Efekt światła odbitego - jak go uzyskać?
Oświetlenie wnętrz przybiera różnorodne formy. Różni się także między sobą funkcjami oraz efektem oświetleniowym, jaki zapewnia. W ostatnich latach na coraz większej popularności zyskuje natomiast tak zwane odbite światło. Czym wobec tego jest efekt odbicia światła, w jakich wnętrzach będzie prezentował się najlepiej oraz w jaki sposób można go uzyskać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania prezentujemy w naszym artykule.
Wskazówka dla Ciebie: aby wyświetlić lampy tylko danego rodzaju wybierz z górnego menu zakładkę typ lampy, a następnie odpowiednią kategorię, np. lampy wiszące. Na stronie z listą produktów zaznacz potrzebne filtry aby ułatwić sobie znalezienie właściwego modelu.
Czym jest efekt odbicia światła?
Światło odbite to oświetlenie, które łączy w sobie zarówno funkcje oświetlenia głównego, jak i dekoracyjnego. Gwarantuje ono miękkie oświetlenie, które pozbawia przedmioty znajdujące się w jego zasięgu wyraźnych, ostrych cieni. Efekt odbicia światła jest więc pewnego rodzaju formą zabawy nim oraz kreowania za jego pomocą nowego wyglądu wnętrz.
Jak uzyskać efekt odbicia światła?
Efekt odbicia można uzyskać poprzez zastosowanie oprócz głównych, także dodatkowych opraw oświetleniowych, których źródło światła skierowane jest na ściany lub inne powierzchnie, które mają zostać za jego pomocą podkreślone. Powinno ono padać zarówno na pionowe, jak i poziome płaszczyzny, dlatego też najczęściej kierowane jest ono na linię sklepienia sufitu ze ścianą. Dzięki temu odbite światło od tych powierzchni nie oświetla bezpośrednio znajdujących się wokół niej przedmiotów, a jedynie subtelnie je otula.
Najważniejszą zasadą pozwalającą uzyskać efekt odbicia światła jest wobec tego to, że nie powinno być ono kierowane na żaden konkretny obiekt. W przypadku takiego typu oświetlenia najlepiej sprawdzają się więc oprawy ze źródłem światła zamkniętym z każdej strony za pomocą klosza lub abażuru. W naszej ofercie są nimi na przykład:
- lampa podłogowa MarkSlojd Chester 107231 za pomocą której można uzyskać światło odbite w sypialniach lub salonach,
- lampa podłogowa Globo Lighting Xirena 58286 pozwalająca nie tylko uzyskać efekt światła odbitego, ale także doskonale współgrająca z loftowymi wnętrzami,
- lampa wisząca Nowodvorski Eye 5400 idealnie sprawdzająca się przede wszystkim w kuchniach i jadalniach,
- kinkiet Elkim Lighting Sulta 622001102, który dzięki giętkiemu ramieniu umożliwia kierowanie źródła światła w dowolną stronę
- kinkiet Ideal Lux Spot 115481 wyposażony w tubowy klosz z możliwością regulacji kąta jego nachylenia, a tym samym kierunku padania emitowanego przez niego światła.
W jakich wnętrzach sprawdza się światło odbite?
Efekt odbicia światła przede wszystkim najlepiej prezentuje się w niewielkich oraz niskich pomieszczeniach. Odbite światło pozwala na ich optyczne powiększenie, a zastosowane do jego uzyskania lampy stwarzają mniejsze ryzyko oślepiania. Dodatkowo efekt odbicia warto także wykorzystać w kuchniach, do oświetlania wysp czy blatów, a także łazienkach, gdyż zapewnia on niezwykle nastrojową atmosferę. Odbite światło doskonale prezentuje się także w pomieszczeniach, którego ściany wykończone są w jednolitych kolorach. Tworzona przez nie gra świateł zmienia bowiem całkowicie ich odbiór, nadając im wielomiarowy, ciekawy i niebanalny charakter.
Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.
Kamila
Efekt światła odbitego trzeba umieć dobrze zastosować, a jak to się uda zrobić, to rezultat powala.
Lampomat
@Kamila, zgadzamy się!