Czym wyczyścić żyrandol z mosiądzu?
Mosiężny żyrandol to prawdziwa ozdoba wnętrz. Bardzo często po pewnym czasie jego powierzchnia staje się jednak matowa i przestaje zachwycać swoim pięknym blaskiem. Jest to znak, że pora na czyszczenie mosiężnego żyrandola, które możesz przeprowadzić samodzielnie w domu. Wykorzystaj do tego składniki, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni lub łazience. Z tego artykułu dowiesz się czym wyczyścić mosiądz oraz jak wygląda czyszczenie mosiądzu. Jest to przydatna wiedza, zwłaszcza jeżeli chodzi o stare żyrandole z mosiądzu.
Osoby, które posiadają kryształowe lampy zapraszamy do poradnika Jak czyścić kryształowy żyrandol.
Zanim wyczyścisz żyrandol mosiężny sprawdź, czy jest nie jest on jedynie platerowany.
Jesteś tutaj, ponieważ chcesz dowiedzieć się jak odnowić metalowy żyrandol. Jednak zanim rozpoczniesz czyszczenie mosiężnego żyrandola, koniecznie upewnij się, że posiadany przez Ciebie model jest wykonany w 100% z tego metalu, a nie jedynie pokryty mosiężną powłoką. Możesz to zrobić za pomocą zwykłego magnesu. Wystarczy, że przyłożysz go do dowolnego elementu lampy. Żyrandol mosiężny pozostanie obojętny na działanie magnesu, natomiast platerowany przyciągnie go do siebie. Sprawdzenie tej kwestii jest niezwykle ważne, gdyż prezentowane poniżej sposoby mogą uszkodzić żyrandol platerowany mosiądzem, doprowadzając do wytarcia jego powłoki.
Wskazówka dla Ciebie: ciekawy wybór mosiężnych żyrandoli oferują producenci Lemir i Amplex, których ofertę znajdziesz w naszym sklepie. Możesz też przejść do kategorii lampy wiszące, żyrandole i za pomocą filtrów u góry strony wyszukać właściwy model. W tym celu zaznacz kolor mosiądzu, wykonanie z metalu i styl klasyczny.
Czym wyczyścić żyrandol z mosiądzu? 4 sprawdzone sposoby.
Czyszczenie mosiężnego żyrandola nie jest wcale tak trudne, jakby mogło się to wydawać. Dawny blask i piękny wygląd mogą pomóc mu odzyskać składniki, które można znaleźć w niemal każdej kuchni i łazience. Poniżej prezentujemy więc 4 najpopularniejsze metody na wyczyszczenie mosiężnego żyrandola z ich zastosowaniem.
Czyszczenie mosiężnego żyrandola ketchupem.
Jeśli zastanawiasz się czym wyczyścić żyrandol z mosiądzu, możesz z powodzeniem sięgnąć po ketchup pomidorowy ze swojej lodówki. Jego kwaśny odczyn doskonale wyczyści patynę, nie uszkadzając jednak mosiądzu. Wystarczy nałożyć ketchup na żyrandol, a następnie rozetrzeć go po jego powierzchni za pomocą dłoni. Miejsca pokryte dużą ilością nalotu możesz dodatkowo potraktować miękką szczoteczką do zębów. Pozostaw ketchup na powierzchni żyrandola na około 10/15 minut, a następnie dokładnie spłucz go wodą i wytrzyj powierzchnię metalu do sucha czystą, miękką szmatką.
Czyszczenie mosiężnego żyrandola pastą do zębów
W przypadku niewielkich nalotów na powierzchni mosiężnego żyrandola możesz sięgnąć po pastę do zębów, która działa nieco delikatniej i świetnie sprawdzi się także jako produkty do regularnego czyszczenia mosiądzu w celu wyłącznie odświeżenia jego powierzchni. W jej przypadku postępuj tak samo, jak z ketchupem.
Czyszczenie mosiężnego żyrandola sokiem z cytryny i solą
Jeśli ani pasta do zębów, ani ketchup nie poradziły sobie ze swoim zadaniem i wciąż nie wiesz czym wyczyścić żyrandol z mosiądzu, który został mocno pokryty matową patyną, sięgnij po cytrynę i sól. Przygotuj z nich roztwór składający się z soku z jednej cytryny, jednej szklanki wody oraz łyżeczki soli. W tak przygotowanej mieszance namocz żyrandol mosiężny, a jeśli jest on duży, obłóż go listkami ręcznika papierowego zamoczonymi w roztworze wody, soku z cytryny i soli. Poczekaj około 10 minut, a następnie za pomocą szmatki lub miękkiej szczoteczki przetrzyj całą powierzchnię metalu, aby usunąć z niego nalot. Cały proces powtarzaj do momentu, aż żyrandol będzie całkowicie czysty, a na koniec dokładnie pozbądź się z niego przygotowanej mieszanki i wytrzyj go do sucha miękką szmatką.
Czyszczenie mosiężnego żyrandola pastą z octu soli i mąki
Do wyczyszczenia żyrandola z mosiądzu możesz także wykorzystać samodzielnie przygotowaną pastę z:
- 1 szklanki octu winnego,
- 1 szklanki mąki,
- ½ szklanki soli.
Po wymieszaniu składników jej struktura będzie gęsta, dzięki temu z łatwością nałożysz ją nawet w trudno dostępne miejsca. Pokryj cienką warstwą pasty cały żyrandol i odczekaj około 10 minut, następnie delikatnie przetrzyj powierzchnie żyrandola miękką szmatką lub szczoteczką, usuwając patynę z jego powierzchni. W miejscach, gdzie występuje uporczywy nalot, nałóż ponownie pastę i znów poczekaj, a następnie przecieraj. Kiedy powierzchnia mosiężnego żyrandola będzie już lśniła, usuń dokładnie pastę za pomocą mokrej szmatki i całkowicie go osusz.
Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.
Sylwia
Takiego konkretnego poradnika właśnie szukałam.
Marek
O kurczę!