kupuję   0,00 zł
Kategorie bloga
Tagi bloga
Kanał YouTube

YouTube Lampomat

Odkryj nasz kanał YouTube, to idealne uzupełnienie bloga lub wygodna alternatywa dla zabieganych. Znajdziesz tam prezentacje produktów, poradniki montażu i inspirujące aranżacje wnętrz.

Co to jest strumień świetlny?

0
Co to jest strumień świetlny?

Każdy z nas korzysta z oświetlenia, znacznie mniej osób zastanawiało się do tej pory, co oznacza pojęcie "strumień świetlny"? To jeden z terminów, który może wydawać się tajemniczy dla osób spoza branży oświetleniowej, jednak w rzeczywistości jest to bardzo przystępne i jednocześnie istotne zagadnienie, które warto poznać. 

Co to jest strumień świetlny?

Strumień świetlny to po prostu ilość światła emitowanego przez konkretne źródło światła. Możemy to wyrazić w lumenach (lm). Innymi słowy, im większy strumień świetlny, tym jaśniejsze jest oświetlenie, które emituje źródło światła. Dlaczego więc warto dowiedzieć się więcej na temat strumienia świetlnego? Otóż, zrozumienie tego pojęcia pozwala nam dokonywać bardziej świadomych wyborów dotyczących oświetlenia. Niezależnie czy planujemy oświetlić nasz salon, biuro czy plac zabaw dla dzieci, znajomość strumienia świetlnego pozwoli nam dopasować oświetlenie do naszych potrzeb.

Zwracać uwagę na moc (W) czy strumień świetlny (LM)?

Często przy wyborze oświetlenia skupiamy się jedynie na mocy wyrażanej w watach (W), ale warto wziąć pod uwagę także strumień świetlny wyrażany w lumenach (lm). Dlaczego? Otóż, może się zdarzyć, że lampa o mniejszej mocy watażowej, będzie miała większy strumień świetlny, co oznacza, że w rzeczywistości będzie świecić jaśniej niż lampa o większej mocy. To właśnie strumień świetlny, a nie moc watażowa, jest kluczowym parametrem określającym, jak jasne będzie oświetlenie. Dlatego, zamiast skupiać się wyłącznie na mocy watażowej, warto przyjrzeć się również strumieniowi świetlnemu, aby dokonać bardziej trafnego wyboru oświetlenia dostosowanego do naszych potrzeb.

Jaki strumień świetlny do pomieszczeń?

Warto pamiętać, że do różnych pomieszczeń zaleca się ogólnie określoną ilość lumenów na metr kwadratowy, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie. Oto kilka przykładów:

  1. Salon: W salonie, gdzie spędzamy dużo czasu na różnych aktywnościach, zalecana ilość światła wynosi około 250-350 lumenów na metr kwadratowy. Więcej na ten temat piszemy w artykule Ile lumenów do salonu.

  2. Kuchnia: W kuchni, gdzie wykonujemy precyzyjne zadania, taka jak gotowanie czy przygotowywanie posiłków, zalecana ilość światła wynosi około 300 lumenów na metr kwadratowy. Więcej na ten temat piszemy w artykule Jakie parametry powinny mieć lampy kuchenne?

  3. Sypialnia: W sypialni, gdzie ważne jest stworzenie przytulnej atmosfery, zalecana ilość światła wynosi około 200-300 lumenów na metr kwadratowy. Więcej na ten temat piszemy w artykule Jakie parametry powinny mieć lampy do sypialni?

  4. Łazienka: W łazience, gdzie potrzebne jest jasne oświetlenie do wykonywania codziennych czynności higienicznych, zalecana ilość światła wynosi około 600-800 lumenów na metr kwadratowy. Więcej na ten temat piszemy w artykule Ile lumenów do łazienki - jaką wybrać lampę do łazienki?

Jak sprawdzić czy źródło światła jest wydajne?

Aby ocenić wydajność źródła światła, warto porównać, ile lumenów można uzyskać z jednego wata poboru energii. W tym celu wystarczy podzielić liczbę lumenów przez moc. Im większa liczba lumenów wydobywa się z jednego wata poboru, tym bardziej wydajne jest źródło światła.

Przykład:

  • Żarówka 10W 600LM - skuteczność świetlna - 60 LM/W.
  • Żarówka 7W 550LM - skuteczność świetlna - 78 LM/W.

Za efektywne źródło światła uznaje się te, które uzyskuje powyżej 80 lumenów z jednego wata poboru energii. Jeśli natomiast osiąga wynik powyżej 100 lumenów, to możemy mówić o bardzo wydajnym źródle światła.

Na jakie jeszcze parametry można zwrócić uwagę?

Oprócz liczby lumenów, warto również zwrócić uwagę na barwę światła oraz współczynnik oddawania barw. Te dodatkowe parametry mogą mieć istotny wpływ na ostateczne wrażenia wizualne i komfort użytkowania oświetlenia.

Wskazówka dla Ciebie. Już teraz zacznij oglądać nasz niezrównany kanał na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych poradników, filmy z prezentacją produktów i dobre rady w aranżacji wnętrz. Dzięki temu zakupy oświetlenia przeprowadzisz łatwo i dokonasz dobrego wyboru.

Nasz artykuł skomentowano 0 razy. Podziel się swoją opinią.

Submit

YouTube Lampomat

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Ranking szynoprzewodów magnetycznych

Sprzedajemy szynoprzewody od wielu lat. Zaczynaliśmy od 1-fazowych, potem dominowały 3-fazowe, a obecnie największym zainteresowaniem cieszą się magnetyczne. W naszej ofercie znajdziesz mnóstwo reflektorów, szyn i zasilaczy różnego rodzaju. Współpracujemy z klientami, monterami i biurami projektowymi, więc doskonale wiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze produktów. Nasze filmy na YouTube, gdzie prezentujemy szynoprzewody, reflektory i ich podłączenia, są bardzo popularne. Dzięki temu zdobyliśmy ogromną wiedzę i możemy przeprowadzić ranking najlepszych marek, do którego serdecznie zapraszamy.

Szynoprzewody magnetyczne Nowodvorski LVM w salonie z aneksem kuchennym

W tej realizacji kluczowe było staranne dopasowanie elementów, aby efektywnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń. Inwestorowi zależało na nowoczesnym, spójnym i minimalistycznym wyglądzie, zapewniającym wszystkie niezbędne funkcje bez nadmiaru. Postawiono na innowacyjne oświetlenie za pomocą szynoprzewodów magnetycznych Nowodvorski LVM, które doskonale wpisały się w założenia projektu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium