizorem. Oprawy dostarczają światła nastrojowego, a ich liczba powinna być uzależniona od rozmiaru telewizora i całej ściany, tak aby nie była przesadzona, ani zbyt mała. Optymalne rozwiązanie to 3 - 4 punkty świetlne.

Oświetlenie punktowe telewizora

Ile opraw punktowych zastosować w pomieszczeniu?

Liczba opraw punktowych, którą należy zastosować w pomieszczeniu zależy od trzech kwestii:

  • metraż pomieszczenia;
  • rozmiar lamp punktowych;
  • kąt świecenia i moc.

W przypadku lamp punktowych o mniejszym rozmiarze, np. okrągłych o średnicy do 5 cm liczba punktów może być większa, niż gdy to będzie miało miejsce przy zastosowaniu większych lamp, np. o szerokości 20 cm. Lampy punktowe wydające z siebie mniej światła lub świecące z węższym kątem padania będą wymagały większej liczby do oświetlenia całego pomieszczenia niż w przypadku lamp o większej mocy i szerszym kącie świecenia.

Dla uproszczenia można przyjąć, że do należytego oświetlenia danego pomieszczenia niezbędne jest 200 LM światła na każdy 1 metr kwadratowy powierzchni. Średnio ze źródła światła o mocy około 5W wydobywa się 450 LM światła. Zatem jedna żarówka LED 5W lub lampa z modułem LED o mocy 5W wystarczy na oświetlenie 2 - 3 m2. Można przyjąć, że:

  • na pomieszczenie około 10 m2 potrzebne będą 4 lub 5 punktów świetlnych;
  • na pomieszczenie około 15 m2 potrzebne będzie 7 punktów świetlnych;
  • na pomieszczenie około 20 m2 potrzebne będzie około 9 - 10 punktów świetlnych.

Liczba lamp punktowych

Czy na szynoprzewodzie można zastosować oświetlenie punktowe?

Szynoprzewody to niezwykle popularne w tym sezonie rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na szeroką możliwość konfiguracji, przystępną cenę i nowoczesny design. Nic nie stoi na przeszkodzie aby na szynoprzewód zamontować reflektory emitujące oświetlenie punktowe. Więcej informacji na temat szynoprzewodów podajemy w naszym artykule Jak zamontować szynoprzewód - poradnik montażu i doboru elementów.

Oświetlenie punktowe z szynoprzewodu

Oświetlenie punktowe do łazienki

Oświetlenie punktowe nadaje się do zastosowania w łazience i jest to częsty wybór lamp do tego pomieszczenia. Oprawy mogą być zamontowane w kabinie prysznicowej, na suficie na środku łazienki lub nad lustrem i zlewem. Zasady aranżacji i ustawienia są takie same jak w innych pokojach. Dodatkowa kwestia, którą trzeba uwzględnić to odporność na wodę. Lampy punktowe montowane w łazience muszą mieć podwyższoną klasę szczelności. Najważniejsze informacje na ten temat podajemy we wpisie Klasa szczelności IP - tylko to co musisz wiedzieć aby kupić lampy. Odpowiednie modele lamp można znaleźć w tym miejscu:

Lampy punktowe do łazienki

Podsumowanie

Oświetlenie punktowe to bardzo popularne rozwiązanie, które niesie ze sobą mnóstwo zalet i pełni różne funkcje. Lampy dające punktowe światło mogą pełnić funkcję głównego lub dodatkowego źródła oświetlenia w pomieszczeniu. Wygląd lamp punktowych odrywa rolę drugoplanową ich głównym aspektem jest gra emitowanym światłem, które zwraca uwagę na określone obszary aranżacji. Wybierając odpowiednie oświetlenie punktowe należy zwrócić uwagę na typ źródła światła, jego moc, kąt świecenia i wymiary samej oprawy.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Jakie oświetlenie do salonu?

W salonie, miejscu pełnym życia i różnorodnych aktywności, tworzymy własną oazę komfortu i relaksu. To tu, w sercu domu, przenosimy się zatopieni w chwilach relaksu, spotkań z bliskimi czy rozrywki. Dobierając lampy do salonu, warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, zgodność ze stylem wnętrza, regulację intensywności światła oraz energooszczędność. Optymalny wybór sprawi, że oświetlenie stanie się nie tylko praktycznym elementem, ale również doskonałym dodatkiem do aranżacji przestrzeni. W niniejszym poradniku omówimy kluczowe kwestie dotyczące wyboru oświetlenia do salonu. Dzięki praktycznym wskazówkom dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas selekcji lamp, jak sprawnie łączyć różne style, kolory, oraz jak uwzględnić aspekty praktyczne, aby stworzyć idealne oświetlenie dla Twojej przestrzeni w salonie.

Jaka lampa do sypialni

Sypialnia, to intymne i osobiste miejsce w naszym domu, gdzie spędzamy znaczną część życia. Przeciętnie, dorosły człowiek potrzebuje około 7-9 godzin snu dziennie, co sprawia, że sypialnia staje się centralnym punktem naszego codziennego życia. Odpowiednio zaprojektowane i urządzone to pomieszczenie może znacząco wpłynąć nie tylko na jakość naszego snu, ale także na ogólny stan samopoczucia i komfortu psychicznego. Odpowiednio dobrane oświetlenie sypialni odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery sypialni. Lampy nocne do sypialni oraaz lampy wiszące do sypialni pełnią funkcję nie tylko praktyczną, oświetlając przestrzeń, ale również dekoracyjną, nadając charakter całemu wnętrzu.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium